A Bosch közlése szerint a tavalyi pénzügyi évben az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt, a kamatfizetés és az adózás előtti eredmény (EBIT) pedig 3,1 milliárd euró volt a 2023-ban elért 4,8 milliárd eurót követően. A Bosch 2025 első negyedévében 4 százalékkal növelte éves szinten az árbevételét, euróban és árfolyamhatások nélkül számolva. A csoport továbbra is 7 százalékos árbevétel-arányos eredményt céloz meg 2026-ra – írták.
A vállalat versenyképességének erősítése érdekében a Bosch strukturális átalakításokat és létszámleépítéseket jelentett be több területen. Összességében azzal számol, hogy a munkahelyek száma, különösen Németországban és Európában, tovább csökken majd a vállalatcsoportnál.
A vállalat azt is közölte, hogy a világkereskedelem kiszámíthatatlansága miatt a Bosch az idei évet meglehetősen bizonytalannak látja.
Fotó: Depositphotos
A már bejelentett és az esetleges további vámok következményei, valamint az európai, és német infrastrukturális beruházások lehetséges gazdasági hatásai megnehezítik a pénzügyi tervezést.
A közlemény szerint a Bosch idén 1 és 3 százalék közötti árbevétel-növekedést céloz meg.
Az árbevétel-arányos üzemi eredmény várhatóan jelentősen javulni fog 2024-hez képest, még akkor is, ha a bevételeket várhatóan ismét a jövőbeni kulcsfontosságú technológiákba történő jelentős beruházások, valamint a strukturális szerkezetátalakítások befolyásolják majd. A 2024-es pénzügyi évben minden üzleti szektor megérezte a kedvezőtlen világpiaci hatásokat.
- A járműgyártás globális visszaesésének következményeként a mobilitás üzleti szektor árbevétele 55,8 milliárd euró lett, ami 0,7 százalékkal elmarad az előző évitől, azonban árfolyamhatások nélkül az árbevétel 0,2 százalékkal emelkedett.
- Az ipari technika szektor 6,4 milliárd eurós árbevételt ért el. Ez 13,0 százalékos – árfolyamhatások nélkül 12,5 százalékos – visszaesés.
- A fogyasztási cikkek üzleti terület 1,6 százalékkal 20,3 milliárd euróra növelte árbevételét, ami árfolyamhatások nélkül 2,9 százalékos növekedésnek felel meg.
- Az energia- és épülettechnika üzleti szektorban az árbevétel 2,7 százalékkal 7,5 milliárd euróra csökkent. Árfolyamhatások nélkül ez 2,6 százalékos csökkenésnek felelt meg. Ennek fő oka az európai fűtési piac visszaesése volt.
A Bosch főbb piacainak gyengeségét Európában érezte leginkább. Míg az árbevétel ebben a régióban 4,9 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 4,6 százalékkal – 44,5 milliárd euróra csökkent, a vállalat a világ többi régiójában növekedést könyvelhetett el. Amerikában 4,8 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 5,7 százalékkal – 17,8 milliárd euróra, az ázsiai-csendes-óceáni térségben pedig 0,7 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 2,8 százalékkal – 28,0 milliárd euróra nőtt – olvasható a vállalat közleményében. (MTI)