Nagy lépés volt
Az elhíresült Jumbót annak idején hosszasan kísérletezték ki, és sok kudarc után sikerült kialakítani azt a típust, ami aztán a légitársaságok kedvence lett, egyúttal az amerikai repülőgépgyártás szimbóluma. Azonban úgy néz ki, az idő lassan túllép a négy motoros monstrumon, mivel viszonylag sokat fogyaszt, és nem tud nagyon hosszú távokat repülni. Helyette most már modernebb két motoros gépeket gyártanak, maga a Boeing pl. a 777-est, az Airbus pedig az A350-est.
A Jumbó tervezésekor még nem mertek négy motornál kevesebbet alkalmazni a hosszú távú, óceánok fölötti repülésre, mivel nem tartották még tökéletesen megbízhatóan a motorokat. Most már azonban rendkívül stabilak a motorok, nagyon ritkán fordul elő leállás, és egy motorral is biztonságosan végig tudnak repülni a gépek baj esetén.
Már csak teherszállításra veszik
Az igény így most visszaesett a típus iránt, bár a légi teherszállításban még van szerepe. A Bloomberg szerint pont ezért gondolkozik a rendelésen egy moszkvai cargo cég, nem is keveset szeretnének: összesen 18-at. Ha ez meghiúsul, akkor a Boeingnek döntenie kell, hogy fenntartsa-e még a gyártást a jobb időben reménykedve. Jelenleg 2017 közepéig vannak megrendelések.
A típust 1970-ben kezdték gyártani, azóta összesen 1500 darabot adtak el belőle, ezzel az egyik legsikeresebb típus lett a repülés történetében. Idén és tavaly azonban már csak 2-2 darabot adott el belőle a Boeing, ráadásul az idei két gépet saját maga vette meg, pontosabban a pénzügyi részlege, és lízingeli őket az orosz cégnek.
Az orosz vevő és a remények
Az orosz társaság novemberben jelezte a 18 darabos vétel lehetőségét, de sokan kételkednek, hogy az alacsony olajárak mellett ez reális lesz, miután a cég főleg olajfúró gépeket és hasonló berendezéseket szállít. Maga a cég azonban elég határozottnak tűnik, bár egyelőre nem vételről, hanem lízingről beszélnek, de ez végül is ugyanolyan jövedelmező a Boeing számára.
A gép sorsát az fogja eldönteni, hogy a teherszállítási piac hogy alakul. A Boeing szerint évi 4-5 százalékos növekedés kell a piacon (a mostani duplája) ahhoz, hogy megérje nekik ezt a típust gyártani. Még abban is bíznak, hogy a következő 10 évben 250 darab gépet kell majd lecserélni, és hogy egy részük helyett 747-est választanak a vevők. A Boeing mindenesetre szeretné még fenntartani a gyártást, amíg lehet, azt mondják, csak akkor adják fel, ha a kereslet már nagyon visszaesik.