Míg Nagy-Britannia belesüllyed a maga népszavazás utáni válságába, a világ tőzsdéi az égig emelkednek. Úgy tűnik, a legerősebb hatás az, hogy kamatok továbbra sincsenek, esetenként negatívak, és nem is látszik ennek a folyamatnak a vége, így a pénz óhatatlanul a részvények felé fordul.
S&P 500 |
Pénteken Amerikában akkorát ugrottak az indexek, hogy az S&P 500 nemcsak, hogy éves csúcsát érte el, de egyúttal tavalyi, örökös csúcsát is megközelítette 4-5 pontra, miután másfél százalékos emelkedés után 2130-on zárt. A Nasdaq is nagyot ment, de 4960 értékével még igen távol van a tavalyi tetőktől.
Ázsiában is szépen emelkedett a legtöbb index, a Nikkei viszont kilőtt, és 4 százalékkal magasabban, 15 700 ponton zárt (legszebben a Nintendo teljesített). A sanghaji index ugyanakkor nem mozdult: 3000 ponton áll, ez a kritikus szintje, amióta kipukkadt a tavalyi lufi. Amint a grafikonon látható, tavaly szeptemberben erős támasz volt, amit az index idén januárban letört, és azóta ellenállásként viselkedik.
Sanghaj Kompozit Index, 1 év |
Európában is emelkedés tapasztalható, 1 százalék körüli pluszban az indexek, mindazonáltal a piacok nagy lemaradásban vannak Amerikához képest, köszönhetően a Brexit aggodalmaknak és az ezek nyomán fellángolt, elsősorban olasz bankválságnak.
A BÉT-en az OTP emelkedik 1,3 százalékot 6565 forintig, a Mol esik közel 1 százalékot 17 300 forintig, a BUX így alig mozdul. A forint végre visszatért a brit népszavazás előtti szintjére, 313,80 az euróhoz képest.
Az olaj újra esett, immár közel 10 százalékkal van az 50 dolláros szint alatt. A WTI 44,80, a Brent 46,10 dollár.