Uj Péter. Forrás: Vona Gábor/Youtube „Manapság olyan nagyon karikatúrát már nem lehet csinálni, ami zajlik, az döbbenet, tehát az annyira abszurd néha, olyan abszurd kommunikáció folyik, hogy ezt már nehéz túlhajtani, erre már nehéz rátenni egy lapáttal”
- jelentette ki a 444. hu főszerkesztője a hazai nyilvánosság és a média helyzetéről a Jobbik volt elnökének, Vona Gábornak adott interjúban.
Széttrancsírozott nyilvánosság
Szerinte manapság aprózódik a médiavilág, egyre több a tartalom, egy-egy szerkesztőségnek egyre kisebb a hatása. Ezzel párhuzamosan a politikának az a szándéka, hogy a nyilvánosságnak ne nagyon lehessenek olyan szereplői, amelyeknek több politikai táborban is van hitelessége. Példaként az Index esetét hozta fel.
„Konkrétan az Index ilyen volt a választások előtt. És ugye ott is lehetett látni, hogy rögtön a választások pillanatában megjelent az a szándék, hogy ez nagyon zavarja őket. Holott 2010 előtt a Fidesz vezetői roppant barátságosak voltak az akkori Index-szel, sőt, hát egy fideszes részéről egyszer el is hangzott, hogy nekik az, hogy az akkori Index ilyen kritikus a baloldali kormánnyal - akkor már Bajnai-kormány volt, nem Gyurcsány –, hogy ez nekik mennyivel fontosabb orgánum, mint a saját médiájuk, ahol már azokat az embereket érik el, akik egyébként is Fidesz-szavazók.”
Nem az első megszállási kísérlet
Azzal kapcsolatban, hogy az Index is kormányzati befolyás alá kerülhet-e, Uj Péter, aki 2011-ig volt a portál főszerkesztője, azt mondta: elkeserítő a helyzet, de az Indexet „nem most szállják meg először”.
„Ez 2010-ben elkezdődött, és akkor is így szépen lassan. Aztán volt az Indexnek egy szerencséje, hogy akkor a fideszes megszállás Simicska Lajoson keresztül bonyolódott, és 2015-en jött a nagy összeveszés (Simicska és Orbán Viktor között), ekkor gyakorlatilag kapott egy kis haladékot az Index. Egy olyan helyzetbe került, amikor hát ugye a Simicskának is az volt az érdeke, hogy minél élesebb, minél kritikusabb és függetlenebb maradjon.(....) Azt mondtam egyszer a Kardos Gábornak, akivel együtt alapítottuk a 444-et, hogy azért bizonyos szempontból számunkra és a többieknek is nagy büszkeség az, hogy ezt az Index-sztorit most már nyolc éve rágják, és nem történt meg az, ami az Origónál és sok más helyen, hogy átvegyék egyik pillanatról a másikra. Nem tudják valahogy megrágni, hát rágják, rágják, és egyre inkább nyelik, valószínűleg nagyon a végén tart ez a folyamat, nem tudom.”
Radar alatt
A 444 helyzetével kapcsolatban kifejtette: egy "végtelen potenciállal rendelkező hatalom van, ami bármit meg tud tenni”. Eddig az volt az egyik reményük, hogy „radar alatt” repülnek, és vannak a 444-nél "nagyobb és zsírosabb falatok" a magyar médiában. Hozzátette: bár már a megalakulásuk idején rájuk ugrottak, „megsemmisítőnek szánt támadás” egyelőre nem érkezett a hatalom részéről.
A magyar médiaviszonyokról és a Hír TV elmúlt három évéről szóló háttéranyagunkat itt olvashatja.