Pak Gun Hje dél-koreai elnök távozását követelő tüntetők Szöulban 2016. november 5-én. Forrás: MTI/EPA/Dzson Hon Kjun |
Ügyészek egész serege lepte el ma a Samsung székházát Szöulban, miután felröppent a gyanú, hogy a telefongyártó is sáros lehet a Dél-Koreát lassan felemésztő politikai botrányban. A CNN cikke szerint azzal vádolják a jelenlegi elnököt, Park Geun-hye-t, hogy nemzetbiztonsági szempontból kényes dokumentumokat osztott meg egy, hivatalos politikai szerepet be nem töltő bizalmasával, Choi Soon-sil üzletasszonnyal.
Negyven éve forrong Dél-Korea
Maga a vádaskodás a Park és a Choi család között nem új keletű, a két család kapcsolata egészen a hetvenes évek végéig vezethető vissza, ekkor még Park apja, Park Chung-hee diktátor volt hatalmon. A Choi család feje Soon-sil apja, Choi Tae-min volt, aki ekkortájt alapította az Örök Élet Egyházát, ami különös módon ötvözte a kereszténység, a buddhizmus és a koreai sámánizmus elemeit. A diktátort 1979-ben gyilkolták meg, ezután Geun-hye vette át a stafétát az apjától, egyszersmind szorosabbra fűzte a barátságot az akkor már „koreai Buddhának” kikiáltott Choi Tae-minnel.
Park Geun-hye Forrás: MTI/EPA pool/Ed Jones |
A CNN a Wikileaks által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva azt írja: a vallási vezetőnek „teljes uralma volt Geun-hye teste és akarata fölött”, ennek következtében pedig súlyos milliókat sikerült összekalapoznia – elsősorban szövevényes adományok formájában –, amit végül a gyerekei, így Choi Soon-sil, egyben a jelenlegi miniszterelnök bizalmasa is megörököltek. A botrány kirobbanása óta több tízezer ember tüntetett már Dél-Korában, Park két segédjét őrizetbe vették, emellett Choi ellen is nyomozást indítanak hatalommal való visszaélés és korrupció gyanúja miatt.
De hogy jön ehhez a Samsung?
A telefongyártó nem csupán Dél-Korea legnagyobb vállalata, de egyben a gazdasági növekedés egy fő mozgatórugója is egyben: kórházakat, vidámparkot és lakóparkokat is üzemeltetnek az országban, így a már ötmilliárd dollárt elszipkázott botrány mellé egy teljes átvizsgálás hiányzott nekik a legkevésbé.
A Yonhap koreai lap szerint az adományozók között szerepel a Samsung is, a vád szerint ők 3 millió dollárt utaltak át Choi egyik vállalatának – ezzel nem lenne semmi gond, ha az üzletasszony ezt a pénzt nem a lánya németországi műlovas oktatására fordította volna, véli a lap.
Mindent egy lapra - a Galaxy S mentheti meg a vállalatot? Mindeközben a Note 7-es bukása, a felrobbanó mosógépek és a politikai viszály ellenére is nagy dobásra készül a gyártó, a tervek szerint mesterséges intelligenciával készülnek lealázni a konkurenciát, amikor jövő tavasszal piacra dobják a Galaxy S8-at, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>> |