A Coface friss régiós elemzésében 13 ország (Magyarország, Észtország, Litvánia, Lettország, Lengyelország, Csehország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna, Bulgária, Horvátország) vállalatait vizsgálta.
Kettészakadt régió
Az elemzés szerint a hitelbiztosító által mért fizetésképtelenségi ráta - a fizetésképtelenségi eljárások (csődeljárás, felszámolási eljárás) aktív cégekre vetített aránya - 2014-ben Magyarország esetében 2,9 százalékos volt, ez 0,6 százalékponttal haladja meg az egy évvel korábbi értéket.
A közlemény idézi Grzegorz Sielewiczet, a Coface közép-európai elemzőjét, aki elmondta: "a kisebb javulás ellenére még mindig jelentős a fizetésképtelenségi eljárások száma, több mint 65 ezer vállalat vált fizetésképtelenné a térségben az elmúlt évben".
A kelet-közép-európai régió kettészakadt az elemzés szerint. Szlovéniában és Magyarországon ugyanis nőtt a fizetésképtelenségi ráta. Szlovéniában 44 százalékkal 1146-ra, Magyarországon pedig 29,4 százalékkal 17461-re emelkedett a Coface által nyilvántartott fizetésképtelenségi eljárások száma.
Növekvő gazdaság, kevesebb eljárás
A Coface elemzése szerint a legjobb, 0,05 százalékos fizetésképtelenségi rátát Lengyelország érte el a vizsgált országok közül, a második 0,08 százalékos mutatóval Szlovákia lett, a harmadik legjobb eredmény Bulgáriáé, amely 0,16 százalékos fizetésképtelenségi rátával zárta a 2014-es évet. Tavaly a mutatót tekintve a leggyengébb országok közé került Románia, amely 4,54 százalékos mutatót ért el, és Szerbia, amely 4,13 százalékos rátát mondhatott magáénak.
Az EU tagországok eddig megjelent első negyedéves GDP növekedéi adtai |
A Coface szakértői arra számítanak, hogy a régió összesített GDP-je idén 2,7 százalékkal gyarapodhat, ennek hatására 6 százalékkal mérséklődhet a fizetésképtelenségi eljárások száma - áll az elemzésben.