3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 190 hazai üzemanyagtöltő-állomást üzemeltető Shellről van szó, amely csaknem 6 milliárd forinttal szállítja le itteni leányvállalata jegyzett tőkéjét. Mivel utóbbi nyereséggel zárta a 2020-as évét, a csökkentésre nem a veszteség rendezése miatt van szükség, az ominózus tőkét a holland-angol multinacionális társaság kivonja magyarországi cégéből.

Jócskán visszavetette a koronavírus-járvány az olajipar egyik globális nagyágyúját, a Royal Dutch Shellt, közel 71 százalékkal alacsonyabb, 4,85 milliárd dolláros profittal zárta a 2020-as évét, mint a 2019-est. Ez a Royal Dutch Petroleum Company és a Shell Transport & Trading Company 2005-ös egyesülése óta a legalacsonyabb nyereség.

Csökkenő forgalom mellett növekvő nyereség. Fotó: depositphotos
Csökkenő forgalom mellett növekvő nyereség. Fotó: depositphotos

Anyacégével teljesen ellentétes teljesítményt nyújtott Shell Hungary Kereskedelmi Zrt. a március közepétől már a Coviddal terhelt tavalyi évben: a 10,1 milliárd forintos adózott nyeresége 23 százalékkal magasabb a tavalyelőttinél – derül ki a cég 2020-as éves beszámolójából. Ez azért megsüvegelendő teljesítmény, mert ezt a 190 hazai üzemanyagtöltő-állomást üzemeltető társaság úgy érte el, hogy az összes belföldi árbevétele több mint 20 százalékkal lett kevesebb, 259,6 milliárd forint 2020-ban, mint 2019-ben.

Főleg az üzemanyag- és shoptermékek forgalma csökkent a a világjárvány hatására – olvasható a cég magyarázata az éves beszámolójának kiegészítő mellékletében. Eszerint az emberek mobilitása csökkent, a munkába járást felváltotta a home office, így az árbevétel visszaesése a volumenek csökkenésének következménye. 

A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai szerint összességében 7,8 százalékos volt a csökkenés 2019-es évhez képest: 1383 millió liter benzint és 2230 millió liter gázolajat forgalmaztak. Az árrést segítette, hogy a prémium üzemanyag iránti kereslet nagyon megugrott. A magyarországi üzemanyag-forgalomból 2020-ban csaknem 16 százalék volt prémium, ezzel a tavalyi növekedés csaknem megduplázódott.

Bár a Shell Hungary 2020-ban nem bocsátott el senkit, sőt, munkavállalóinak átlagos létszáma ha mindössze 1-gyel, de még növekedett is, 84-re, a cég bérekre és bérjellegű költségei csaknem 20 százalékkal, mintegy 1,5 milliárd forintra csökkentek 2019-ről 2020-ra.

Nem a gyenge eredmény hatására döntött tehát úgy a Shell tulajdonosi érdekeit képviselő két társaság, a 75 százalékos pakettel rendelkező Shell Petroleum N.V. és a 25 százalékos részvényes Shell Overseas Investments B.V. az éves közgyűlésen, hogy a Shell Hungary Kereskedelmi Zrt. 12,93 milliárd forintos alaptőkéjét 7 milliárdra szállítják le, arányos elosztásban, vagyis a tulajdoni hányaduk nem változik. Az alaptőke leszállítására tőkekivonás céljából kerül sor – szól a csütörtöki cégközlönyben megjelent szűkszavú indoklás, ami tehát azt jelenti, hogy az 5,93 milliárd forintot a tulajdonosok hazaviszik. 

Csak a jegyzőkönyv kedvéért: a Shell Hungary Kereskedelmi Zrt. 1993 végi megalakulása óta ez lesz az első alkalom, hogy az alaptőke csökkent, az ha az elmúlt több mint huszonhét évben változott, mindig csak emelkedett. 2,9 milliárdról indultak.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Száz országba indulhat Győrből az új Audi – Orbán Viktor személyesen bocsátotta útjára
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:54
Nagy keresletet várnak az új modellre.
Vállalat Ez még a Google-nak is fájhat – saját pályáján támadják be az óriást
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:04
Alapjaiban forgatnák fel a webböngészők piacát.
Vállalat Nem tetszik a hitelminősítőnek, amit a Wizz Air-nél látnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 07:18
Elmaradtak a várakozásoktól az eredmények.
Vállalat A Daimler Truck tömeges elbocsátásra készül Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 18:14
Körülbelül 5 ezer munkahely megszüntetését tervezi 2030-ig – jelentette be a haszongépjárműgyártó cég kedden.
Vállalat A BP vállalja a veszélyt, visszatér a megosztott országba
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:58
A BP 2025 utolsó negyedévében újra megnyitja irodáját a líbiai fővárosban, Tripoliban – közölte hétfőn a líbiai nemzeti olajvállalat, a NOC.
Vállalat Még mindig röpködnek a mínuszok Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc borászataiban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:40
2024 nagy kihvást jelentett a borászatoknak, és nem csak időjárási szempontból. Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc érdekeltségeiben továbbra is jelentős veszteségeket könyveltek el, egy szekszárdi vezető borászat irányítója ellen pedig eljárás indult és letartóztatták.
Vállalat Visszaestek a Mercedes eladásai
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:41
Nem veszik a Mercedeseket, csak Európában nőtt az eladások száma. 
Vállalat Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele
Herman Bernadett | 2025. július 8. 09:22
A magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű.
Vállalat Az Apple visszaütne az Európai Bizottságnak
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:49
Pert indítottak.
Vállalat Ki tette az Estée Laudert világmárkává?
Elek Lenke | 2025. július 6. 17:14
Június 14-én, 92 éves korában elhunyt Leonard Lauder, Estée Lauder legidősebb fia, aki nemcsak egy sikeres üzletasszony örököse volt, hanem tehetséges menedzser is – a családi vállalkozást milliárdos nemzetközi nagyvállalattá bővítette. Azonban nem csak ezért emlékeznek rá a szakmában: az amerikai média úgy véli, hogy ő lett a szépségipar első influenszere, amikor ilyen fogalom még nem is létezett – emlékeztet rá a Kommerszant című orosz napilap.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG