3p

2025-ben az Artemis III küldetés során egy női űrhajóst terveznek a Holdra juttatni. Viselete szó szerint csillagászati összegbe fog kerülni.

A jelenleg 2025-re tervezett Artemis III küldetés során először száll le egy nő és egy színes bőrű személy a Holdon. Ezért a NASA olyan űrruha megtervezésére adott megbízást, amely – a lehetőségekhez képest – kényelmes viseletet biztosít nők számára is.

A divatiparhoz sok köze nincs ezeknek a csillagászati összegekbe kerülő, különleges ruháknak, hiszen itt a legapróbb részletek, árnyalatok, alapanyagok, csatok, zipzárak és más rögzítő, nyitó-csukó kellékek a biztonságot szolgálják. Annyi biztos, hogy minden részletet illetően a világ legfejlettebb technikáját képviselik.

Arról nem szól a fáma, hogy a kényelem mellett könnyebbek is lesznek-e ezek a csodaöltözékek, márpedig ezek is fontosak lehetnek, súlytalanság ide vagy oda.

Csillagászati összegbe kerül. Fotó: Axiom Space Company
Csillagászati összegbe kerül. Fotó: Axiom Space Company

Az új szkafandereket, amelyek komfortosabbak az eddigieknél, és a manőverezhetőséget is jobban segítik, teljesen új technológiákkal fejlesztettek ki. Az Axiom Space Companyt, egy houstoni székhelyű vállalatot bízták meg a munkálatokkal, amely régóta az űrrepülés kellékeinek gyártására és annak infrastruktúrájára szakosodott.

Hatalmi presztízs és stratégiai kérdés

Az Axiom volt az is, aki segített a For all mankind című televíziós sorozat mögött álló csapatnak megtervezni a színészek által viselt szkafandereiket úgy, hogy azok a lehető legvalósághűbbek legyenek.

„A NASA több éves kutatására és szakértelmére építve az űrviseletek új generációja nemcsak az első nő számára teszi lehetővé, hogy a Holdra lépjen, hanem minden eddiginél több ember számára nyit majd lehetőséget a Hold felfedezésére és a tudományos kutatásra” – nyilatkozta a bemutatón Bill Nelson, a NASA volt űrhajósa.

Sötétszürkétől a tiszta fehérig

Majd hozzátette – agyondicsérve hazája űriparát, amely mindig stratégia-hatalmi kérdés volt és az maradt mára is –, hogy „a mostani új űrruhák nem csupán kényelmesek, de tudományos szempontból is számos újdonságot képviselnek. Mindez Amerika technikai találékonyságának egy újabb példája, amely a NASA-t és a kereskedelmi űrszektort a XXI. századi versenyben győzelemre pozicionálja”.

A közelmúltban bemutatott szkafander jelenlegi prototípusa sötétszürke fedőanyagú, ám a végső változat valószínűleg teljesen fehér lesz – írja a Travel + Leisure. A cél természetesen az, hogy az űrhajósok biztonságban legyenek a világűr zord környezetében végzett munka közben, amit a színek kiválasztása is elősegíthet.

Amikor egy nő lép majd a Holdra

A NASA szerint a jelenleg 2025-re tervezett Artemis III küldetés keretében, első alkalommal fog egy nő és egy színes bőrű ember a Holdon landolni. Az emberek több mint 50 év után térnek majd vissza a Holdra, és először fedezik fel a bolygó Déli-sarkához közeli régiót.

Az Artemis III küldetését tesztrepülések előzik majd meg, közé számítják a pilóta nélküli Artemis I fellövését, amely novemberben indul a floridai Kennedy Űrközpontból. Ennek a küldetésnek eredetileg 2021-ben kellett volna megvalósulnia, de számos technikai és időjárási probléma akadályozta a terv megvalósítását.

A NASA ezután elindítja az Artemis II-t mint az SLS (Space Launch System) rakéta és az Orion űrrepülőgép első, már űrhajósok részvételével tervezett, expedícióját.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG