3p

Mindenki látott már olyan fákat, amelyeken feltüntetik, kik voltak azok a magánemberek, akik támogatták az ültetésüket. Egy új találmány sokkal hatékonyabb módot kínál a privát klímavédelemre.

Az Egyesült Államok Houston városában lévő Rice University magánegyetem kutatói azt állítják friss tanulmányukban, hogy kitalálták a szén-dioxid-leválasztás új módszerét – írta a Techxplore hírportál. Eredményeiket a tekintélyes Nature magazinban publikálták. Állításuk szerint technológiájuk a gyárak füstjeiből és közvetlenül a levegőből is simán ki tudja szivattyúzni a szén-dioxidot, olcsóbban, mint az ismert kémiai megoldások.

A Haotian Wang vezette kutatócsoport berendezése elektromos áramot használva végzi el a szén-dioxid elválasztását a többi gáztól egy víz- és oxigénalapú elektrokémiai reakcióban. A dolog annyiban nem újdonság, hogy jelenleg a világon 18 üzem foglalkozik a felesleges szén-dioxid kivonásával a Föld légköréből. A Rice Egyetem szakembereinek megoldása azonban nóvum.

A tiszta energia mellett a szén-dioxid kivonását is egyszerűen meg lehet(ne) oldani. Fotó: Depositphotos
A tiszta energia mellett a szén-dioxid kivonását is egyszerűen meg lehet(ne) oldani. Fotó: Depositphotos

A legtöbb szén-dioxid-elválasztó rendszer ugyanis kétlépcsős. Az elsőben vasas vagy lúgos oldószerben elválasztják a szén-dioxidot a többi gáztól, például füstgázoktól, a másodikban kiválasztják ebből az oldószerből a gázt. Ehhez legkevesebb 100-200 Celsius-fokos hevítésre, de van olyan megoldás, amelyben 900 fokra van szükség.

„A mi technológiánkban gyakorlatilag nincs szükség vegyi anyagokra és nem is keletkeznek ilyenek. Emellett nincs szükség hevítésre vagy magas nyomás előállítására sem. A berendezésünket be kell dugni a konnektorba, és indulhat a szén-dioxid-elválasztás” – mondta Wang.

Egy katód és egy anód között egy szilárd, de vízáteresztő, szivacsszerű anyag adja az elektrolitet, amelyben víz hozzáadásával lezajlik a folyamat. A szén-dioxid-kivonás hatékonysága laboratóriumi körülmények között 98 százalékos volt. A technológia érdekessége, hogy a kutatók eredetileg a szén-dioxid felhasználását kutatták, és eközben véletlenül találtak rá a gáz elválasztásának új módszerére.

És ezzel még nincs vége az előnyök sorolásának

A jelenleg használatos megoldások ipari méretű, centralizált rendszerek, amelyek jelentős infrastruktúrát igényelnek. A Wang vezetésével kifejlesztett berendezés azonban kicsiben is működik. Szakszerűen fogalmazva jól skálázható egy irodában is használható „berendezési tárgytól” a nagyüzemig.

A kutatók szerint egy halványan pislákoló, 50 wattos villanykörtét működtető elektromos energiával óránként 10-25 liter szén-dioxidot lehet kivonni a levegőből.

Mindezek tudatában máris tehetünk egy javaslatot. Mi lenne, ha a közterületi facsemeték mintájára, amelyeken feltüntetik a magánszemélyeket, akik kifizették az ültetésüket, hasonló akció indulna az újfajta szén-dioxid-elválasztó felhasználásával?

A keletkező gázt el kell vezetni, úgyhogy a szén-dioxidot felhasználó vagy elraktározó üzemek köré lehetne telepíteni magánemberek által dedikált gázelválasztókat. Mondjuk a beosztottként dolgozók porszívó nagyságú berendezéseket ajánlhatnának fel a klímavédelemre, a vezetők ruhásszekrény nagyságúakat, az oligarchák pedig legalább családi ház méretű szén-dioxid-elválasztókat.

Így kerülhetnék el az emberek a katasztrofális nagyságú globális felmelegedést magánszemélyek közfelajánlása formájában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika A mesterséges intelligencia már zsarolni, sőt ölni is hajlandó, ha a túléléséről van szó
Litván Dániel | 2025. június 30. 19:24
Riasztó eredményeket hozott egy MI-modellek biztonságát firtató kísérlet. A mesterséges intelleginciák tudták, hogy tilosban járnak, mégis durva eszközökhöz nyúltak, ha úgy érezték, nincs más választásuk.
Tudomány-technika Élj hosszabban és jobban – világszinten is az elsők között
Natív tartalom | 2025. június 30. 10:49
A Déli Klinika a nemzetközi élvonalhoz csatlakozva hazánkban elsőként vezeti be a legmodernebb technológiákra és tudományos alapokra épülő, komplexitásában egyedülálló, védjegyzett Complex Longevity® programjait.
Tudomány-technika Robot ringatja az újszülött bölcsőjét, a gépek már tanulnak a hibáikból
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 27. 15:01
Olyan gyorsan fejlődik a mesterséges intelligencia, hogy ma még csak tippelni lehet, mennyire alakítja át a hétköznapokat. A Bosch most bemutatott fejlesztései segítenek elképzelni, hogyan élhetünk egy olyan világban, ahol az AI már szinte mindenhol jelen van.
Tudomány-technika Kína betilt egyes power bankeket a repülőgépeken
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:36
Tűzesetek miatt szigorítják a szabályokat, csak 3C tanúsítványos töltő vihető fel.
Tudomány-technika Az emberiséget elpusztíthatják a gépek – figyelmeztet a mesterséges intelligencia keresztapja
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 22. 17:06
„Tíz-húsz százalék esély van arra, hogy az emberiséget elpusztítják a gépek” – figyelmeztet Geoffrey Hinton, a mesterséges intelligencia (MI) egyik atyja. A Google volt vezető kutatója szerint az MI túl gyorsan fejlődik, és komoly veszélyt jelent: a tömeges elbocsátásoktól kezdve a manipuláción és autonóm fegyvereken át egészen az emberi faj lecseréléséig.
Tudomány-technika A Pentagon rámegy a mesterséges intelligenciára
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 11:47
200 milliós szerződést kötöttek.
Tudomány-technika AI-háború készül? Az OpenAI neki mehet a Microsoftnak
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:46
Az OpenAI trösztellenes eljárást fontolgat fő befektetője, a Microsoft ellen egy vitás ügy miatt.
Tudomány-technika A magyar cégek így vetik be a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 09:03
Egyre több hazai cég használ mesterséges intelligenciát, de kevés a tudatos felkészülés.  
Tudomány-technika Nobel-díjas tudós: ezt teheti velünk a mesterséges intelligencia
Kovács-Angel Marianna | 2025. június 14. 16:59
A mesterséges intelligencia egyszerre ígér forradalmat és kelt aggodalmat: sokan technológiai csodát látnak benne, mások veszélyt. Daron Acemoglu Nobel-díjas közgazdász szerint azonban a valóság jóval visszafogottabb. Az AI ma még nem kínál gazdasági áttörést – és aki vakon rohan utána, könnyen zsákutcába jut.
Tudomány-technika A Marsra menne Elon Musk, részleteket is elárult
Sasvári Péter | 2025. június 11. 09:54
Elon Musk 2027-re ígéri a Marsra szállást, de reálisak a tervei? A SpaceX sikerei és kudarcai közt lavírozva halad a vörös bolygó felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG