A kínálkozó lehetőségek kihasználásának köszönhetően a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti konszolidált eredmény (EBITDA) félévkor már megközelítette a tavalyi év egész éves teljesítményét, emellett tovább folytatódott a stratégiában lefektetett beruházási program végrehajtása. Ugyanakkor a kiugróan magas energiaárak és az energiapiacokon tapasztalható extrém volatilitás jelentősen növelik a társaság működőtőke finanszírozási és tartalékképzési igényét, így vizsgálják a tőkepiaci forrásbevonás lehetőségét annak érdekében, hogy a jövőben is biztosítva legyen az ígéretes beruházási, befektetési lehetőségek finanszírozása, amiből az átalakuló energetikában éllovas Alteo számára továbbra sincs hiány.
A tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 90 százalékkal nőtt 2022 első hat hónapjában az Alteo konszolidált EBITDA-ja, elérve a 11,8 milliárd forintot. A kiugró eredmény leginkább a hő- és villamosenergia-termelést irányító Alteo Szabályozási Központ kimagasló teljesítményének köszönhető, de ugyancsak erős pozitív hatással járt a kiskereskedelmi szegmens rekorderedménye, valamint a megújuló erőművek stabil, jó teljesítménye. A 8 milliárd forintos konszolidált nettó eredmény szintén rekordnak számít az Alteo történetében, a tavalyi év azonos időszakához képest ez 186 százalékos növekedést jelent.
„Az elmúlt időszak kiemelkedő eredménynövekedése újra megerősíti, hogy sikeres és eredményes a 2019 végén prezentált, majd 2022 elején frissített stratégiánk és annak végrehajtása” – közölte ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója, aki hozzátette: a 2026-ig kitekintő stratégiában a környezeti és társadalmi fenntarthatóság is kiemelt szerepet kapott az üzleti szempontok mellett.
Több befektetés
A jelenlegi kihívások közepette is az Alteo igen aktív maradt a befektetési tevékenységében. „Befektetési tevékenységünk szempontjából is nagyon sikeresnek ítélem az elmúlt időszakot” – tette hozzá ifj. Chikán Attila. A félév zárását követően az Alteo adásvételi szerződést kötött a szervetlen hulladékok kezelésével és újrahasznosításával foglalkozó Fe-Group Invest Zrt. részvényei 75,1 százalékának a megvásárlására, továbbá megvásárolt egy még engedélyeztetés alatt álló 20 MW névleges teljesítményű naperőmű projektet tulajdonló céget, az Edelyn Solar Kft.-t, amely megnyitja a lehetőségét annak, hogy az Alteo újabb 20 mW kapacitású naperőművet fejlesszen.
Hogy teljesítettek az egyes üzletágak?
Az egyes üzletágakról szólva ifj. Chikán Attila emlékeztetett rá, a viszonylag friss hulladékgazdálkodási és e-mobilitási üzletágak felfutásában a világjárvány okozta lassulás még 2022 első félévében is éreztette hatását. Ugyanakkor kiemelte, hogy a kiegyenlítő, illetőleg a szabályozási energia iránti igény erősödésével, valamint a megújuló források térnyerésével továbbra is kiemelkedő potenciált látnak az Alteo erőműveit irányító Szabályozási Központban. Ezért folyamatosan dolgoznak annak további fejlesztésein, ami kiterjed az informatikai képességekre ugyanúgy, mint az energiatárolási és az egyéb energiatermelési kapacitások bővítésére és korszerűsítésére is. A vezérigazgató kiemelte még a gazdasági sikerek kapcsán a meglévő és folyamatosan bővülő erőművi portfólió, továbbá a profiltisztítást követően kimagaslóan jó ügyfélbázisra szert tett villamosenergia-és földgáz kiskereskedelem szerepét is.