4p

Tulajdonképpen sok-sok évre megoldottnak lehet tekinteni a Föld energiaproblémáit, felbukkant ugyanis egy olyan forrás, amiből sok van, tiszta, és annyit könnyen ki is lehet termelni belőle, ami a teljes megújulókra váltásig elég lehet. Úgy fest, indul a hidrogén sztorija.

A tudósok úgy vélik, hogy a föld mélye rejt még valamit a szénen, a kőolajon és a földgázon kívül, ami alkalmas lehet arra, hogy egy ideig kellő mennyiségű energiával lássa el az embereket. A föld legmélyebb bugyraiban természetes folyamatban keletkező hidrogén majdhogynem korlátlan, de legalábbis a fenntartható gazdaság létrejöttéig tartó átmeneti évtizedekre elegendő energiaforrást kínálhat az embereknek – írja a Forbes.

Ezt állítólag egyre több tudományos kutatás támasztja alá. A dolog annyira hihető, hogy verseny indult azért, kik kezdhetik el kitermelni az eddig kihasználatlan energiaforrást. A gazdasági magazin a 20. század elejéhez hasonlítja a jelenlegi helyzetet, amikor számtalan olajfúró vállalat versenyzett azért, hogy az elsők között legyen az akkor nekilendülő olajkitermelésben. A profit igencsak zsírosnak ígérkezett, ahogy most is nagy üzletet szimatolnak a geológiai hidrogénben fantáziát látó befektetők.

A földgáz helyét átveheti a hidrogén Fotó: Depositphotos
A földgáz helyét átveheti a hidrogén Fotó: Depositphotos
Doug Wicks, az USA energiaügyi minisztériumának kutatási programokkal foglalkozó osztályvezetője szerint 150 ezer milliárd tonna hidrogén rejtőzik a föld mélyén. Ez gigantikus mennyiség annak tükrében, hogy például az Egyesült Államok éves energiafogyasztását egymilliárd tonnából ki lehetne szolgálni.
Mások óvatosabbak.

Geoff Ellis geokémikus kutató úgy véli, a legtöbb ilyen hidrogén túl mélyen van, vagy túl messze az óceánok alatt ahhoz, hogy gazdaságosan ki lehessen termelni. Legkevesebb 10 millió megatonna azonban elérhető. Ez bőven elegendő lehet, figyelembe véve, hogy a világnak a következő két évtizedben – a szén-dioxid-kibocsátást kiváltó új igényeket is beleszámolva – évi 500 megatonna hidrogénre lenne szüksége.

Kicsik és nagyok versenyeznek

A nagy olajvállalatok, a BP, a Shell és a Chevron, amelyek tudják hogyan kell fúrni, amerikai kutatóintézetekkel konzorciumot alkotva keresik a lehetőségét a geológiai hidrogén kitermelésének. Mellettük sok kisebb amerikai, kanadai és ausztrál startup vállalkozás repült rá a lehetőségre. A franciák úgy vélik, hogy a meglévő szénbányáikból lehetne természetes úton keletkező hidrogént a felszínre hozni.

A legelőbbre a montreali Hydroma vállalat jutott, amely egy, az afrikai Maliban évekkel ezelőtt felfedezett hidrogénkutat üzemeltet és továbbiak fúrását tervezi.

Hidrogéngyár működik a föld alatt

A kutatók szerint, szemben a szénnel, a kőolajjal és a földgázzal, a hidrogén nem készletekben helyezkedik el a föld alatt, hanem hidrogénüzemek működnek. Különböző elméletek léteznek ezzel kapcsolatban, de a legelfogadottabb az, miszerint a vasérc és víz keveredésnek eredménye a hidrogén. A nagy nyomás alatt a víz oxigénje egyesül vassal, ami fém és a rozsda közti állapotba kerül. Eközben hidrogén szabadul fel.

Eddig több ok miatt sem fedezték fel ezt az emberek. Az egyik, hogy egy színtelen, szagtalan gázt nehéz kifigyelni vagy kiszagolni, főként, ha nem tudjuk, mit keressünk. A másik, hogy vannak olyan mikroorganizmusok, amelyek nagy étvággyal fogyasztják a föld mélyéből érkező hidrogént. Ha nincsenek emberi jogaik, például az élethez való joguk, akkor előlük el lehet szippantani a gázt.

Az Egyesült Államok kormánya minden bizonnyal így látja, ugyanis az energiaügyi minisztérium létre akar hozni egy szövetségi állami alapot a geológiai hidrogénnel kapcsolatos akadémiai és vállalati kutatások támogatására. A cél az lenne, hogy vegyi anyagokkal és elektromos megoldásokkal stimulálják a hidrogén természetes keletkezésének folyamatát. A remények szerint ezzel kereskedelmi hasznosításra alkalmas mennyiséget lehetne kitermelni. A kutatások évekbe telhetnek, ami alatt kiépülhet a hidrogéngyártás, -tárolás, -szállítás és -felhasználás felszíni infrastruktúrája is. Az említett startup vállalkozások addig is várnak a kedvező alkalomra, hogy megkezdjék a hidrogénkútfúrásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Trump újabb húzása: fontos klímajelentéseket tüntettek el
Kormos Olga | 2025. július 6. 06:04
Donald Trump másodszor is kiléptette országát a párizsi klímaegyezményből, most pedig létfontosságú klímajelentések tűntek el. Véletlen egybeesés lenne? 
Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG