Száz százalékban a Roszatom érdekeltségébe került a Ganz Engineering Kft., miután az orosz vállalat szentpétervári leánycége kivásárolta a Ganz Gépgyár Holding Zrt. eddigi, 49 százalékos részesedését - olvasható a pénteki Világgazdaságban. Fitos Zoltán, a Ganz Holding elnök-vezérigazgatója megerősítette a lapnak az eladást, a vételárról azonban üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott.
Az értékesítést azzal indokolták, hogy a fejlesztésekhez tőkeinvesztícióra van szükség, és a Ganz nem bírta volna tartani a lépést a Roszatommal.
A magyarországi beszállítói esélyeket latolgatva energetikai szakértők úgy vélik, hogy a 40 százalékos hazai beszállítói arány bőven kijön a nem kifejezetten nukleáris technológiai beruházásokból, azaz az építő-, gépészeti, szerelő-, informatikai munkálatokból. Ami az atomerőmű lelkét illeti, ilyen létesítményeket kisebb alkatrészekkel ellátó cégek léteznek, de új berendezést szállítani képes magyarországi gépgyártóként egyedül a Ganz Engineeringet tartják számon - írja a lap.
Aki tudni szeretné, milyen lesz Paks 2, annak érdemes megnézni a Leningrádi Atomerőmű-2-t - ez lesz ugyanis a referenciaprojekt az új paksi energiablokkok számára.