Megállapodott a Facebook és Rupert Murdoch monstre médiacégének ausztrál tagozata, a News Corp Australia, így a következő három évben a socialmedia-óriás fizetni fog a médiavállalat sajtótermékeiből átvett anyagokért, írja a BBC.
A News Corp nem közölte, hogy a megállapodás mekkora összegről szól, de a Financial Times idézi Rod Sims, Ausztrália versenyszabályozásért felelős illetékesét, aki szerint a Google-lal és a Facebookkal kötött megállapodások 100 millió ausztrál dollárt (nagyjából 77 millió amerikai dollár) meghaladó értékűek. Sims szerint a megállapodások a törvény sikerét bizonyítják.
A News Corp Australia adja ki az ausztrál napilappiacon megjelenő újságok nagyjából 70 százalékát, de övék a Sky News Australia is.
Mint ismert, az ausztrál parlament néhány hete fogadta el azt a médiatörvényt, mely szerint a big tech cégeknek a jövőben fizetnie kell az ausztrál sajtótermékektől átvett tartalmakért. Az elfogadott törvényverzió már puhább volt, mint az eredetileg tervezett - hogy pontosan miről is szól, arról bővebben itt írtunk.
A Google még az ausztrál médiatörvény élesedése előtt állapodott meg a Murdoch-céggel, ők azonban nem annak ausztrál leágazásával, hanem a "rendes" News Corppal, vagyis a keresőjéről elhíresült techvállalat a világon mindenhol fizetni fog a news corpos tartalmakért, nem csak a szigetországban.
A Facebooknak már van élő szerződése a Murdoch-médiabirodalommal az USA-ban, de az más konstrukció, az Államokban megjelenő news corpos tartalmakat a Facebook News alkalmazásba csatornázzák.
Az ausztrálhoz hasonló törvényjavaslatokat fontolgat Anglia, Kanada és az Egyesült Államok is. A Big Tech cégei közül a Microsoft támogatja az ilyen típusú törvényeket.
Brad Smithnek, a Microsoft elnökének az amerikai kongresszus előtt tett tanúvallomásáról mi is részletesen beszámoltunk: Technológia és sajtószabadság: Egy egészséges demokráciának szüksége van egészséges újságírásra