Az előzetes adatok szerint a nemzetközi turistaérkezések száma (781 millió turistaérkezés) világszinten 4,8 százalékkal (36 millióval) nőtt 2014 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – írja a Magyar Turizmus Zrt. a Turisztikai Világszervezet (United Nations World Tourism Organization – UNWTO) jelentése alapján. A fejlett országokban kissé gyorsabb, 5,8 százalékos volt a növekedés, mint a fejlődő országokban (3,7 százalék).
Nem a statisztika, hanem a bevétel a fő
Magyarország turisztikai teljesítménye jelentősen meghaladja a világátlagot: a vizsgált időszakban 7,6 százalékkal nőtt a nemzetközi turistaérkezések száma, a nemzetközi turisztikai bevételek pedig közel 10 százalékos növekedést mutattak az előző év azonos időszakához képest. Magyarország csaknem valamennyi versenytársánál is jobban teljesített. (Lásd a táblázatot.)
„A nemzetközi turizmus a növekvő globális feszültségek ellenére várakozáson felül teljesít" – hangsúlyozta Taleb Rifai, a Turisztikai Világszervezet főtitkára, az ebola vírus kapcsán pedig hozzátette, hogy „pillanatnyilag korai lenne az ebola turizmusra gyakorolt teljes körű hatásairól beszélni. A vírus a jelenlegi várakozások szerint nem érinti jelentős mértékben a szektort". (Az érintett afrikai országok együttes részesedése a világ nemzetközi turizmusából csak egy százalék körüli.)
A bevételek is emelkednek
Néhány kivételtől eltekintve az országok többségében a turistaérkezések száma mellett a bevételek is növekedtek. A bevételek alapján legfontosabb úti célok közül bővülést regisztráltak Makaóban (+12,9 százalék), az Amerikai Egyesült Államokban (+5,3 százalék), Németországban (+4,0 százalék), Olaszországban (+3,9 százalék), Spanyolországban (+3,8 százalék) és az Egyesült Királyságban (+3,6 százalék).
A nemzetközi turisztikai költés szerint tíz legnagyobb küldőpiac közül az első helyen álló Kínát 16,4 százalékos növekedés jellemezte. Jelentősen bővültek a nemzetközi utazásokra fordított kiadások továbbá Franciaországban (+9,7 százalék), Olaszországban (+7,5 százalék) és az USA-ban (+5,6 százalék). Az orosz utazók 2014 vizsgált időszakában 4,4 százalékkal többet áldoztak külföldi utazásokra, ezzel szemben az Egyesült Királyság turisztikai kiadásai 13,2 százalékkal csökkentek. Több tour operátor csődje is nehezítette az orosz kiutazó turizmus alakulását.
Szépen nőtt a nemzetközi légi közlekedés is
A ForwardKeys adatai szerint a nemzetközi légi közlekedés jó eredményeket ért el a május–augusztusi időszakban: az 5,2 százalékos forgalomnövekedés hátterében a régiók/kontinensek közötti utazások 6,3 százalékos, illetve a régión belüli utazások 4,4 százalékos bővülése áll. A legdinamikusabb emelkedés az Amerikából (6,9 százalék) és az Ázsiából (6,5 százalék) induló járatok forgalmát jellemezte. Az Európából induló járatok forgalma 4,1 százalékkal, az Európába érkezők száma pedig 6,2 százalékkal növekedett.
A jövő kicsit bizonytalan
Az eddigi adatok összhangban vannak a UNWTO 2014-es előrejelzésével. Az egész évet tekintve a nemzetközi turistaérkezések számának növekedése várhatóan 4–4,5 százalék között lesz, ami kismértékben tér el a 2013-as értéktől (4,7 százalék). Európában 3–4 százalék közötti növekedés várható a Turisztikai Világszervezet várakozása szerint.
Lehet, hogy világszinten idén az átlag felett vagyunk, ám amint korábban beszámoltunk róla, az EU-n belül inkább átlag alatti a magyar turizmus teljesítménye. Igaz, az a statisztika nem az érkezések számának változását, hanem a vendégéjszakák számát mutatta be. A turizmusnak egyébként sokat segíthet a tartósan gyenge forint, az idén 300 forint felett ragadt euróárfolyam, hiszen így a külföldieknek olcsóbb idejönni.
(Fotó: 123rf.com) |