MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás) |
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 57,3. Ez alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be. Az év első felében a trend végig kedvező képet mutatott, és ez folytatódik 2018 második felében is. Az ütem gyorsult, és az év eleji értékekhez áll inkább közelebb.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe növekedett szeptemberi értékéhez képest, és 50,0 pont felett maradva a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár harmincnyolcadik alkalommal.
Az új rendelések indexe erősödött, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig nem mértek magasabb októberi értékeket a korábbi években.
Az októberi szállítási átfutási idő hosszabb lett szeptemberhez képest, és az ütem némileg gyorsult.
A vásárolt készletek második alkalommal bővülnek egy hónap szűkülés után, de enyhe ütemben. Az idei októberi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján átlag feletti.
A foglalkoztatottsági index az elmúlt időszakhoz hasonlóan októberben is növekedésre utal, harmadik alkalommal két hónap szűkülés után. Az index értéke magasabb lett szeptemberhez képest, és ezzel a harmadik legmagasabb októberi 1995 óta.
Nagyot drágult a masszázsolaj és a bányagép-alkatrész, hiánycikk a csirkemell
Ebben a hónapban acél, akác, alumínium, aroma, bányagép-alkatrész, csirkecomb, csirkemell, csirkeszárny, fa alapanyag, flakon, fürdősó, gumiipari alapanyag, gyümölcsök, kábel, masszázsolaj, poliamid, réz, síklemez, tej, tégely, tölgy és üzemanyag kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Jelentősebb árcsökkenésről ezüst esetében számoltak be a válaszadók.
Hiány volt csirkéből, csirkemell filéből, dolomitból, elektronikai komponensekből, fuvarozási kapacitásból, gyümölcsökből (málna, eper), kábelekből, munkahengerből, műanyaggranulátumból, műanyagrudakból, papíripari alapanyagból (rost), passzív elektronikai alkatrészekből, speciális laprugóból, tejből, timföldhidrátból és vasanyagból.
Mi az a BMI? Az indexet a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság számítja ki nemzetközi módszertan alapján. Az egyik legfontosabb gazdasági indikátor, nagy előnye, hogy nem a múltbeli folyamatokra ad rálátást, hanem a jövőbeli kilátásokra. Minden hónapban a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetőt kérdezik meg a várakozásaikról; ez a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív válaszok százalékos arányához hozzáadják a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100 százalékos értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. |