Tavaly mintegy másfél millióra rúgott az eltöltött éjszakák száma az Airbnb szállásokon, ami 35 százalékos forgalomnövekedés éves alapon. A Colliers International közleménye szerint Budapesten az V., VI., valamint a VII. kerületben történik a budapesti foglalások csaknem 70 százaléka.
Az Airbnb piaci részesedése az eltöltött vendégéjszakákat tekintve a 2016-ban mért 10,2 százalékról 2017-re 14,3 százalékra nőtt. A szállásközvetítő piaci részesedése így Budapesten az európai városokkal összevetve az élmezőnybe tartozik: Párizsban 15,2 százalék, Barcelonában 13,2 százalék volt ez az adat, míg Amszterdamban 11,7 százalék, Madridban 10,1 százalék, Londonban pedig csak 6,9 százalék.
Még mindig a profik uralják a piacot
A kutatás szerint a piacot főként a professzionális bérbeadók mozgatják, a bérbeadók mintegy kétharmada ugyanis kettőnél több lakást ad bérbe – ez jelentősen meghaladja a legtöbb európai nagyvárosban jellemző 40-50 százalékos átlagot. Tavaly is az egyszobás, teljes lakás volt a legnépszerűbb, a foglalások több mint fele ilyen típusú szálláshelyen történt.
A lakáskiadók sem ússzák meg az online kasszát?
Már az idén az online pénztárgép bekötésére köteleznék a szállásadókat.
|
A Colliers International piackutatási igazgatója elmondta: arra számítanak, hogy – összhangban a Budapestre látogató turisták számának emelkedésével – az Airbnb piac a következő években is bővül majd. A növekedés üteme ugyanakkor lassul, a következő években ugyanis a hazai szállodapiacon jelentős fejlesztéseket adnak át, ami növeli a kínálatot.
Be kell tartani a szabályokat
Ilyen forgalomnövekedés mellett fontos a szálláshelyek online piacterét üzemeltető cég számára a zavartalan működés a régióban, az Európai Bizottság és az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok júliusi felhívását követően az Airbnb így elkötelezte magát amellett, hogy módosítja szerződéses feltételeit és az árait átláthatóbban tünteti fel – mondta Vera Jourová, a jogérvényesülésért, a fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős biztos.
Jourová tájékoztatása szerint a vállalat kötelezettséget vállalt arra, hogy honlapján minden esetben a foglalás teljes árát tünteti fel, amely magában foglalja a fizetendő egyéb díjakat - például a szolgáltatási és takarítási díjakat - is. Amennyiben a végső árat nem lehet előzetesen kiszámítani, egyértelműen tájékoztatja a fogyasztót arról, hogy adott esetben további díjak merülhetnek fel. A GVH egyébként már korábban reagált erre a fogyasztóvédelmi problémára, erről itt olvashatsz részletesebben >>>
Lakáskiadással kaszálnál nagyot? Itt van néhány tipp Legfeljebb 40 négyzetméteres és legalább másfél-két lakószobás ingatlant érdemes vásárolni, és nagyon fontos a jó lokáció. Hogy mi is számít jó lokációnak, azt az alapján lehet eldönteni, hogy milyen vevőkörnek szeretnénk majd továbbértékesíteni a lakást, vagy mire szeretnénk használni azt. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |