7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Budapesti Corvinus Egyetem februárban három új ESG (Environmental, Social, Governance) képzést indított, és a téma a hónap közepén megrendezett VII. Bosnyák János Emlékkonferencián is külön szekciót kapott.

Dr. Bosnyák János, a Budapesti Corvinus Egyetem egykori rektorhelyettese és a Számvitel Tanszék vezetője volt, aki életének 45. évében, 2012-ben hunyt el. Emlékére a volt tanszéke kétévente emlékkonferenciát rendez, amelynek célja a számvitel, könyvvizsgálat és pénzügy területén felmerülő aktuális kihívások megvitatása. Az ESG témakörök az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kaptak a konferenciákon, tükrözve a fenntarthatóság és a vállalatirányítás fontosságát a pénzügyi szektorban, és reagálva az idén elfogadott ESG törvény jelentési kötelezettségeire.

A Budapesti Corvinus Egyetem rohanó világunkkal is lépést tart
A Budapesti Corvinus Egyetem rohanó világunkkal is lépést tart
Fotó: Budapesti Corvinus Egyetem

Az ESG rendelkezések

A magyarországi ESG szabályozás célja a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzése, összhangban az Európai Unió iránymutatásaival. Ezt a keretet a 2023. évi CVIII. törvény, közismert nevén az ESG törvény, határozza meg, amely 2024. január 1-jén lépett hatályba.

  • Jelentéstételi kötelezettség: A törvény előírja a vállalatok számára, hogy fenntarthatósági célú átvilágítást végezzenek, és auditált ESG beszámolót készítsenek. Ez a kötelezettség először a közérdeklődésre számot tartó nagyvállalatokra vonatkozik a 2024-es pénzügyi évtől kezdődően, míg más nagyvállalatok és közérdeklődésre számot tartó kis- és középvállalkozások számára a következő években válik kötelezővé.
  • Hatósági felügyelet: A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) felelős a törvény végrehajtásának felügyeletéért, beleértve a részletszabályok kidolgozását és a megfelelés ellenőrzését. A hatósági bírságok kiszabására 2026. január 1-jétől kerülhet sor.
  • Részletszabályok: 2024 augusztusában hat rendelet jelent meg, amelyek pontosítják a törvény alkalmazásának részleteit. Ezek a szabályok széleskörű egyeztetések eredményeként születtek, és céljuk a hazai gazdaság érdekeinek szolgálata.

Fontos megjegyezni, hogy az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés két különböző adatszolgáltatási kötelezettség. Míg a fenntarthatósági jelentést az EU-s CSRD szabályozásnak való megfelelés miatt kell elkészíteni, addig az ESG beszámolót a magyar törvények írják elő.

Kihívások és lehetőségek az ESG jelentéstételben

Az elmúlt években egyre nagyobb hangsúlyt kapott a fenntarthatóság és a vállalatok társadalmi felelősségvállalása, ennek egyik meghatározó lépése pedig az ESG-jelentések kötelezővé tétele. A BDO Magyarország szakértői szerint a sikeres alkalmazkodáshoz elengedhetetlen a megfelelő felkészülés, hiszen az első kötelező jelentést 2026-ban kell leadni a 2025-ös pénzügyi év adatai alapján — emelte ki előadásában Veisz Ákos ügyvezető a BDO Magyarország ESG tanácsadója.

Veisz Ákos a BDO szakembere ismertette kutatásuk eredményét
Veisz Ákos a BDO szakembere ismertette kutatásuk eredményét
Fotó: Klasszis Média/Bózsó Péter

A szabályozás szerint azoknak a nagyvállalatoknak kell kötelezően ESG-jelentést készíteniük, amelyek közül legalább kettő teljesíti a következő feltételeket: 250-nél több alkalmazottat foglalkoztatnak, nettó árbevételük meghaladja a 20 milliárd forintot, vagy mérlegfőösszegük túllépi a 10 milliárd forintot. A jelentéstétel célja, hogy átlátható és mérhető adatokat biztosítson a fenntartható működésről, amelyet auditálni is szükséges. A vállalatoknak az Európai Fenntarthatósági Jelentési Szabványok (ESRS) alapján kell beszámolóikat elkészíteniük, amely tematikusan foglalkozik a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási tényezőkkel.

Sok cég számára problémát okoz az, hogy a módszertani követelmények bonyolultak és időigényesek, a jelentéstételi információk pedig nem mindig egyértelműek. Az ESG megfelelés másik akadálya a kapacitáshiány, hiszen a jelentések elkészítése speciális szakértelmet és rengeteg erőforrást igényel. Egy átfogó ESG-jelentés elkészítése akár 200-300 munkaórát is felemészthet, és gyakran egy 30-40 fős csapat munkáját követeli meg.

A szakértők szerint a vállalatoknak már most el kell kezdeniük a felkészülést, hiszen a szabályozási elvárásoknak való megfelelés egy hosszú és összetett folyamat. A siker kulcsa egy jól meghatározott projektstratégia és egy dedikált csapat felállítása, amely biztosítani tudja az adatok összegyűjtését, feldolgozását és értelmezését. Emellett fontos, hogy a vállalatok tisztában legyenek azzal, hogy a fenntarthatósági jelentések nem csupán egy kötelező adminisztrációs feladatot jelentenek, hanem hosszú távon üzleti előnyhöz is juttathatják őket. A transzparens és megbízható ESG-adatok növelhetik a vállalatok iránti bizalmat, erősíthetik a márkaimázst, és akár versenyelőnyt is jelenthetnek a piacon.

Az ESG hatása a transzferárazásra

Szabóné Dr. Veres Tünde előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontok egyre nagyobb hatást gyakorolnak a vállalatok transzferárazási gyakorlatára. Az ESG megfelelés nem csupán szabályozási kötelezettség, hanem az adózás, a vállalatok működése és az értéklánc átalakulása szempontjából is új kihívásokat jelent.

Az ESG költségek – például a környezetbarát termelés vagy a felelős foglalkoztatás – , valamint a vállalatok fenntarthatósági stratégiájából következő ellátásilánc-változások  befolyásolják a csoporton belüli árképzést, a nyereségelosztást és az alkalmazott transzferárazási módszereket. Ezáltal a transzferár dokumentációban is megjelennek az ESG szempontok.

Az előadás hangsúlyozta, hogy a transzparens ESG-jelentések nemcsak megfelelési kötelezettséget jelentenek, hanem az adókockázatok csökkentésében is szerepet játszanak.

Fenntarthatósági jelentéstétel: szabályozási elvárások és kihívások

Adorján Csaba és Ducsai Anita előadásában a fenntarthatósági jelentéstétel jogszabályi hátterét és a magyarországi szabályozási környezetet elemezték. A CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) és a CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) az Európai Unió fenntarthatósági keretrendszerének két pillére, amelyek az átláthatóság növelését és a fenntarthatósági kockázatok mérséklését célozzák meg.

A CSRD elsősorban a jelentéstételi követelményekre fókuszál, míg a CSDDD a vállalatok átvilágítási kötelezettségét és a környezeti-társadalmi hatások csökkentésére irányuló intézkedéseket írja elő. A fenntarthatósági jelentések központi elemei közé tartoznak az üzleti modellek fenntarthatósági vonatkozásai, a vezetői felelősségvállalás, valamint a környezeti és társadalmi hatások értékelése.

Reizingerné Ducsai Anita a különböző szabályozások egymásra hatásáról is beszélt
Reizingerné Ducsai Anita a különböző szabályozások egymásra hatásáról is beszélt
Fotó: Klasszis Mádia/Bózsó Péter

Részvényalapú kifizetések és fenntarthatóság a hazai nagyvállalatoknál

A vállalati ösztönzőrendszerekben egyre nagyobb szerepet kapnak a részvényalapú kifizetések, azonban ezek fenntarthatósági célokkal való összekapcsolása még nem elterjedt. Kovács Lilla és Zanócz Anett előadásának célja annak vizsgálata volt, hogy a hazai nagyvállalatoknál alkalmazott részvényopciók és részvényjutalmak mennyiben tükrözik a fenntarthatósági szempontokat.

A 2021 és 2023 közötti adatok kvalitatív elemzése alapján a vizsgált szervezetek 53 százaléka alkalmazott részvényalapú kifizetési rendszert, azonban ezeknek nem volt közvetlen kapcsolata fenntarthatósági célokkal.

Érdekes megállapítás, hogy a részvényalapú ösztönzőrendszerrel rendelkező vállalatok átlagosan 2,1 százalékkal magasabb ESG minősítést értek el, ami arra utalhat, hogy ezek a vállalatok összességében jobban teljesítenek fenntarthatósági szempontból. A leggyakoribb teljesítménymutatók továbbra is az árbevétel, a részvényárfolyam és az EBITDA maradtak.

ESG és fenntarthatóság témában február 26-án rendezvényt szervez a Klasszis Média. A piaci szereplőket aktuálisan leginkább foglalkoztató kérdéseket előadások és panelbeszélgetések segítségével járjuk körül, de arra is lehetőséget biztosítunk, hogy a résztvevők egy pohár bor mellett kötetlenül találkozhassanak és cseréljenek tapasztalatokat. 

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság - 2025. február 26., Budapest - részletek és jelentkezés >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Emelik a téteket a lakossági számláknál a bankok
Privátbankár.hu | 2025. február 24. 19:51
Egyre merészebb nyitási akciókat futtatnak a lakossági számláknál a bankok: a rendszeres befektetést is vállaló ügyfelek akár 80 ezer forintnyi ajándékpénzt is kaphatnak. Az elmúlt időszak díjemelései nyomán lehet is némi hozadékuk az akciós ajánlatoknak, hiszen az egyre magasabb költségek nyomán sokan dönthetnek a bankváltás mellett.
Vállalat Újabb kínai cég veszi fel az MI-kesztyűt
Privátbankár.hu | 2025. február 24. 07:17
20 ezer milliárd forintnak megfelelő összeget tol bele három év alatt az Alibaba a mesterséges intelligenciába és a felhőalapú számítástechnikába.
Vállalat Hogyan készül egy irodaház a globális felmelegedésre?
Natív tartalom | 2025. február 21. 15:35
Erről is kérdeztük a hazai ingatlankezelő piac legnagyobb szereplője, a CPI Property Group magyarországi Facility Management igazgatóját. Győri Gyula állítja, a szolgáltatás a jövő kulcsa: ha az irodaházban a masszázs és a tisztító mellett sportolni, piacozni is lehet. Beszélgettünk vele arról, cége hogyan élte túl a Covid és az energiakrízis jelentette duplapofont, miért térnek vissza a munkavállalók az irodákba, és hogy miképp csökkenti karbonlábnyomát a Pólus Center vagy a Campona.
Vállalat Óriásit dobott a netes vásárlás nagyágyúja
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 10:27
Szép számokat hozott az Alibaba.
Vállalat Kirúgták a dolgozókat, nagyobb bónuszt kapnak a vezetők
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 09:10
A Facebook anyacégének húzása nem nevezhető túl szimpatikusnak.
Vállalat A Suzuki ebben az országban tervez hatalmas növekedést
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 14:05
A japán autógyártó célja, hogy 2030-ra harmadával növelje eladásait, és jelentős befektetéseket hajtson végre Indiában.
Vállalat Orbán Viktor dörzsölheti a tenyerét, itt a Mercedes bejelentése a kecskeméti gyárról
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:48
Magyarországon a költségek 70 százalékkal alacsonyabbak, mint Németországban.
Vállalat Ezt még a magyar gazdaság is megérezheti: egyre mélyebb gödörben a Mercedes
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 10:31
Hatalmasat zuhant a Mercedes nyeresége, miközben francia konkurense hasít.
Vállalat A Wallis Csoport ezt a díjat is bezsebelte
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 15:31
A tőkepiac fejlesztéséért járó BÉT különdíjjal ismerték el a Wallis Csoport elmúlt 35 éves teljesítményét.
Vállalat Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója lett Az Év Leginspirálóbb Vezetője
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 13:41
A vezérigazgató a díjat a PwC Magyarország által végzett 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés eredményei alapján vehette át.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG