A kormány határozatban döntött az M4-es autópálya építésének leállításáról, mert azt az Európai Unió nem finanszírozza – jelentette be Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön.
Minden héten jelentkező, "Mit miért tesz a kormány?" című tájékoztatón a miniszter a kormány szerdai ülésén hozott döntéseket ismertetve az M4-es autópálya kapcsán többek között elmondta még, utasították Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert arra, hogy tételesen számoltasson el a kivitelezőkkel. A teljesítés valós tartalmát kifizetik a kivitelezőknek, ehhez most minden számlát tételesen átvizsgálnak – mondta a miniszter.
Hibázott az bizottság
"Az Európai Bizottság (EB) hibát követ el, hogy nem támogatja az M4-est" - mondta Lázár, hozzátéve: a leállítás nem azt jelenti, hogy nem kerül majd más műszaki tartalommal történő befejezésére. Arra az újságírói felvetésre, hogy az Európai Bizottság a tenderezést nem kifogásolta, ugyanakkor a kormány azt mondta, kartellgyanút állapítottak meg, Lázár János erre azt válaszolta, az EB regionális főigazgatóságával folyamatos együttműködésben voltak, a program kialakításában és vitájában is részt vettek. Ugyanakkor az EB folyamatosan megkérdőjelezte a 110 milliárd forintos beruházás értelmét, annak árát és „megpendítették a kartellgyanút” – mondta.
Lázár szerint nagy az esélye annak, hogy a megkezdett munka kerül befejezésre, de az is lehet, hogy más nyomvonalon fejezik majd be az építkezést, mint ahogy annak sincs akadálya, hogy az M5-ös autópályába kössék be Szolnok városát. De új közbeszerzést kell kiírni, ami 6-8 hónapot vesz időbe.
A kormány más kérdésekben is döntött, illetve megvitatta, ezek:
- Jogszabálycsomagot terjesztenek a parlament elé, amely a közlekedési beruházások felgyorsítását célozza. Ennek lényege, hogy az átlagosan 6,5 évig tartó projektek 2,5 év alatt valósuljanak meg.
- A kormány döntött arról is, hogy segítsenek 84 Buda-Cash károsult önkormányzatnak 1 milliárd 920 millió forint értékben, hogy a települések ki tudják fizeti az a béreket, segélyeket. Emellett 115 önkormányzatnak, amelyek nem adósodtak el, fejlesztési támogatást nyújt a kormány. A tárcavezető jelezte: az érintettek a következő napokban megkaphatják a pénzt. Lázár megjegyezte akkor azt is, az Igazságügyminisztérium feladata megvizsgálni, hogy visszamenőleges hatállyal kiterjeszthető lenne a Quaestor károsultakra is. „32 ezer károsultból mindenki visszakaphatná a pénzt” – mondta Lázár.
- Döntöttek arról is, hogy az a 115 önkormányzat, amely nem adósodott el - így kimaradt az önkormányzati adósságkonszolidációból - idén 10 milliárd forint fejlesztési forrásra pályázhat. Emellett a kormány kifizeti a bírságokat azon 140 település helyett, amelyeket a fejlesztéseikkel összefüggő visszaélések miatt elmarasztalt az Európai Bizottság - mondta Lázár János.
- A miniszter a tegnapi kormánydöntése között említette azt is, hogy "a leggazdagabb családok kivételével” minden bölcsődés és óvodás gyereknek (mintegy 320 ezernek) 2015 szeptemberétől ingyenes étkezést biztosítanak.
- A miniszter arról is beszámolt, hogy támogatásra érdemesnek tartja a kormány a Magyar Nemzeti Bank javaslatát, amely szerint a Befektető-védelmi Alap (Beva) által nyújtott biztosítás összeghatárát 20 ezerről 100 ezer euróra emelnék. „Kifejezetten támogatásra érdemes a javaslat a kormány szerint” – mondta Lázár.
- A kormány azt javasolja azt Országgyűlésnek, hogy 5,3 százalék legyen a reklámadó maximális mértéke
- A 25-55 éves mezőgazdaságban dolgozókra is kiterjesztik a munkahelyvédelmi akciótervet.