MTI Fotó: Balaton József |
Kitört a háború az Aldi-örökösök között. A társalapító Theo Albrecht - akinek vagyonát 15 milliárd dollárra teszik - örökösei az Aldi Nord vezetéséért küzdenek. Ez a cég Németország északi és keleti részén üzemelteti az üzleteket, és hozzá tartozik több más európai ország érdekeltsége is (Magyarország egyébként nem, mi a másik cég, az Aldi Süd "fennhatósága" alatt vagyunk).
Kijöttek a napvilágra a milliárdosok
Bár korábban az Albrecht család a nyilvánosságtól elzárkózva élte életét, Theo idősebb fia, az ifjabb Theo most a nagyvilág előtt támadja megözvegyült sógornőjét, Babette Albrechtet, mondván: a nő szerinte drága autókat és műalkotásokat vásárolgat, miközben a társaságból veszi ki a pénzt - írja a Bloomberg összeállítása. Theo így próbálja meg csökkenteni Babette és 5 gyermekének befolyását. A már bíróság előtt is zajló küzdelem tétje nem kicsi, a vállalat nettó bevétele 12,3 milliárd euró volt csak Németországban.
Az, hogy a vita a közvélemény elé került, igazán nagy szó: egyébként annyira szigorúan veszik a diszkréciót, hogy Babette lassan 30 éves gyermekeinek neve és életkora csak 1 éve került nyilvánosságra, az információt kiteregető lap pedig pert is vesztett a családdal szemben. Így aztán nem csoda, hogy váratlan húzás most a szennyes kiteregetése.
A szembenálló felek Az Aldit az alapító Theo és Karl 1961-ben osztotta két részre: az Aldi Nordra és az Aldi Südre. A két társaság egymástól különállóan működik, Németország és a világ piacát területileg is felosztva egymás között. Az Aldi Nordért most Theo egyik fia, az ifjabb Theo és a 2012-ben elhunyt másik fiú, Berthold özvegye küzdenek. Az ifjabb Theonak egy 14 éves lánya van, Babette-nek 26 éves négyesikrei és 24 éves fia segíthet a harcban. Az Aldi Nordot három alap irányítja: 19,5 százalékot birtokol az ifjabb Theo által irányított Lukas alap, ugyanenyit a Babette családja által vezetett Jakobus alap, míg a közös vezetésű Markus alapé a többségi 61 százalék. |
Hogyan fér össze a híres spórolós életmód és a fényűzés?
A Bloomberg összeállítása szerint akkor indult a harc, amikor az ifjabb Theo testvére, Berthold rákban elhunyt. Örökösei azonnal megkezdték befolyásuk bebiztosítását, miközben az ifjabb Theo pazarló magánélete miatt ostorozta az özvegyet - aki viszont úgy reagált: senkinek semmi köze ahhoz, mire és hogyan költi el a pénzét. Theo szerint viszont az Albrecht név egy visszafogott életstílust követel meg - nem véletlen, hiszen az Aldi épp a spórolás filozófiáját hirdeti, hogy minél olcsóbban kell a jó minőségű termékekhez juttatni az embereket. (A család egyébként maga is a spórolásról híres: amikor az idősebb Theót a '70-es években elrabolták, a 7 millió német márkás váltságdíjat üzleti költségként mutatták ki, hogy leírhassák az adóalapjukból...)
Az ifjabb Theo korábban mindent megpróbált, hogy megszerezze az irányítást testvére özvegyétől - meg akarta vásárolni részesedését, felajánlotta, hogy a Babett-nek járó évi 25 millió eurós juttatást is megadja, csak bízzák rá cserébe a cég irányítását - mindhiába.
Milyen lesz a jövő Aldija?
A konfliktus eredménye a Bloomberg cikke szerint kihathat az Aldi stratégiájára is: Babette-ék az ügyet jól ismerő források szerint azt szeretnék, ha az Aldi Nord a jelenleginél gyorsabb tempóban fejlesztené üzleteit és termékeit: gyorsabban mozdulnának el a "fapados" üzletképtől és a kínálatba valamivel több drágábbnak számító terméket is beengednének.