Teljes mélyponton áll a vállalkozások beruházási hajlandósága – derül ki a K&H kkv bizalmi index felmérésének legújabb adatsorából. A következő egy év során a kkv-k kevesebb mint fele, mindössze 43 százalékuk tervez valamilyen fejlesztést. Ez jelentős, 13 százalékpontos visszaesés az előző negyedévhez, és 21 százalékpontos az egy évvel korábbi értékhez képest.
A mérséklődést jelzi a KSH adata: az első negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 4,5 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest.
Már előre hozták, amit tudtak...
A csökkenés hátterében az állhat, hogy a válság idején elhalasztott beruházásokat a Növekedési Hitelprogramból döntően már megvalósították a KKV-k, s az egyébként későbbre tervezett fejlesztéseket is előbbre hozták a cégek az elmúlt két évben -– mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője. Szerinte ezt mutatja az MNB legfrissebb tanulmánya is, amely szerint a teljes kkv-szektorban 6,8 százalékos beruházás-növekedés következett be az NHP-nak köszönhetően.
A cégek 39 százaléka tervezi, hogy új piacot keres a meglévő kínálatához, és mindössze 1 százalékuk tervez profilváltást. Ugyanakkor jelenleg minden ötödik vállalkozás gondolkozik új termék bevezetésén, szemben az előző negyedévi 14 százalékkal. |
Hiányoznak az uniós pénzek
A Növekedési Hitelprogram év végi kifutásával nagy beruházási hullámra már nem lehet számítani a kkv-szektorban - vélik ugyanakkor a K&H szakértői, akik szerint a további beruházások pedig már nem pótló, hanem inkább üzletfejlesztő céllal valósulnak meg, amelyek tekintetében jelenleg óvatosabbak a vállalkozások, és csak konkrét üzleti lehetőség esetén fejlesztenek. Ezeknek a bank megítélése szerint egyrészt az uniós pályázatok beindulása adhat lendületet, de emellett az is kellene, hogy a gazdasági növekedés érdemben érezhető legyen a szektorban, miután a GDP növekedés jelenleg főként a nagyvállalatoknak köszönhető – mondta Kovács Viktor Zoltán.
A top 3 beruházási cél megvalósításának szándéka egyaránt jelentősen alábbhagyott. A vállalkozások azonban annak ellenére is legnagyobb arányban IT fejlesztésekre készülnek (19%), hogy 11 százalékpontos visszaesés történt az előző negyedévhez képest. Ezt követi a gépekre, berendezésekre irányuló beruházási szándék (16%), míg a gépjárműpark korszerűsítésére közel minden nyolcadik (12%) cég készül. |
Az MNB tegnap publikált inflációs jelentése szintén a korábbi uniós pályázati források kifutásával, az új pályázati kiírások késői beindulásával számolva a beruházások idei bővülését a márciusi prognózis 5,2 százalékos adatáról 2,2 százalékra mérsékelte, s 2016-ra ennél szerényebb, 2,1 százalékos bővülést valószínűsít. A K&H kkv-index felmérése szerint már az eddig optimista középvállalkozások is jóval visszafogottabbak lettek: míg a mikrovállalkozások 38 és a középvállalkozások 45 százaléka tervez fejlesztést, addig a kisvállalkozásoknál ez az arány 51 százalék.