Az idén tízéves Pannonia Bio, amely kezdetben főként üzemanyag-etanol előállításával foglalkozott, mára nem etanolgyártóként határozza meg magát, hanem a világ élvonalába tartozó biofinomítóként, ahol a jövőben fokozatosan az újszerű élelmiszeripari termékek, különösen az alternatív fehérjék állnak a működés középpontjában, és a legjobb minőségű húsalternatívák és magas rosttartalmú élelmiszerek állíthatók elő.
Magyarországon szerencsés helyzetben van a vállalat, ugyanis az itthon elérhető, keményítőben gazdag gabonából a kutatás-fejlesztések eredményeképpen kiváló minőségű, GMO- és antibiotikum-mentes fehérjetermékek: emberi fogyasztásra szánt élelmiszer-összetevők és természetes állati takarmányok állíthatók elő.
A cég mára tehát nemcsak azt írja újra, hogy milyen forrásból jutunk hozzá a folyékony és gáznemű energiához, de azt is, hogy mi magunk hogyan és mit eszünk, és hogyan etetjük állatainkat, azaz az energetika mellett aktív résztvevője és alakítója a globális élelmiszerforradalomnak is. Mindez pedig drámaian kisebb éghajlati lábnyom mellett történik, mint amit a hagyományos megoldások kínálnának.
Az itt kidolgozott eljárások tehát egyszerre adnak választ energetikai, élelmezési és környezetvédelmi kihívásokra. Emiatt különösen fontos, hogy az elmúlt évtizedben az EU-ban az összes új gabonaalapú biofinomítói beruházás csaknem fele Magyarországon történt, ebben pedig hazánk legnagyobb biofinomítójaként a Pannonia Bio-nak is kulcsszerepe volt. Ennek köszönhetően Magyarország világviszonylatban a kiemelkedő 3. helyet tölti be, az egy főre eső etanol előállításban, az USA és Brazília mögött.
Erre példa a Pannonia Bio egy 2020 és 2022 közötti 200 millió eurós beruházása, amelynek eredményeként ez év novemberétől a vállalat árpafehérje-koncentrátumot fog előállítani egy új üzemegységben, amely átadása után a világ tíz legnagyobb árpafeldolgozója között lesz. A fejlesztés uniós szintű jelentőségét az is növeli, hogy az Európai Unió fehérjeigényének 75 százalékát főként USA-ból és Latin-Amerikából elégíti ki, ami komoly élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent, főként az orosz-ukrán háború árnyékában. A bioetanol gyártás során keletkező fehérjetermékek élelmiszer-összetevőként és természetes állati takarmányként e törékény biztonságot erősítik. Nem véletlen: a bioetanol-ágazat tavaly EU-s szinten több takarmányfehérjét állított elő, mint etanolt.
A Pannonia Bio messze Magyarország legnagyobb megújulóenergia-termelője, miközben a zöld átmenet egyik legreálisabb megújuló energiaforrását, az etanolt állítja elő.
A vállalat jelenleg 2000 MW energiát termel évente, ami megegyezik 600 ezer háztartás, azaz a 12 legnépesebb vidéki magyar város összes háztartásának éves energiaigényével. Ezt az energiát elsősorban a közlekedési ágazatban használják fel, itthon és külföldön. A felhasznált bioüzemanyagok teljes életciklusuk során közel 80 százalékos üvegházhatású gázmegtakarítást (ÜHG) eredményezhetnek a hagyományos benzinhez képest. A Pannonia Bio az általa előállított etanol, biogáz és egyéb megújulók révén együttesen évente közel 1 millió tonna CO2-kibocsátást mérsékel.
A vállalat tehát nagy szerepet játszik az energetikai átalakításban, mind fontosabb szereplője az élelmezésnek és környezetvédelmi célok megvalósításában vállal vezető szerepet, emellett a Közép Duna-menti régió gazdasági motorjaként több ezer magyar család számára biztosít megélhetést, növelve Dunaföldvár (tehetség)megtartó erejét, aktív részt vállalva a régió hosszú távú fejlesztésében. A cég jelenleg közel 400 helyi családnak ad közvetlenül megélhetést, működésével közvetetten pedig legalább ötezer vidéki munkahely fenntartását támogatja. Évi mintegy 1 millió tonna kukoricát, valamint idéntől közel 150 ezer tonna árpát vásárol fel elsősorban magyar gazdáktól, tervezhető egzisztenciát biztosítva több mint ötszáz agrártermelő partnerének, stabilizáló szerepet töltve be a magyar takarmánykukorica piacon. Ezen túlmenően a Pannonia Bio 2024-ig várhatóan évi 1,2 milliárd euróval (459,5 milliárd forinttal) járul hozzá Magyarország GDP-jéhez, és évi 300 millió euróval az állami költségvetéshez.