Az egy részvényre lebontva 122 dolláros ajánlat 37 százalékkal értékeli föl az amerikai vállalatot a május 9-i zárójegyzéséhez képest, amikor a Bayer először kereste meg a Monsantót átvételi elképzelésével.
A bejelentés után a Bayer részvénye 3 százalékkal esett Frankfurtban, mert a piac úgy találja, hogy a Bayer által kínált vételi ár túl nagy prémiumot tartalmaz.
A fúzióval az agrárvegyiparban és a vetőmagtermelésben világméretekben meghatározó óriáskonszern jönne létre. Az egyesülés után a Bayer árbevétele a jelenlegi mintegy 46,3 milliárd euróról 60 milliárd euróra, az alkalmazottak száma pedig 117 ezerről közel 140 ezerre emelkedne.
Fotó: Monsanto |
A Monsanto vezető szerepet játszik a génmanipuláció- technikában, és az egyesüléssel a Bayer a jövedelmező, de vitatott GMO-üzlet részesévé válna. Ez erősítheti a Bayer részvényeseinek fenntartásait, akik amúgy is tartanak tőle, hogy az akvizíció túlzottan nagy pénzügyi terhet róna a konszernre.
Mit lehet tudni erről a cégről?
Mint ahogy arról korábban is írtunk, a Monsanto a genetikailag módosított vetőmagjai miatt a GMO-ellenes mozgalmak fő célpontja, talán a leginkább vitatott vállalat az egész világon.
A génmódosítást azért hajtják végre, hogy ellenállóbbá tegyék a növényeket, növeljék a terméshozamot; az ellenzők szerint ennek élettani és ökológiai hatásai veszélyesek, azaz a procedúra a természetre és az emberekre is káros, messze nem jár annyi eredménnyel a genetikai módosítás, mint amennyi kockázatot hordoz. Hasonlóan vitatott volt a cégnek az az eljárása, amikor növekedési hormonokkal kezeltek teheneket a tejhozam növelése érdekében.