5p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Washingtonban tárgyalt Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke. 

A 4iG Űr és Védelmi Zrt. (4iG S&D) nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a houstoni székhelyű Axiom Space, Inc. vállalattal, amelynek célja a közös űripari együttműködési lehetőségek feltárása és fejlesztése, amely kiterjed a föld körüli adatközpont-szolgáltatásokat (ODC) területére – írtuk meg hétfőn. Most új részletek derültek ki, Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke a LinkedInen számolt be a megbeszélésről:

A találkozón egyebek mellett arról is tárgyaltak, hogy közös munkacsoport segítheti elő a magyar űrprogram következő fokozatba lépését.

„Nagy öröm volt találkozni Kam Ghaffariannal, az Axiom Space, X-energy, Intuitive Machines és az IBX alapítójával, elnökével Washingtonban. Eredményes eszmecserét folytattunk a vállalataink közötti együttműködés elmélyítéséről, kiemelt figyelmet fordítva az amerikai és a magyar szakértelmet és együttműködést kihasználó jövőbeli csúcstechnológiákra”

– fogalmazott Jászai Gellért. 

 

Kam Ghaffarian, az Axiom Space Inc. alapítója és Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke
Kam Ghaffarian, az Axiom Space Inc. alapítója és Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. elnöke
Fotó: Jászai Gellért / Linkedin


Az Axiom Space a kereskedelmi űrrepülés és űrinfrastruktúra egyik vezető szereplője, amely a világ első kereskedelmi űrállomását építi, és mikrogravitációs kutatásokhoz nyújt megoldásokat. Nem ez az első eset azonban, amikor a houstoni űrvállalat a magyar űrprogram számára meghatározó jelentőségű együttműködésről dönt: cég a HUNOR (Hungarian to Orbit) program partnereként támogatja a magyar űrhajós, Kapu Tibor 2025-ös ISS-misszióját. Kapu Tibor legkorábban 2025 tavaszán indulhat a Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra  az Axiom Space következő, negyedik küldetésének (az Ax-4) csapatában.

Kikkel tart az űrbe Kapu Tibor?

 

A négyfős küldetés parancsnoka a korábban a NASA-nál dolgozó, számos rekordot elérő Peggy Whitson, aki korábbi 5 küldetésében összesen 670 napot töltött az űrben: amerikai űrkomppal, orosz űrhajóval és a SpaceX Dragon űrhajójával egyaránt repült már. Több alkalommal is hosszú időt töltött el a  Nemzetközi Űrállomáson (International Space Station ISS). Peggy Whitson az első nő, aki

  • kétszer is vezette a Nemzetközi Űrállomást,
  • a NASA űrhajós irodájának élén állt – egyben az első civil vezetőként,
  • irányít egy privát űrmissziót.

Az Axiom Space csapatában Peggy Whitson mellett három újonc kozmonauta vesz részt. A 14 naposra tervezett küldetés pilótája az indiai Shubhanshu Shukla, a két kutató űrhajós pedig a Svájcban élő lengyel mérnök, Sławosz Uznański-Wiśniewski és a magyar gépészmérnök, Kapu Tibor. Mindhárman nemzetük második olyan űrhajósai, akik állami vagy közösségi finanszírozásban juthatnak az űrbe, elődeik pedig még az 1980-as években jártak a világűrben.

A küldetés tartalék személyzetében helyet kapott Cserényi Gyula, a HUNOR program houstoni kiképzésben is részt vevő pótembere. A második magyar űrprogramra összesen 240-en jelentkeztek, közülük a szakértők négy jelöltet választottak ki. Schlégl Ádám és Szakály András bekerült a legjobb négy közé, és a földi támogató egység tagjaiként segítik majd a misszió munkáját.

A 4iG Csoport és az Axiom Space együttműködése egy Jászai Gellért és Dr. Sárhegyi István által aláírt szándéknyilatkozatra épül, amely a föld körüli adatközpont-szolgáltatások (ODC) fejlesztését célozza. A 4iG S&D a csoport űripari és védelmi tevékenységeit irányítja, és a HUSAT Program keretében 2032-ig egy földmegfigyelő műholdkonstellációt tervez pályára állítani.

De kivel is írt alá szerződést Jászai Gellért? 

Kamal „Kam” Ghaffarian mérnök, vállalkozó, többek között nukleáris energiával, Holdra szálló egységekkel, valamint űrállomásokkal foglalkozó cégeket alapított. Mérnökként – többek között – a Lockheed Martin, a Ford Aerospace és a Loral kötelékében is dolgozott. Jelenleg a világ 1501. leggazdagabb embere a Forbes becslése szerint vagyona 2,3 milliárd dollár. Aktív filantróp: 2019-ben alapította a Limitless Space Institute nevű nonprofit szervezetet, amely a következő generációk technológiai (STEM) képzését támogatja, hogy elősegítse a csillagközi utazás lehetővé tételét.

Kam Ghaffarian több világszínvonalú űripari céget alapított:

  • 1994-ben létrehozta az SGT-t, amely a NASA második legnagyobb mérnöki szolgáltatójává vált, majd 2018-ban 355 millió dollárért értékesítette. 2009-ben megalapította az X-Energy-t, amely moduláris kis atomreaktorokat fejleszt, többek között a Dow texasi üzemének.
  • 2015-ben társalapítóként létrehozta az Intuitive Machines-t, amely Holdra szálló egységeket fejleszt. A vállalat 2023-ban tőzsdére lépett, 2024 februárjában pedig Odysseus holdszondája végrehajtotta az első amerikai Holdra szállást 1972 óta.
  • 2016-ban az Axiom Space társalapítója lett, amely a világ első kereskedelmi célú űrállomását fejleszti, 2031-es üzembe helyezéssel. Ez a céh az említett aHUNOR program partnere.
  • 2022-ben megalapította a Quantum Space-t, amely az űripari automatizációra és robotizációra fókuszál, 2019-ben pedig létrehozta az IBX-t, amely befektetésekkel és vállalatainak menedzsmentjével foglalkozik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Már élni sem lehet mesterséges intelligencia nélkül? Megkérdeztük a szakértőt
Izsó Márton - Veresegyházi Gábor | 2025. július 24. 05:59
2022. november 30-án mutatták be a nagyközönség számára a ChatGPT mesterséges intelligencia chatbotot, és sikeréről mindent elmond, hogy 2 hónap alatt 100 millió felhasználó töltötte le az alkalmazást. Csak összehasonlításképpen: a TikToknak ehhez 9 hónapra, a Youtube-nak 1,5 évre, a Facebooknak 4,5 évre volt szüksége. A Klasszis Podcast legújabb adásában körüljártuk az AI legégetőbb és legaktuálisabb kérdéseit.
Tudomány-technika Riadóztat a Microsoft: kritikus támadás indult
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 08:24
Ismeretlenek csaptak le a hálózatokra.
Tudomány-technika Egy éven belül átveheti a mesterséges intelligencia ezeket a munkaköröket
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 07:15
A Perplexity AI vezérigazgatója konkrét munkaköröket említett. 
Tudomány-technika A TV2 is nagyot ment Kapu Tibor hazatérésének közvetítésével
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 11:04
Július 15-én a második magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor és az AX-4 űrmisszió legénysége épségben hazatért a Nemzetközi Űrállomásról. A nem mindennapi eseményt a Tények Plusz HUNOR különkiadásának köszönhetően élőben követhették a nézők épp úgy, mint az űrmisszió rakéta-indítását június végén. A hazatérés pillanatainak közvetítésével a TV2 magasan a legnézettebb csatorna volt a Tények Plusz különkiadásának idősávjában mindkét korcsoport esetében.
Tudomány-technika Miért nincsenek kamerák a repülőgépek pilótafülkéiben?
Litván Dániel | 2025. július 17. 10:11
Ha lennének, már valószínűleg pontosan tudnánk, mi történt az Air India lezuhant gépével. Így meg csak találgatunk. Kinek fájna, ha bekameráznák a több száz embert szállító, százmillió dolláros gépek pilótafülkéit?
Tudomány-technika Szovjet szörnyet kelt életre Kína?
Litván Dániel | 2025. július 16. 10:16
A hidegháború egyik legbizarrabb fegyverét élesztheti fel Kína. A csendes-óceáni hadszíntér lenne az ideális terepe ezeknek a szörnyszülötteknek?
Tudomány-technika A magyarok jobban bíznak a mesterséges intelligenciában, mint az államban
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 09:07
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) világszerte egyre nagyobb hatással van a mindennapi életre, a magyarok túlnyomó többsége már most ismeri a technológia alapjait, és bízik benne, hogy a vállalatok felelősen használják az adatokat – derül ki az Ipsos legfrissebb nemzetközi AI Monitor 2025 kutatásából. A felmérés szerint az emberek nem bíznak abban, hogy az állam felelősségteljesen tudja szabályozni a mesterséges intelligenciát. A hazai válaszadók ebben a kérdésben a legpesszimistábbak közé tartoznak, és nem látják optimistán az AI gazdaságra gyakorolt hatását sem.
Tudomány-technika Világsikert ért el egy magyar hátterű 3D hologram-megoldás
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:22
A HoloX nemzetközi szinten is áttörést ért el: a magyar stratégiai kapcsolatokkal rendelkező technológiai vállalat a világ élvonalába került egy rangos nemzetközi díj elnyerésével, amely a leginnovatívabb megoldásokat ismeri el. 
Tudomány-technika Landolt Kapu Tibor kapszulája
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:53
Nemsokára kiemelik őket a vízből.
Tudomány-technika Nem vásárolják a kínaiak a kínai telefont
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:41
Kínában éves összevetésben 21,8 százalékkal, 23 millió 716 ezerre estek a mobiltelefon-kiszállítások májusban a kínai Ipari és Információtechnológiai Minisztérium tudományos központja, az Informatikai és Kommunikációs Kutatóintézet (CAICT) adatai szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG