A Google kutatása szerint a karácsony közeledtével egyre sűrűbben keresünk utazási- és pénzügyi szolgáltatásokat, autós oldalakat és az autószalonokat, és természetesen a webáruházakat is gyakrabban látogatjuk. Mindezt ráadásul egyre sűrűbben tesszük mobilról, naponta átlagosan 170 percet nyomkodjuk a telefonunkat. Ez azonban a cégeknek is fontos üzenetet hordoz: a lehetséges vásárlók negyedét is elveszíthetik azok, amelyek honlapja nem mobilbarát, ezt közölte a Wolfgang Digital a Privátbankár.hu-val.
Azok, akik ellenzik a keresőoptimalizálást (Search Engine Optimalisation, SEO), jellemzően azzal érvelnek, hogy a fizetett hirdetések egyébként is följebb kerülnek a listán, mint a jól optimalizált weblapok, így valójában elég hirdetni az oldalakat, nincs szükség a SEO-val foglalkozni, véli a kulcsszo.hu szakértője, Evenich András. A másik gyakori érv, hogy a SEO nem mérhető. Valójában ez nincs így, és legalább akkora tévedés, mint az, hogy a 2 százalékos konverziós arány elvárt.
Tényleg nem fontos? A számok mást mondanak
A Wolfgang Digital nemrég kiadta a 2016-os Internet kereskedelmi tanulmányát, amiben összesen 80 millió weboldalt, vizsgáltak, ezeknek összbevétele elérte a 230 millió dollárt. A kutatáson egyebek mellett az évek óta etalonként kezelt 2 százalékos konverziós arány is megbukott - ez 80 millió weblap vizsgálata során is alig 1,5 százalék volt.
A másik meglepetés, hogy a hirdetés valójában nem minden: a weboldalakra érkező látogatók 43 százaléka (10-ből minden 4. ember) a Google organikus, SEO alapú találatai alapján talált az adott oldalra. Hirdetésekből csak 27 százalék kattintott át, 16 százalék tette ki a közvetlen forgalmat. Hírlevélből és Facebookról elenyészően kevesen, 6 illetve 3 százalék kattintott tovább az oldalra.
Még ennél is fontosabb a vásárlók aránya: a ténylegesen pénzt költők 41 százaléka szintén SEO találatok alapján talált az adott oldalra, a jó tartalom és a Google jó helyezése "önmagáért beszélt". A hirdetések mindössze csak a vásárlók negyedét tudták bevonzani, ráadásul ez sokkal drágább megoldást is jelent a vállalatvezetőknek, tudta meg a Privátbankár.hu.
Kulcsszó: sebesség mindenek felett
A rendkívül felgyorsult világban nem csoda, hogy már egy oldal betöltését sem várjuk meg, ha nem muszáj: erős negatív korreláció van a betöltési sebesség és a vásárlás között. Minél lassabban tölt be egy honlap, annál valószínűbb, hogy a látogató elunja a várakozást, és faképnél hagyja az oldalt, vásárlás és böngészés nélkül. Ezt pedig a Google idővel hátrasorolással bünteti. A SEO-val azonban optimalizálhatjuk a képeket és gyorsíthatjuk az oldal betöltését, ami végső soron "ingyen" hoz nekünk vásárlókat.