7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A videótartalmak javára változtatja meg hírfolyamát a Facebook. Az internetes óriás komoly versenyben van a Youtube-bal, mivel ők is a videókat tekintik üzleti modelljük legértékesebb darabjának. A bevételek szempontjából a vállalat számára elengedhetetlen, hogy a felhasználókat minél tovább az oldalon tartsa, ehhez azonban a Facebook gyakran etikátlan gyakorlatokhoz nyúl: a legnépszerűbb videókat egyszerűen ellopja vetélytársaitól.

A megosztás központú platformok, a szélessávú internet és az okoseszközök elterjedésével egyre népszerűbbé vált a videómegosztás az internetezők körében. Nem meglepő ennek a műfajnak az elterjedése: a képekhez és a szöveges tartalmakhoz képest a videók sokkal könnyebben összefoglalják az információkat, egyszerűen és szórakoztatóan tudják tálalni azt, ráadásul sokkal kevesebb energiát igényel fogyasztásuk, mint egy szöveg elolvasása – elég csak az utóbbi időben elszaporodó főzős-videókra gondolni.

A trend egyre erősebben érződik, az utóbbi hírek szerint a Facebook is kivenné a részét ebből: a vállalat bejelentése szerint mostantól előnyben részesíti a videós tartalmakat a felhasználók hírfolyamában más tartalmakkal szemben – írja a Reuters. A cég ezzel nem csak a YouTube versenytársa kíván lenni, hanem a platform fő termékeként kívánja használni a videókat üzleti modelljében.

Minél tovább, annál jobb

A Facebook hírfolyama kiváló értékesítési felület – ez ugyanis az első dolog, amit az immár több mint 2 milliárd felhasználó először lát a weboldalt megnyitva. A hírfolyamnak komplex algoritmusai vannak, amelyek meghatározzák a bejegyzések sorrendjét – a vállalat nemrég kiadott hírfolyam-irányelvei pedig előírják, hogy először a barátok és az ismerősök bejegyzéseit láthatják a felhasználók.

A vállalat az utóbbi időben egyre komolyabb befektetésekkel támogatja a videós formátumot: Watch nevű videó szolgáltatásuk főként a Vox és a Discovery Communications tartalmainak adott otthont, a későbbiekben viszont a YouTube-hoz hasonlóan „Feliratkozás” opcióval is kívánják bővíteni a platformot. A cég blogbejegyzésében elmondta: A rövid, szórakoztató videók mindig jól teljesítettek a Facebook-on és ez nem fog egyhamar változni.

Ki fog akadni a telefonod a Facebook legújabb frissítésétől - Tovább >>>

A Facebook azonban egyre komolyabb vetélytársként tekint a YouTube-ra. Bár a két platform nem hasonlít egymásra szolgáltatásait tekintve, a Facebook üzleti modelljének alapköve a weboldalon töltött idő maximalizálása – ezzel garantálhatja ugyanis, hogy a reklámok minél tovább a felhasználók szeme előtt maradnak. Annak ellenére, hogy a rohamosan növeli bevételét és egyre többen regisztrálnak az oldalon, egyre komolyabb gondot jelent a Facebook számára a weboldalon tartani a közönségét – erre pedig jó megoldás lehet a videók népszerűsítése.

Lopnak, csalnak és hazudnak

A vállalat üzleti modelljének sikerét azonban gyakran – bár nem törvénytelen, de igencsak – etikátlan gyakorlatok garantálják - írja a medium.com A Facebook 2015-ben bejelentette: oldalukon naponta 8 milliárdan tekintik meg videóikat, amivel újabb mérföldkövet ért el a cég. A befektetőket lenyűgözik ezek a számok, a kritikusok szerint azonban az eredményeket csupán hibás számítási modellek és más oldalakról ellopott anyagok generálják.

Nekimentek a Facebooknak: ebből hogyan másznak ki?

Komoly vizsgálat alá vetették a közösségi oldalt Németországban - részletek >>>

Mivel a cég legfőbb célja, hogy az embereket minél tovább az oldalon tartsa, a Facebook algoritmusai előnyben részesítik a saját oldalukra feltöltött videókat más platformokéval szemben. A YouTube-ról ellopott videók így vírusként terjednek az oldalon, míg a más oldalakra vezető tartalmak háttérbe szorulnak. A YouTube platformját használó alkotók le is tesztelték ezt: míg YouTube-ról megosztott videóik maximum 50 ezer embert érnek el és csupán pár százan kattintanak rá, a Facebook-lejátszóra feltöltött tartalmakat akár 150 ezer emberhez is eljuttatja a vállalat és több százezres nézettséget is elérhetnek a videók – a nézettség definiálása azonban jelentősen különbözik a YouTube számítási modelljéhez képest.


(A videóhoz van magyar felirat is.)

Mi az a nézettség?

A nézettség kiszámítása bonyolult, de annál fontosabb feladat – az üzleti életben ugyanis ez a legfontosabb érték, az alkotók ez alapján tudják felületeiket értékesíteni. Bár jelenleg sem publikus, miként számolja a nézettséget a YouTube, a videó hosszától függően átlagosan 30 másodperc után regisztrálja megtekintésnek az aktivitást – ezzel bizonyítandó, hogy a nézőt valóban érdekli a tartalom, nem csak véletlenül kattintott rá.

A Facebook ezzel szemben már három másodperc videó nézést is teljes értékű megtekintésként regisztrál: ez azt jelenti, hogy ha valaki elég lassan tekeri a hírfolyamot, máris aktív nézőnek számít. Ez alapján az oldalon szörfölő emberek 90 százaléka jelenleg is aktív „nézőnek” számít, míg a 30 másodperces határt elérve kiderül, a felhasználók csupán 20 százaléka érdeklődött valójában a videó iránt – a Facebook nézettségi adatai tehát merőben túlzók a YouTube számításaihoz képest.

A Facebook legnépszerűbb találmánya: a lopott YouTube videó

A legnagyobb problémát azonban a tartalmak ellopása jelenti: a 2015-ös bejelentést megvizsgálva kiderült ugyanis, hogy az év első negyedében az oldalon futó ezer legnépszerűbb videó 75 százalékát a YouTube-ról lopták - ezzel pedig mintegy 17 milliárd megtekintést vontak el az eredeti videóktól és annak tulajdonosaitól. Mivel a cég a megosztott videók után nem ad részesedést a szerzőknek, a Facebook algoritmusai előnyben részesítik az ilyen tartalmak ellopását.

Szólásszabadság vagy gyűlöletbeszéd: ez jelentheti a videómegosztó végét? További részletekért kattints ide >>>

Az oldal bonyolult keresőmotorja miatt eleve nehéz megtalálni a mások által feltöltött tartalmakat, így az alkotók gyakran nem is tudnak arról, hogy a Facebookon mások feltöltik videóikat. A szerzők kérésére persze leveszik a videót az oldalról, de addigra általában már késő: a videó törlése pillanatában az elérhető közönség több, mint 99 százalékához már el is jutott a tartalom.

A YouTube esetében nem kell ilyesmitől tartani, mivel a videómegosztó minden feltöltött anyagot elemez és összehasonlítja masszív adatbankjával (Content ID). A mások által újra feltöltött videókat törölni sem kell, mivel a szerző benyújthatja igényét a videóra, így minden megtekintésből származó bevétel az eredeti tulajdonos zsebében köt ki. A Facebooknak nincs ilyen jellegű bevételszerzési politikája, így csupán törölni tudja a videókat, a szerzők nem kapnak részesedést.

Ez a profit nélküli rendszer azonban csak a vállalatnak kedvez, figyelmen kívül hagyva az alkotókat, a tartalmakat ellopó személy ráadásul semmilyen büntetésben nem részesül.  Az oldal kritikusai szerint elfogadhatatlan ez a tartalomkezelési irányelv egy olyan cégtől, amely már 2015-ben mintegy 260 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkezett.

Vitatott alkalmazással állt elő a Facebook

A gyerekek mostantól szülői felügyelettel használhatják a cég új chat-programját. A fiataloknak készült program éles kritikákat váltott ki, a Facebook azonban szakértőkkel egyeztetve próbálja garantálni a fiatalok biztonságát. Az utóbbi időben rengeteget tettek a szélsőséges tartalmak és a hamis hírek kiszűréséért, legújabb programjuk pedig az öngyilkosságot fontolgatóknak is segítségére lehet. További részletek a Privátbankár.hu-n >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Van baj rendesen a multinál
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 12:51
Több mint 5 ezer dolgozóját küldheti el a Bosch csoport.
Vállalat Zuhanórepülésben a Starbucks, az új székek csodát tesznek?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:59
Az amerikai kávézóláncot még az ág is húzza. Elküldte alkalmazottai 8 százalékát, és értékesítene egy részt kínai üzletében. A szakszervezettel is tárgyalnak.
Vállalat Beinthetünk az oroszoknak, ez lenne az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:59
Rengeteg, uniós pénzért.
Vállalat Csak profitálni fognak az ügyfelek az Akcenta új digitális megoldásaiból
PR | 2024. november 20. 12:31
Különösen a covidjárvány óta megnőtt az igény a különböző digitális szolgáltatások iránt, számos vállalat pedig egyszerű racionalizálásként tekint a digitalizációra, és a rövid távon elérhető hasznot próbálja meg belőle maximalizálni. Vonzó lehet például, hogy kevesebb ügyfélkapcsolati munkatársat kell foglalkoztatni, vagy hogy a szolgáltatásokról szóló ajánlatokat egy kedvesen elnevezett chatbot mutassa be az ügyfeleknek, akiknek aztán a panaszaival is mesterséges intelligencia foglalkozik majd.
Vállalat Hogyan Segíthetnek az Üzemanyagkártyák a Flottakezelésben
Márkázott tartalom | 2024. november 19. 19:24
A vállalatok tulajdonosai és a szállítási menedzserek számos eszközt használhatnak a hatékonyság növelésére. Az egyik ilyen hasznos eszköz az üzemanyagkártya, amely jelentősen megkönnyíti a munkát és optimalizálja a kiadásokat. Ezek a kártyák kényelmes és hatékony módot kínálnak az üzemanyagköltségek kezelésére, ami kulcsfontosságú a flottakezelési stratégia szempontjából.
Vállalat Leáll a bál a Tesla gyáránál Németországban
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 13:32
A német rendőrség felszámolta a tiltakozók táborát az amerikai Tesla gigagyáránál.
Vállalat A palesztinok miatt lázad a fagylatcég saját tulajdonosa, az Unilever ellen
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 12:05
A Ben & Jerry’s fagylaltgyártó szerdán benyújtott bírósági keresetében azt állította, hogy anyavállalata, az Unilever elhallgattatta a palesztin menekültek támogatásának kifejezésére irányuló próbálkozásait, és azzal fenyegetőzött, hogy feloszlatja igazgatótanácsát, és annak tagjait pedig bepereli.
Vállalat Az Egyesült Államok vizsgálja a Credit Suisse orosz számláit, amelyeket a UBS vett át
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 10:41
A világ egyik legnagyobb vagyonkezelője a UBS a Credit Suisse megvásárlásakor számos ilyen számlát vett át.
Vállalat Tovább bonyolódik a Deseda kemping rekonstrukciója?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 09:17
A Deseda kempinget a Variabau Kft. újítja fel 1,5 milliárd forintért. Ennek ellenére úgy tűnik, mégsem ért véget a jobb sorsra érdemes helyszín hányattatott sorsa. Kacifántos történet következik. 
Vállalat Ebben láttak nagy üzletet a kínaiak Nigériában
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 12:21
Nigéria 1,2 milliárd dolláros megállapodást ír alá egy alumíniumkohó gázerőművének felújítására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG