Mintegy két héttel azután, hogy a 4iG a hazai távközlés történetének egyik legnagyobb tranzakcióját lezárta, amely során a cég és a magyar állam megvásárolta a Vodafone Magyarországot, Jászai Gellért, a 4iG elnöke interjút adott a Portfolio.hu-nak.
Mint elmondta, a következő száz nap a Vodafone vállalat folyamatainak megismerésével, és az integrációhoz szükséges lépések előkészítésével telik majd, az egyes területek működési logikájának megértésén túl az üzleti, a működési és a költségszinergiák feltárásával, valamint a 4iG és a Vodafone stratégiai területei közötti együttműködési rendszerek kialakításával. A személycserék is ezt szolgálták, vagyis, hogy az irányítás olyan nagy tapasztalattal rendelkező vezetők kezében legyen, akik a 4iG távközlési üzletágában már most is kulcspozíciót töltenek be, és ennek köszönhetően mély ismeretekkel rendelkeznek a vevő cég folyamatairól, illetve társaságai működéséről.
Jászai közlése szerint a teljes integráció itthon és a nemzetközi vállalataiknál két-három éven belül lezárulhat. A legfontosabb céljuk, hogy a transzformációt követően - a részvényesi értéknövelés mellett - a lakossági és üzleti ügyfelek jobb, magasabb minőségű szolgáltatást kapjanak. Aki egyértelművé tette, hogy üzleti divízióik - a távközlés és az informatika, valamint a védelem és űripar digitalizációs és technológiai területei - összevonásában nem gondolkoznak.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e beleszólása a Vodafone működésébe, stratégiájába a másik nagytulajdonosnak, a 49 százalékos részesedésű magyar államnak, a 4iG elnöke azt válaszolta, hogy az államnak kisebbségi jogai vannak, amely mellett természetesen rendelkezik a szükséges garanciákkal is a befektetése védelme, valamint az érdekeinek szükséges mértékű képviseletére.
Az interjúban az is tisztázódik, hogy a Vodafone-nak nem lesznek előjogai, csakúgy, mint az Antenna Hungária, továbbra is pontosan ugyanolyan feltételekkel tud majd indulni a közbeszerzéseken mint más társaságok, amelyekben nincs állami tulajdon. Az uniós jogszabályok értelmében ugyanis azon vállalatok, ahol 2 százalékot eléri, vagy meghaladja a magántulajdon aránya nem minősülnek in-house cégnek, így nem mentesülnek a közbeszerzés alól - emlékeztetett Jászai.
Akitől a felvásárlás finanszírozásáról elmondta, a kormány által a tranzakcióhoz az MFB számára 425 millió euróban maximált keretből végül csak 150 millió euróra kötöttek szerződést az állami fejlesztési bankkal, de ennek is csak kisebb, az akvizíció zárásához feltétlenül szükséges részét hívták le. A bank a számukra biztosított forrást a piacról vonta be, a kezességvállalásért pedig a magyar államnak az uniós jogszabályoknak megfelelve piaci alapú kezességvállalási díjat is fizettek.
Jászai tájékoztatása szerint a 4iG Csoport teljes nettó adósságállománya ma nagyjából 760 milliárd forint, amelyben az akvizíciós kötvények és hitelek mellett minden leányvállalatuk, így már a Vodafone Magyarország működési és beruházási hiteleit is bele kell érteni. A hitelállományuk gerincét a fix kamatozású akvizíciós kötvények és hitelek adják, amelyek évente nagyságrendileg 45-50 milliárd költséget jelentenek majd a csoport számára, ugyanakkor a kalkulációk szerint éves szinten 170-200 milliárd forintnyi EBITDA-eredményt érhetnek el. Így az EBITDA-arányos adósságmutatójuk a nemzetközi iparági benchmarkoknak megfelelően nem haladja meg a 4-4,5-öt, de ez nem jelenti azt, hogy ne mérlegelnék az adósságállomány csökkentését.
Az interjúból még kiderült, hogy a 4iG balkáni leánycégeinek jól csengő nevére, a ONE-ra akarják lecserélni a Vodafone titulust, de hogy erre mikor kerül sor, az üzleti titok.
Ami pedig a 4iG jelenlegi részvényárfolyamát illeti (ma valamivel 700 forint alatt cserélnek gazdát a papírok a Budapesti Értéktőzsdén - a szerk.), az Jászai szerint köszönőviszonyban sincs a 4iG Csoport valós értékével. Ennek részben külső okai - háború, energiaárak, infláció - vannak, részben pedig az, hogy a befektetőink számára érthetőbb kell legyen az a transzformáció, amin a 4iG keresztülment az elmúlt három évben. Ennek támogatására terveink szerint sokat teszünk majd a következő években nemzetközi szinten is - helyezte kilátásba a cég elnöke.