Hiába a háború és az üzletmenetet akadályozó sok bizonytalanság, több vezető nyugati nagyvállalat gondolja úgy, hogy már most érdemes sok millió eurót ölni az eddig is létező vagy tervezett ukrajnai jelenlétükbe.
A dán Velux az amerikai Jabil cég ungvári telephelyén elindította egyik ablakrendszerének gyártását – jelentette be a héten Jurij Tkacsenko, a cég ukrajnai igazgatója, erről az Interfax Ukraine hírügynökség közölt részleteket. A Jabil előzőleg elektronikai alkatrészeket és más részegységeket gyártott a dán vállalat számára, de most egy teljes technológiai sornak ad helyet. A nyílászárókhoz szükséges távirányító egységet 68 országba fogják exportálni, ebből 38 olyan, ahol önálló Velux-képviselet is működik.
Az igazgató szerint azzal, hogy új kapacitásokat építenek ki Ukrajnában, egyúttal példát mutatnak más külföldi cégek is, hogy érdemes befektetni az ország gazdaságába. A dán társaság 2015-ben zárta be oroszországi gyárát, majd az orosz támadás kezdete után nem sokkal az ottani és a belarusz kereskedelmi képviseletére is lakatot tett.
A cég egyébként eddig 25 millió dán koronát adott 18 olyan nemzetközi segélyszervezetnek, amelyek valamilyen formában támogatják az ukránokat. Ezen felül 5 millió koronát kulturális és ugyanennyit tudományos programokra is adakozott.
A szintén dán Jysk bútorkereskedő óriás most csütörtökön ismét megnyitotta üzletét az odesszai Riviera bevásárlóközpontban. Az 1400 négyzetméteres áruház egy éve egy orosz rakétatámadás miatt csaknem teljesen megsemmisült. Mostanra az egész plázát helyreállították. A májusi nyitással megint 85 egységből áll a cég ukrajnai üzlethálózata. A vállalat bejelentette, hogy idén további hattal növelik a lánc méretét, áruház lesz egyebek mellett Kolomijában (Ivano-Frankivszk megye), Kamianszkban (Dnyipro megye), valamint Kijev és Lviv megye egy-egy városában.
A kijevi megye másik nagy híre, hogy Visnyeve településen felpörgött a termelés a PepsiCo üdítőital gyárában. Ma már mindegyik termelési vonal működik, amit a háború kezdete után néhány héttel leállítottak. A világcég azt is bejelentette, hogy elindult a gyártás a déli Mikolajivban található üzemében is – közölte az Interfax Ukraine.
Más ágazatokban is vannak fejlemények, például a vegyiparban. A német Bayer AG 60 millió eurós fejlesztést jelentett be. Mathias Berninger igazgató a német ntv hírtelevíziónak adott interjúban szólt erről. A mezőgazdaságban használatos különféle vegyipari alapanyagokat fognak gyártani, illetve exportálni.
Felállt sok ukrán cég
Folyamatosan növekszik a működésüket valamilyen szinten visszaállító helyi cégek aránya Ukrajnában. Tavaly az utolsó negyedévben még csak 44 százalékon állt ez a mutató, idén az első negyedév végén már 54 százalék volt, most május elejére pedig 68 százalékra nőtt – közölte a European Business Association (EBA) saját helyi felmérésére hivatkozva. A vállalkozások 90 százaléka már teljes fizetést tud adni. A hat hónapnál kevesebb pénzügyi tartalékkal bírók aránya 33-ról 30 százalékra csökkent, a megkérdezettek 60 százalékának legalább egy évre van ilyen tartaléka. Március végén még a cégek 5 százaléka mondta, hogy elbocsátásokra kényszerül, ez a szám május elejére 2 százalékra esett.
Robert Gabek német gazdasági miniszter a ZDF tévének nyilatkozva megerősítette: a berlini kormány külön garanciát ad azoknak a német vállalatoknak, amelyek a háború alatt is beruháznak Ukrajnában. Főleg olyan beruházásokat támogatnak ily módon, amelyek német cégek ukrajnai telephelyeinek és termelési kapacitásainak az újjáépítését célozzák. A miniszter úgy tudta, hogy az építőipari segédanyagokat gyártó Fixit cég hamarosan megkétszerezi ukrajnai termelését.
Az újjáépítésben amerikai vállalatok is részt vállalnak, erről Ihor Tyerehov, Harkiv város polgármestere számolt be a héten. A városvezető a napokban járt az Egyesült Államokban és több városban egyeztetett néhány céggel, több pénzintézettel és alapítvánnyal a súlyosan megsérült harkivi energetikai rendszer helyrehozásáról és a város más létesítményeinek újjáépítéséről. Az ukránok becslése szerint eddig csaknem 10 milliárd dollárnyi kár érte a várost és a veszteség csak növekszik, hiszen az orosz rakétatámadások folytatódnak.
Tavaly decemberben már volt egy amerikai bejelentés. Akkor a Home Essentials nevű bútoripari vállalat ukrajnai leányvállata közölte: a Ternopil megyében lévő Kremenec településen hoz létre gyártó üzemet. Bútorokat és matracokat fognak előállítani az új üzemben, amit várhatóan 2023 második negyedévében adnak át. Az első ütemben 50-60 munkahely jön létre, a gyártás felfutásakor már közel 300-an fognak ott dolgozni. Az új gyár várhatóan évi 12-15 millió dollár értékben állít elő különféle lakberendezési termékeket.