A világ legnyereségesebb cége azután „menekült” át Jerseyre, miután az ír hatóságok 2013-ban elkezdték bezárni azokat a törvényi kiskapukat, amelyek lehetővé tették az Apple korábban Írországban bejelentett érdekeltségeinek az adóminimalizálási manővereket. Az ír üggyel is rengeteget spóroltak, egészen a reformig gyakorlatilag „hontalannak” számított az Apple, így a külföldön realizált nyereségek után ritkán fizetett 5 százaléknál magasabb adót, sőt: volt olyan év, amikor az érdekeltség mindössze 0,005 százalék adót fizetett.
Sok hely, mint lehetőség
A BBC által vizsgált akták tanúsága szerint 2014 márciusában az Apple jogtanácsosai kérdőívet küldtek a Bermuda szigetcsoporton bejegyzett, offshore pénzügyekre szakosodott Appleby ügyvédi irodának, innen származnak a most kiszivárgott dokumentumok. A levelekben azt vizsgálták, hogy milyen adóelőnyökhöz juthatna a cég az egyes offshore helyszínektől, az Apple jogászait mindenekelőtt a Brit Virgin-szigetek, Bermuda, a Kajmán-szigetek, Mauritius, a Man-sziget, valamint Jersey és Guernsey érdekelte. Végül, mint látható, Jersey-re esett a választás, itt ugyanis a társasági adó az ott megtelepedő külföldi cégek számára kereken 0 százalék.
A Paradise-dokumentumok szerint az Apple két kulcsfontosságú írországi érdekeltsége, az Apple Operations International (AOI) - amely a cég külföldön tartott 252 milliárd dollárnyi készpénztartalékának nagy részét kezeli -, és a nemzetközi értékesítésért felelős Apple Sales International (ASI) 2015 elején az Appleby Jerseyn működő irodájába telepítette vállalatvezetésének központját, és ez a helyzet legalább 2016 elejéig fennállt. Emiatt az Apple gyakorlatilag a hatodát fizette be a világon számolt átlagos társasági adónak – az idei elszámolások alapján mindössze 1,65 milliárd dollárt a külföldi piacokon elért 44,7 milliárdos eredmény után.