Fotó: IATA |
Brian Pierce, a légitársaságokat összefogó szervezet vezető közgazdásza Szöulban sajtótájékoztatón azt mondta, elsősorban a kerozin- és bérköltségek növekedése miatt jelentősen nőttek a cégek költségei, a bevételek azonban a nem, vagy alig emelkedő jegyárak miatt jelentősen nem változtak. A közgazdász kiemelte, hogy az eredmény utasonként mindössze 6 dollár nyereséget jelent, és folyamatosan csökken: a 2016-os rekord év óta a cégek jövedelmezősége minden évben romlik.
Kiemelte az áruszállítási szektor nehézségeit is, amelyet elsősorban a határon átnyúló kereskedelem és a globális GDP növekedési ütemének csökkenése idézett elő, de az országok közötti kereskedelmi háborúk is kedvezőtlenül érintik az áruszállítási üzletágat. Példaként említette a globális légi áruszállítás 40 százalékát bonyolító Ázsia-Óceániát, ahol eddig az előző évhez képest 10 százalékkal csökkent a volumen. Brian Pierce elmondása szerint a teljes évben globálisan legfeljebb 0-1 százalék körüli bővülés várható a szállított áru mennyiségében.
2019-es légiipari kilátások Szöulban a napokban zajlik az IATA éves csúcstalálkozója, itt mutatták be a légiipar kilátásaira vonatkozó adatokat. Növekvő költségek: várhatóan marad a 70 dollár körüli (Brent) olajár 2019-ben is. Ez nagyjából megegyezik a 2018-as átlaggal, és 27,5 százalékkal magasabb a 2017-es áraknál. Az üzemanyag-költségek adják a működési költségek 25 százalékát idén (tavaly 23,5 százalék volt az arány). A munkaerő és az infrastruktúra költsége is emelkedik, összességében 7,4 százalékos éves emelkedést várnak a költségoldalon, 822 milliárd dollárra Lassabban növekvő bevételek: ezzel szemben idén 6,5 százalékkal lehetnek magasabbak a bevételek, mint egy éve - 865 milliárd dollárt érhetnek el. Ez még mindig magasabb, mint a költségek, így tehát folytatódik a 10 éve tartó trend, miszerint összességében azért nyereséges a légiipar. A kockázati tényezők között a politikai instabilitást emelik ki, ami sosem kedvez a légiiparnak. Ennél is kritikusabb tényező lehet a protekcionista gazdaságpolitikák előretörése és a kereskedelmi háború eszkalációja az összefoglaló szerint. Végezetül egy beszédes grafikon Brian Pierce előadásából arról, hogyan zuhant be a nemzetközi kereskedelem volumenének növekedése az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek hatására: |
A kormányok ne csak beszedjék a pénzt, hanem adjanak is?
Akbar Al Baker, a Qatar Airways vezérigazgatója, az IATA következő elnöke arra szólította fel a kormányokat, hogy kezdjenek el invesztálni a légiközlekedésbe és ne csak adóztassák a légitársaságokat. Azt mondta, nagyon könnyű a légitársaságokat okolni azért, mert nagy a szektor károsanyag-kibocsátása, de általában a kormányok nem nagyon tesznek ez ellen. A légtér töredezettségét sem sietnek megoldani és a fenntartható üzemanyagok terjedését sem támogatják.
Hangsúlyozta: a kormányok csak abban érdekeltek, hogy behajtsák a kivetett adókat, de itt az ideje annak, hogy elkezdjenek invesztálni a szektorba, hogy ezzel is támogassák a környezetvédelmi törekvéseket.