4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tulajdonképpen sok-sok évre megoldottnak lehet tekinteni a Föld energiaproblémáit, felbukkant ugyanis egy olyan forrás, amiből sok van, tiszta, és annyit könnyen ki is lehet termelni belőle, ami a teljes megújulókra váltásig elég lehet. Úgy fest, indul a hidrogén sztorija.

A tudósok úgy vélik, hogy a föld mélye rejt még valamit a szénen, a kőolajon és a földgázon kívül, ami alkalmas lehet arra, hogy egy ideig kellő mennyiségű energiával lássa el az embereket. A föld legmélyebb bugyraiban természetes folyamatban keletkező hidrogén majdhogynem korlátlan, de legalábbis a fenntartható gazdaság létrejöttéig tartó átmeneti évtizedekre elegendő energiaforrást kínálhat az embereknek – írja a Forbes.

Ezt állítólag egyre több tudományos kutatás támasztja alá. A dolog annyira hihető, hogy verseny indult azért, kik kezdhetik el kitermelni az eddig kihasználatlan energiaforrást. A gazdasági magazin a 20. század elejéhez hasonlítja a jelenlegi helyzetet, amikor számtalan olajfúró vállalat versenyzett azért, hogy az elsők között legyen az akkor nekilendülő olajkitermelésben. A profit igencsak zsírosnak ígérkezett, ahogy most is nagy üzletet szimatolnak a geológiai hidrogénben fantáziát látó befektetők.

A földgáz helyét átveheti a hidrogén Fotó: Depositphotos
A földgáz helyét átveheti a hidrogén Fotó: Depositphotos
Doug Wicks, az USA energiaügyi minisztériumának kutatási programokkal foglalkozó osztályvezetője szerint 150 ezer milliárd tonna hidrogén rejtőzik a föld mélyén. Ez gigantikus mennyiség annak tükrében, hogy például az Egyesült Államok éves energiafogyasztását egymilliárd tonnából ki lehetne szolgálni.
Mások óvatosabbak.

Geoff Ellis geokémikus kutató úgy véli, a legtöbb ilyen hidrogén túl mélyen van, vagy túl messze az óceánok alatt ahhoz, hogy gazdaságosan ki lehessen termelni. Legkevesebb 10 millió megatonna azonban elérhető. Ez bőven elegendő lehet, figyelembe véve, hogy a világnak a következő két évtizedben – a szén-dioxid-kibocsátást kiváltó új igényeket is beleszámolva – évi 500 megatonna hidrogénre lenne szüksége.

Kicsik és nagyok versenyeznek

A nagy olajvállalatok, a BP, a Shell és a Chevron, amelyek tudják hogyan kell fúrni, amerikai kutatóintézetekkel konzorciumot alkotva keresik a lehetőségét a geológiai hidrogén kitermelésének. Mellettük sok kisebb amerikai, kanadai és ausztrál startup vállalkozás repült rá a lehetőségre. A franciák úgy vélik, hogy a meglévő szénbányáikból lehetne természetes úton keletkező hidrogént a felszínre hozni.

A legelőbbre a montreali Hydroma vállalat jutott, amely egy, az afrikai Maliban évekkel ezelőtt felfedezett hidrogénkutat üzemeltet és továbbiak fúrását tervezi.

Hidrogéngyár működik a föld alatt

A kutatók szerint, szemben a szénnel, a kőolajjal és a földgázzal, a hidrogén nem készletekben helyezkedik el a föld alatt, hanem hidrogénüzemek működnek. Különböző elméletek léteznek ezzel kapcsolatban, de a legelfogadottabb az, miszerint a vasérc és víz keveredésnek eredménye a hidrogén. A nagy nyomás alatt a víz oxigénje egyesül vassal, ami fém és a rozsda közti állapotba kerül. Eközben hidrogén szabadul fel.

Eddig több ok miatt sem fedezték fel ezt az emberek. Az egyik, hogy egy színtelen, szagtalan gázt nehéz kifigyelni vagy kiszagolni, főként, ha nem tudjuk, mit keressünk. A másik, hogy vannak olyan mikroorganizmusok, amelyek nagy étvággyal fogyasztják a föld mélyéből érkező hidrogént. Ha nincsenek emberi jogaik, például az élethez való joguk, akkor előlük el lehet szippantani a gázt.

Az Egyesült Államok kormánya minden bizonnyal így látja, ugyanis az energiaügyi minisztérium létre akar hozni egy szövetségi állami alapot a geológiai hidrogénnel kapcsolatos akadémiai és vállalati kutatások támogatására. A cél az lenne, hogy vegyi anyagokkal és elektromos megoldásokkal stimulálják a hidrogén természetes keletkezésének folyamatát. A remények szerint ezzel kereskedelmi hasznosításra alkalmas mennyiséget lehetne kitermelni. A kutatások évekbe telhetnek, ami alatt kiépülhet a hidrogéngyártás, -tárolás, -szállítás és -felhasználás felszíni infrastruktúrája is. Az említett startup vállalkozások addig is várnak a kedvező alkalomra, hogy megkezdjék a hidrogénkútfúrásokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Nagy dobásra készül Kína
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 06:33
Fontos küldetésre indulna a Holdra Kína. 
Tudomány-technika Nagy veszélyről érkezett jelentés – emberek millióit érintheti
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 13:52
Nagyon könnyedén nagyon nagy baj lehet Kínában.
Tudomány-technika Súlyos árat fizethetnek a kiberbiztonságra nem figyelő cégek - a hatóság és a bűnözők is lecsaphatnak
Natív tartalom | 2024. április 16. 15:05
Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak. A két dolog ráadásul összefügg, ugyanis mindig az ember a leggyengébb láncszeme a kibervédelmi rendszereknek. Hogyan javíthat a magyar cégek kiberbiztonsági érettségén az új úniós irányelv és a magyar szabályozás? Erről kérdeztük Bor Olivért, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, aki a gyakorlati teendőkről és a kiszabható büntetésekről is beszélt. Klasszis podcast.
Tudomány-technika Nem szabad, és nem is lehet megúszni az új úniós kibervédelmi irányelvet
Litván Dániel | 2024. április 14. 14:09
A NIS2, illetve a magyar szabályozás a biztonságos fejlődéshez teremt lehetőséget. Lesz tennivalója a magyar cégeknek, de saját érdekük is a megfelelés, mert mindenki veszélyben van. A Klasszis Média Lapcsoport e témával foglalkozó konferenciáján a szabályozásról, a tennivalókról, illetve a megoldási lehetőségekről is szó esett.
Tudomány-technika Gyászol a tudományos világ, elhunyt az „isteni részecske” atyja
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 06:13
95 évesen elment Peter Higgs.
Tudomány-technika Nagy bajban lehetnek a magyar cégek: 2500 érintettből még csak 100 jelentkezett a hatóságnál
Litván Dániel | 2024. április 6. 14:02
Hatalmas közvetlen és közvetett károkat tudnak okozni a kibertámadások, de az uniós irányelvet követő októberben életbe lépő magyar kibervédelmi szabályozás betartása sem lesz egyszerű. Az érintett cégek töredéke vetette magát nyilvántartásba eddig, pedig a határidő már közeleg. A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) kiberbiztonsági és kommunikációs szakértőjét, Bor Olivért kérdeztük.
Tudomány-technika Új szintre emelkedtek a kínai kibertámadások, figyelmeztetést adott ki az USA
Kormos Olga | 2024. április 4. 05:38
Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok kormánya, mert a kínai hackerek létfontosságú infrastruktúrát céloztak meg. Minden eddiginél kártékonyabb tevékenységbe kezdett a Volt Typhoon.
Tudomány-technika Sokaknak fájni fog az Unió válasza egy többezer milliárd dolláros kérdésre
Litván Dániel | 2024. április 3. 13:58
A kiberbűnözés elképesztő károkat okoz már most is, de a jövőben csak nőni fog a fenyegetettség. A NIS2 uniós irányelv, illetve az ehhez kapcsolódó magyar szabályozás növelné a biztonságot, de egyben komoly kihívás elé állítja az érintett szervezeteket.
Tudomány-technika Megtaláltuk, ez lehet a befektetők titkos favoritja 
Privátbankár.hu | 2024. március 30. 15:01
Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra, amikre eddig kevésbé figyeltek a profi ingatlanbefektetők. Továbbra is meghatározó tényező a fenntarthatóság és energiahatékonyság, ezek dokumentált mutatói nélkül gyakorlatilag nem rúghat labdába egyetlen ilyen speciális ingatlan sem.
Tudomány-technika Hagyaték: bármilyen rosszul is hangzik, érdemes odafigyelni a digitális formájára is
Buksza blog | 2024. március 5. 08:05
Egy váratlan haláleset az érzelmi traumán túl anyagi gondokat is okozhat azoknak az özvegyeknek, akik nem tudnak hozzáférni elhunyt hozzátartozójuk számítógépén és mobiltelefonján lévő javaihoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG