A Richter 192,9 milliárd forint bevételt ért el az idei második negyedévben, 24 százalékkal magasabbat, mint az előző év azonos időszakában - derül ki a hazai gyógyszergyártó cég ma hajnalban közzétett gyorsjelentéséből.
A Vraylar royalty árbevétele éves alapon 31 százalékkal lett nagyobb, 57,3 milliárd, míg a cariprazine hatóanyagot tartalmazó másik termék, a Reagila csaknem duplaannyit, 3,5 milliárdot hozott most, mint 2021 áprilisa és júniusa között. A nőgyógyászati termékek árbevétele 28 százalékkal haladta meg az első félévben a bázisidőszakban elért értéket: az Evra (mint a negyedik legnagyobb forgalmú Richter-termék) utáni royalty- és termékértékesítési bevétel duplázódott, és a Bemfola, a Drovelis, és a Ryeqo eladásait is növelni tudta a Richter. A bruttó fedezeti hányad stabilan 57 százalék a Richternél: az értékesítés közvetlen költségei kiszámíthatóan árbevétel-arányosan emelkedtek.
Ellentétesen teljesített a Richter a háborúban álló országokkal. Míg ugyanis Oroszországban az árbevétele éves bázison az első félévben forintban mérve 26 százalékkal gyarapodott, ez adja a teljes árbevétel 17 százalékát, addig a forgalmának 2-3 százalékát kitevő ukrajnai eladásai 30 százalékkal visszaestek.
Az üzleti eredmény 43 százalékkal gyarapodott éves bázison, és a konszenzusnál is 17 százalékkal magasabb lett: az értékesítési és marketing kiadások, a K+F költségek, és az igazgatási és egyéb működési költségek is változatlan árbevétel-arányban emelkedtek 2021 második negyedévéhez képest - hívta fel a figyelmet gyorselemzésében az Equilor Befektetési Zrt.
Ám a Vraylar-hoz kapcsolódó mérföldkő-bevétel elszámolásának köszönhetően a cég üzleti eredményhányada 27 százalékra javult, 4 százalékponttal magasabb, mint 2021 első felében. Az egyszeri tételek közt összesen 8,6 milliárd forint mérföldkő-bevételt számolt el a Richter az időszakban. Az üzleti eredményt rontotta ugyanakkor, hogy összesen 3,4 milliárd forint úgynevezett claw-back típusú adófizetési kötelezettsége merült fel Portugáliában és az Egyesült Királyságban.
A Richter 77,2 millliárd forintos adózott eredménye 169 százalékkal meghaladja a 2021 második negyedévi értéket. A szokatlanul magas eredmény hátterében jelentős mértékben a pénzügyi eredmény áll: összesen 29 milliárd forint nyereséget számolt el a Richter a devizaárfolyam-változások - főként a forint értékvesztése - miatti átértékelődéseken, az adózott eredményhányad így kivételesen magas szinten, 40 százalékon alakult. Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 151 forintról 411 forintra nőtt.