Privátbankár: Egy friss tanulmány szerint alig van az életünknek olyan része, amelyet offline töltenénk, köszönhetően az okoskészülékeknek és a lassan mindenhol elérhető wifi hálózatoknak. Milyen veszélyeket rejt magában az a rengeteg hálózat, amelyre napról napra kénytelenek vagyunk rákapcsolódni?
Farmosi Attila: Amikor egy hálózathoz kapcsolódunk, lényegében egy ajtót nyitunk az eszközünkön. Ideális esetben ez a hálózat megfelelő biztonsági beállításokkal rendelkezik, és így ellenőrzött az a forgalom, ami ki-be halad ezen az ajtón. Ha viszont nem védett a hálózat, könnyedén előfordulhat, hogy valaki más is használja ezt a bejáratot eszközünkhöz. Sosem lehetünk például teljesen biztosak abban, hogy a szomszéd asztalnál ülő vendég egy kávézóban valóban csupán a híreket olvassa a laptopján, és nem éppen utat keres a telefonunkhoz, hogy belelásson az adatforgalmunkba.
Farmosi Attila |
Pb: Egyre fontosabb dolgokat tudunk elintézni a mobilunk segítségével, elég csak a mobil bankolásra gondolni. Azonban a tolvajok kedvelt célpontja a személyes és banki adat. Van olyan hálózati megoldás, amelyen keresztül nyugodt szívvel intézhetjük a pénzügyeinket?
F.A.: A legfontosabb, hogy soha ne kapcsolódjunk olyan hálózathoz, ami nem védett. Ezzel már sokat tudunk tenni adataink biztonságáért. A biztonságos hálózat egyik feltétele a megfelelő kialakításon túl a kapcsolódás szabályozása. A captive portál a WifiZone esetében pontosan ezt a feladatot látja el: azonosítja és belépteti a felhasználókat egy email címes regisztráción vagy Facebook-fiókos bejelentkezésen keresztül.
A hálózatra lépők azonosítása az üzemeltető számára is legalább ennyire lényeges, mert ő is kockázatot vállal egy nem biztonságos eléréssel. Sok esetben a helyszín saját hálózatát osztja meg a vendégekkel, amely nem ilyen felhasználásra készült. Ekkor egyrészt előfordulhat, hogy a vendégek egymás eszközén kívül a helyszín belső hálózatát is elérik, ami nyilvánvaló veszélyeket rejt magában. Másrészt pedig, ha az anonim felhasználás során az egyik vendég bűncselekményt követ el a hálózaton, a hatóságok a valódi elkövetőig nem jutnak el, így az üzemeltetőt kérik számon. Mindezek miatt elengedhetetlen egy olyan hálózat, amely minden szereplőnek biztonságos.
Pb: Ma már szinte mindenhol vannak wifi hálózatok: ez már nem plusz, hanem elvárt dolog. Mivel tud a WifiZone kiemelni egy hálózatot a sok közül?
F.A.: A rengeteg meglévő hálózat káoszt teremt, a WifiZone pedig ebben a fejetlenségben teremt rendet. Lehetővé teszi a vendéglátóhelyek számára, hogy egy olyan professzionális színvonalú és kényelmes vezeték nélküli kapcsolatot nyújtsanak vendégeiknek, amelyen keresztül biztonságban és jó minőségben böngészhetnek. Ráadásul az egységes azonosítónak köszönhetően, ha a felhasználó egyszer már belépett a rendszerbe, a továbbiakban telefonja, vagy más okoskészüléke már automatikusan csatlakozik városszerte minden WifiZone hotspot helyszínén.
Pb: A WifiZone által is használt captive portál nem csak átjáró, hanem médium is. Egy ilyen kapu milyen extra értéket adhat még hozzá a böngészéshez? Hogyan tudnak ezen keresztül az üzemeltetők és partnereik a fogyasztókkal kommunikálni?
F.A.: A captive portál elsődleges feladata az elérés szabályozása, azonban további izgalmas funkciókat is biztosít az üzemeltetőknek. A partnerek számára elérhető direkt marketing modul lehetővé teszi a vendégek megismerését és a velük való kommunikálást. Az admin felületen felhasználói statisztikák és információk hívhatóak le, és a portál rövid videókat, bannereket, vagy kérdőíveket jelenít meg a vendégeinek, mielőtt ők megkezdenék a böngészést.
Pb: Technikai adatok: hány eszközt tud egy ilyen hálózat kiszolgálni, és mekkora sebességet nyújt a felhasználóknak?
F.A.: A WifiZone hálózat többféle kiépítéssel vehető igénybe: az ideiglenes vagy stabil, kültéri vagy beltéri kialakításon túl a tervezett felhasználószámnak megfelelően standard vagy prémium kiépítéssel is megvalósítható. A standard eszközök egyenként 170 – 200, a prémium eszközök pedig 400-nál is több felhasználót tudnak ellátni. Ezek az adatok természetesen egyetlen hozzáférési pontra vonatkoznak, a felmerülő igényeknek megfelelően akár többezres látogatószámot is könnyedén ki tud szolgálni a hálózat egyetlen helyszínen. Ha a vendég a díjmentes standard kapcsolatot választja, a mobilinternetnél magasabb, 2 Mbps sebességgel netezhet, az előfizetéssel használható prémium elérés pedig 5 Mbps sávszélességű, kiemelt böngészési élményt biztosít.