A létrejövő vállalat könnyen a világ második legnagyobb nyersolajtermelője lenne a szaúd-arábiai Aramco után. Moszkva azon a terven dolgozik, hogy a legnagyobb olajvállalatait egyetlen nemzeti bajnokká egyesítse, ami megerősítené Vlagyimir Putyin elnök hatalmát a globális energiapiacokon, valamint segítené Oroszország háborús gazdaságát — írja a The Wall Street Journal.
Az egyik megvitatás alatt álló forgatókönyv szerint az államilag támogatott óriás, a Rosznyeft Oil magába olvasztaná a másik állami termelőt, a Gazprom Nyeftet – a földgázexportőr Gazprom leányvállalatát – valamint a független magántulajdonú Lukoilt – mondták a megbeszéléseket ismerő emberek a lapnak. Mindhárom cég az Egyesült Államok szankciói alatt áll.
Az orosz nemzeti bajnok, második lenne a világban
Az egyesített orosz cég a legnagyobb amerikai gyártó, az Exxon Mobil teljesítményének csaknem háromszorosát termelve lehetővé tenné Oroszország számára, hogy magasabb árakat érjen el Indiában és Kínában. Az elmúlt néhány hónapban megbeszélések zajlottak erről a cégvezetők és a kormányzati tisztviselők között. Lehetséges, hogy megállapodás születik, de lehet, hogy nem, és a terv részletei sokban változhatnak – mondták a források.
A fúziókról és felvásárlásokról szóló találgatások időnként végigsöpörnek Moszkván és Szentpéterváron, de az elmúlt évtizedben nem születtek nagy energiaügyletek. Az akadályok közé tartozik a Rosznyeft és a Lukoil egyes vezetőinek ellenállása, valamint a Lukoil részvényeseinek kifizetéséhez szükséges források összegyűjtésének nehézsége – tették hozzá.
Hivatalosan nem tudnak róla
A Kreml szóvivője azt mondta, hogy az adminisztrációnak nincs tudomása a megállapodásról. A Rosneft szóvivője úgy reagált, hogy a The Wall Street Journal értesülései hamisak, a rendelkezésére álló információk alapján. A Lukoil szóvivője szerint sem a társaság, sem a részvényesei nem folytatnak fúziós tárgyalásokat „egyetlen féllel sem, mivel ez nem állna a cég érdekében.” A Gazprom Nyeft és a Gazprom szóvivői nem válaszoltak a lap megkeresésére.
Az olaj és a gáz az orosz gazdaság éltető eleme, az ország bevételeinek csaknem egyharmadát biztosítják, és Putyin befolyását erősítik az egész világban. Oroszország sikere gazdaságának a nyugati szankciókkal szembeni stabilizálásában nagyrészt olajiparának köszönhető.
A Lukoil ellenáll
A Lukoil közvetlen állami irányítás alá vonása nagy lépést jelentene az orosz ásványkincsek kitermelésének a Szovjetunió összeomlása utáni privatizációjának teljes visszavonása felé.
Egy héttel a 2022-es ukrajnai invázió után a Lukoil igazgatósága nyílt levélben szólított fel a harcok beszüntetésére egy a részvényesekhez, ügyfelekhez és alkalmazottakhoz írt levélben, így egyike azon ritka az orosz vállalatoknak, amely nyilvánosan ellenezte a háborút. Ravil Maganov akkori elnök azóta meg is halt, amikor hat hónappal később „kizuhant egy moszkvai kórház ablakából” – ahogy akkor az állami média jelentette.