Az Egyesült Államok Houston városában lévő Rice University magánegyetem kutatói azt állítják friss tanulmányukban, hogy kitalálták a szén-dioxid-leválasztás új módszerét – írta a Techxplore hírportál. Eredményeiket a tekintélyes Nature magazinban publikálták. Állításuk szerint technológiájuk a gyárak füstjeiből és közvetlenül a levegőből is simán ki tudja szivattyúzni a szén-dioxidot, olcsóbban, mint az ismert kémiai megoldások.
A Haotian Wang vezette kutatócsoport berendezése elektromos áramot használva végzi el a szén-dioxid elválasztását a többi gáztól egy víz- és oxigénalapú elektrokémiai reakcióban. A dolog annyiban nem újdonság, hogy jelenleg a világon 18 üzem foglalkozik a felesleges szén-dioxid kivonásával a Föld légköréből. A Rice Egyetem szakembereinek megoldása azonban nóvum.
A legtöbb szén-dioxid-elválasztó rendszer ugyanis kétlépcsős. Az elsőben vasas vagy lúgos oldószerben elválasztják a szén-dioxidot a többi gáztól, például füstgázoktól, a másodikban kiválasztják ebből az oldószerből a gázt. Ehhez legkevesebb 100-200 Celsius-fokos hevítésre, de van olyan megoldás, amelyben 900 fokra van szükség.
„A mi technológiánkban gyakorlatilag nincs szükség vegyi anyagokra és nem is keletkeznek ilyenek. Emellett nincs szükség hevítésre vagy magas nyomás előállítására sem. A berendezésünket be kell dugni a konnektorba, és indulhat a szén-dioxid-elválasztás” – mondta Wang.
Egy katód és egy anód között egy szilárd, de vízáteresztő, szivacsszerű anyag adja az elektrolitet, amelyben víz hozzáadásával lezajlik a folyamat. A szén-dioxid-kivonás hatékonysága laboratóriumi körülmények között 98 százalékos volt. A technológia érdekessége, hogy a kutatók eredetileg a szén-dioxid felhasználását kutatták, és eközben véletlenül találtak rá a gáz elválasztásának új módszerére.
És ezzel még nincs vége az előnyök sorolásának
A jelenleg használatos megoldások ipari méretű, centralizált rendszerek, amelyek jelentős infrastruktúrát igényelnek. A Wang vezetésével kifejlesztett berendezés azonban kicsiben is működik. Szakszerűen fogalmazva jól skálázható egy irodában is használható „berendezési tárgytól” a nagyüzemig.
A kutatók szerint egy halványan pislákoló, 50 wattos villanykörtét működtető elektromos energiával óránként 10-25 liter szén-dioxidot lehet kivonni a levegőből.
Mindezek tudatában máris tehetünk egy javaslatot. Mi lenne, ha a közterületi facsemeték mintájára, amelyeken feltüntetik a magánszemélyeket, akik kifizették az ültetésüket, hasonló akció indulna az újfajta szén-dioxid-elválasztó felhasználásával?
A keletkező gázt el kell vezetni, úgyhogy a szén-dioxidot felhasználó vagy elraktározó üzemek köré lehetne telepíteni magánemberek által dedikált gázelválasztókat. Mondjuk a beosztottként dolgozók porszívó nagyságú berendezéseket ajánlhatnának fel a klímavédelemre, a vezetők ruhásszekrény nagyságúakat, az oligarchák pedig legalább családi ház méretű szén-dioxid-elválasztókat.
Így kerülhetnék el az emberek a katasztrofális nagyságú globális felmelegedést magánszemélyek közfelajánlása formájában.