4p

A visszaépülés azonban éveket vehet igénybe és nagyban függ a nemzetközi pénzügyi és gazdasági segítség mértékétől és gyorsaságától.

Egyszerre több dimenzióban is súlyos károkat szenvedett az ukrán gazdaság a háború egy éve alatt. Harmadával esett a GDP, nagyot ugrott az infláció és nemzetközi pénzügyi segítség nélkül káosz lett volna, ám végül nem lett. 

Szetlőtt híd Ukrajnában. Ezt is újjá kell építeni. Fotó: Volodimir Zelenszkij, Facebook
Szetlőtt híd Ukrajnában. Ezt is újjá kell építeni. Fotó: Volodimir Zelenszkij, Facebook

Az alap infrastruktúrák egy része működésképtelen lett (közel 140 milliárd dolláros a kár), mikroszinten pedig a cégek mindennapjait meghatározzák az energiellátási gondok, az ellátási láncok akadozása, a munkaerőhiány és a hitelezési nehézségek. Több körzetben azonban csak a túlélés a cél, a háború előtt kezdődött fejlődés folytatását elnapolták a harcok, miközben a nyugati megyékben túlkereslet képződött az áruk és szolgáltatások terén az oda menekült milliók miatt.

Egyfajta Marshall-segély kellene minél előbb. Erre kapott különféle ígéreteket az ország és idén elkezdték folyósítani a pénzt, de még nagyobb sugárral kellene ideáramlania a dollároknak és euróknak, hogy megérezzék ezt az ukránok. 

Denisz Smihal kormányfő a hét elején egy újabb, legalább 15 milliárd dolláros többéves programot sürgetett, amikor Kijevben találkozott a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőjével. Két részből állna ez: egy azonnali hitelből és egy másik nagyobb és hosszabb időre szóló részből, amit a gazdaság szerkezetváltására költenének.

Az IMF szerint Ukrajnának idén legalább 40-48 milliárd dolláros segítséget kell kapnia, de nem csupán az IMF-től, hanem más nemzetközi pénzügyi szereplőktől is.

Nézzük, mi a helyzet részletesen!

Energetika, infrastruktúra

Eddig már több mint 140 milliárd euró az infrastruktúrát ért és dokumentált közvetlen kár. Összesen 25 ezer kilométernyi út és 315 híd megsérült vagy teljesen lerombolódott. Több tízezer középület és ipari központ vált a robbanások vagy a tűz martalékává.

Az atomerőművek egy része orosz kézre került, megsérült több komplexum, de nincs közvetlen nukleáris veszély. Az áramellátás azonban országszerte bizonytalan, még mindig külön menetrend szerint kap áramot sok település és létesítmény. Nyugati forrásból több tízezer generátor érkezett, ezek gázolajjal működnek, az így kialakult keresletnövekedés megdobta a gázolaj árát. 

Eddig hat nyugati ország adott valamilyen műszaki segítséget hidak helyreállításához, legutóbb Csehország tett felajánlást újabb 12 mobil átkelő telepítésére, korábban hatot már leszállítottak. Előzőleg egyebek mellett Norvégia is adott 10 ilyen hidat mintegy 30 millió norvég korona értékben.

Export

Az export jelentős részét adó gabonakivitel a tavaly kora nyári akadozás után – egy többoldalú nemzetközi megállapodásnak köszönhetően – folyamatos, ebből jelentős bevétel származik. Más mezőgazdasági és vegyipari termékek exportja is helyreállt, de például az oroszok által elfoglalt kikötők nagyon hiányoznak. Az exportot viszont hátráltatja, hogy az oroszok a vasúti infrastruktúrát is bombázták, ennek részleges helyreállításához francia segítséget kap Ukrajna.

Munkaerő

Jól képzett emberek milliói menekültek külföldre vagy települtek át az ország nyugati megyéibe egyensúlytalanságot hozva a munkaerőpiacra. Nagyon hiányoznak az informatikusok és a kétkezi munkások. A kormány távmunkaprogramot indított, de ehhez nincs elegendő eszköze. A kiskereskedelem keleten és több déli megyében gyakorlatilag a minimumra csökkent, a mobil értékesítési pontok csak csepp a tengerben.

Vállalatok

Öt stratégiai energetikai és ipari céget államosítottak tavaly ősszel, de közben két ütemben folytatták az úgynevezett kis privatizációt. Állami segítséggel nyugati körzetekbe telepítettek közel ezer céget, ezeknek elengedték az új telephely bérleti díjának egy részét és ha volt hitelük, akkor annak a visszafizetését felfüggesztették fél vagy egy évre. 

Orosz vagyonok

Több tízmilliárd hrivnya értékben foglaltak le vagyontárgyakat és üzletrészeket Ukrajnában érdekeltséggel bíró orosz cégektől és üzletemberektől. A bankoktól például 17 milliárd hrivnyát (1 hrivnya= 9,8 forint), Oleg Gyeripaszka multimilliárdostól pedig bányavállalatokat és vegyipari cégeket összesen 10 milliárd hrivnya értékben. Januárban elfogadták a lefoglalt orosz vagyon értékesítésének menetrendjét és az átláthatóság ellenőrzésének részleteit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG