A KSH adatai szerint októberben a belföldi vendégek 770 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, ez a teljes vendégforgalom 44%-a. Számuk 4,9, az éjszakáké pedig 9,4%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez képest. A vendégforgalom - Közép-Dunántúl kivételével - minden turisztikai régióban emelkedett. A belföldivendég-forgalom több mint háromnegyedét fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 11%-kal nőtt.
Egyre több a külföldi vendég
A külföldi vendégek 984 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,2, az éjszakáké pedig 9,0%-kal nőtt 2011. októberhez viszonyítva. A vendégéjszakákban mért vendégforgalom 56, a szállásdíjbevétel 69%-a származott külföldiektől. A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma változó képet mutatott.
Míg Ausztria, az Egyesült Államok, Csehország és Spanyolország esetében csökkent, addig Németország, az Egyesült Királyság, Oroszország, Olaszország, Románia, Hollandia és Lengyelország esetében nőtt. A külföldivendég-forgalom jelentős részét fogadó szállodákon belül a kétcsillagos egységek kivételével minden kategóriában növekedést regisztráltak. A külföldi vendégek száma a turisztikai régiók többségében emelkedett.
15 915 forint egy átlagos éjszaka
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 52,4%-os volt, 7,0%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. Ezen belül az ötcsillagosok 73,1, a négycsillagosok 60%-os foglaltságot értek el.
A megfigyelt időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára (15 915 forint) 5,2%-kal emelkedett, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) (8335 forint) 12,5%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az egyes kategóriák között jelentősen eltér az átlagár, a legmagasabb az ötcsillagos (40 095 forint), míg a legalacsonyabb az egycsillagos egységekben (6946 forint) volt.
2012. október 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2423 volt, ezen belül 903 szálloda 53 ezer szobával, 943 panzió 10 ezer szobával működött.
Októberben 30 gyógyszálloda és 163 wellness-szálló működött. Míg a gyógyszállodák esetében az összes vendégéjszakák száma (a belföldiek hatására) 1,9%-kal mérséklődött, a wellness-szállókban 22%-kal nőtt.
Budapesten a külföldiek, Balatonon a belföldiek jöttek többen
Budapesten a vendégforgalom összességében 11%-kal nőtt - a külföldivendég-forgalom dinamikus növekedésének eredményeképpen - miközben a belföldivendég-éjszakák száma (3,1%-kal) visszaesett.
A balatoni üdülőkörzetben a belföldivendég-éjszakák száma ismét erőteljesebben emelkedett, mint a külföldivendég-éjszakák száma - írja a KSH összefoglalója.