Nem csak a szállításról és a raktározásról van szó; mivel a gyorséttermek célja, hogy a lehető legjobb minőséget biztosítva, a lehető leggyorsabban kiszolgálják a vevőiket, az alapanyagok beszerzését is kiszervezik a QSL-hez hasonló cégeknek, kizárólag azzal foglalkoznak, amihez értenek, a sütéshez és a főzéshez - mondta a cégvezető. A feladat azonban rendkívül összetett.
A szállításhoz gyakran extrém körülményeket kell biztosítani, például három különböző hőmérsékleten kell szállítaniuk a különböző alapanyagokat. Az alapanyagok beszerzését pedig olyan tényezők is nehezíthetik, mint az időről időre megjelenő madárinfluenza, amely miatt borulnak a megszokott folyamatok. Az utóbbi időben mindemellett hatalmas nehézséget okozott az üzemanyagárak növekedése vagy a hűtőházak ellátása az égbe szökött villamosenergia-árak mellett. A háború és a gazdasági krízis okozta közúti áruszállítási bizonytalanság pedig ahhoz vezetett, hogy a gyártók és a forgalmazók egyre nagyobb árukészletet halmoznak fel - a szükséges speciális raktárkapacitás biztosítása nem egyszerű, sokszor igen komoly technológiai fejlesztést, így óriási befektetést igényel.
Mindemellett a logisztikai cégeknek a hazai munkaerőhiánnyal is meg kell küzdenie - ezen segíthetne a gépesítés, de az élelmiszeripari logisztikában nincs akkora árrés, mint más szektorokban, ezért nem egyszerű úgy robotizálni, technológiai fejlesztéssel kiváltani az élő munkaerőt, hogy a haszon is megmaradjon.
A cégvezető elmondta: a jövőre nézve biztató hír, hogy az infláció nem szegte a fogyasztók kedvét – a gyorséttermekben sem. „A 2008-2009-es gazdasági válság idején is azt tapasztaltuk, hogy többet ettek gyorsétteremben az emberek, a drágább éttermi szolgáltatás helyett is ott fogyasztottak."
A teljes beszélgetést a Trend FM honlapján hallgathatja meg >>