6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csaknem 25 év óta először csúszott veszteségbe tavaly a Gazprom, amely eddig gigantikus pénzekkel tömte ki az orosz költségvetést. A háború kitörése után az európai piac bezuhant, Kína pedig nem tudja betölteni az űrt. Nagyító alatt ezúttal Oroszország egykor legnyereségesebb cégének a mélyrepülése.

Az állami tulajdonban lévő gázipari óriás, a Gazprom sokiág Oroszország egyik legsikeresebb vállalata volt. Nyereséges működését még a legnehezebb években, a 2008-as pénzügyi krízis, a rubel 2014-es zuhanása és a 2020-as Covid-válság idején is fenntartotta, és ezáltal óriási bevételeket hozott az orosz költségvetésnek.

A Gazprom központja, a szentpétervári Lahta Centr  – megkopott a régi fénye
A Gazprom központja, a szentpétervári Lahta Centr – megkopott a régi fénye
Fotó: Depositphotos

A 2021-es és a 2022-es év különösen sikeres volt annak köszönhetően, hogy mind a pandémia, mind az Ukrajna elleni orosz invázió után az egekbe szöktek az árak Európában – az összesen átszámítva 35,6 milliárd dolláros profit már-már a 2010 eleji aranyéveket idézte. (A cikkben a rubel helyett dollárban átszámítva közöljük az összegeket az egyszerűség kedvéért - a szerk.)  

Az várható volt, hogy a háború miatt fokozatosan kieső európai bevételeket 2023-ban már megérzi a cég, a zuhanás azonban a vártnál jóval nagyobb lett: a korábban jelzett 4,8 milliárd dollár nyereség helyett ugyanis 6,8 milliárd dollár veszteséget mutat a május elején közölt mérleg.

De pontosan mi áll ennek a hátterében, és mi várható a jövőben? Ezt nézzük meg az orosz kormányfüggetlen tényfeltáró portál, a Meduza elemzése segítségével.

Drámai bevételzuhanás

A Gazprom fő bevételi forrása mindig is a gázbiznisz volt, amelynek sikere két tényezőn alapult: a hatalmas, alacsony költségekkel kiaknázható természeti forrásokon és az európai vevőkkel kiépített, a szovjet időkig visszanyúló, hosszútávú szerződéseken alapuló kapcsolatokon.

A Meduza szerint 2022-ben – tehát az Ukrajna elleni háború megindításának az évében – a cég elkezdett önként kivonulni az európai piacról (2022 nyarán lecsökkentette a szállításokat az Északi Áramlat gázvezetéken keresztül, amit ráadásul ősszel ismeretlenek felrobbantottak), erősen visszafogta európai működését és ezáltal aláaknázta üzletének egyik legfontosabb pillérét. (A nyugati szankciók az orosz gázt az európai energiaellátásban játszott kulcsszerepe miatt mostanáig nem érintik – a szerk.) Ennek eredménye lett a már említett 6,8 milliárd dolláros veszteség.

A cég beszámolójából kiderül, hogy a gáz-, az olaj és az energetikai üzletág közül csak a gáz üzletág bevételei estek drámaian, mintegy ötven százalékkal 32,4 milliárd dollárra. A holding teljes bevétele pedig 27 százalékkal 91,8 milliárd dollárra zsugorodott.

Ez egyrészt az európai eladások zuhanására vezethető vissza, amelyek az előző évi 62 milliárd köbméterről 24 milliárd köbméterre csökkentek. Másrészt az európai piac gyorsan helyettesítette más forrásból az orosz gázt, így a piaci árak visszatértek a háború előtti szintekre.

Magas költségek, növekvő adósság

Mindeközben a cég kiadásait csak jóval kisebb mértékben vágta meg. A működési költségek 8,2 százalékkal csökkentek 2023-ban, a tőkeberuházások pedig még növekedtek is 3,9 milliárd dollárral 33,4 milliárdra – a befektetések nagy részét a gázbizniszre fordították.

Egyes elemzők szerint a költségek mindössze enyhe csökkenését még meg lehet magyarázni azzal, hogy fenn kell tartani a fennálló infrastruktúrát, a tőkeberuházások visszafogásának elmaradása viszont meglepő. Mivel a bevételek zuhanását már 2022 őszén látni lehetett előre, a kiadásokat is le kellett volna faragni, de „a Gazprom nem így működik”.

Igaz, idén a kiadások várhatóan már csökkenni fognak: a tőkeberuházásokat 33,4 milliárd dolláról 28 milliárdra redukálják a cég jelentése szerint.

Mindeközben „egyébként” a vállalat adóssága is növekedett, méghozzá 1,3-szorosával 56 milliárd dollárra. Az adósság/saját tőke arány jelenleg 31,7 százalék a Meduza számításai szerint, azaz még van mozgástér az adósságteher további emelésére – a cég által megszabott felső határ ugyanis 40 százalék.

Az államkasszát hizlalja – de meddig?

Az osztalékok 2023-ban részvényenként átszámítva 16 centet tettek ki, a csökkenő bevételek és a növekvő adósság ugyanakkor idén az osztalékfizetés felfüggesztésére ösztönözhetik a vezetést.

Ennek ugyanajkkor aligha örülne a Gazprom fő tulajdonosa, Oroszország.

Az állam a részvények több mint 50 százalékát birtokolja, az osztalékfizetés pedig az egyik módja annak, hogy a vállalat nyereségének egy részét becsatornázzák a szövetségi költségvetésbe.

2022-ben a Gazprom csak osztalékelőleget fizetett, ugyanakkor rekord mértékűt, részvényenként 55 centet – összesen 12,9 milliárd dollárt szórt ki részvényesei között.

A vállalat emellett az ásványi kincsek kitermelésére kivetett adón (MET) keresztül is hozzájárul a költségvetéshez.

Ezt az adót pedig rendszeresen emeli az állam, így sajtolva ki még több pénzt a Gazpromból – egy 2023-as emelésnek köszönhetően például plusz 6,4 milliárd dollárnak megfelelő adót kell fizetnie évente, függetlenül a pénzügyi helyzetétől.  

Ami a jelent és a jövőt illeti, az anyacég az idei első negyedévben 4,8 milliárd dollár nettó veszteségről számolt be, ami jelentős növekedés az egy évvel azelőtti egymilliárd dollár mínuszhoz képest.

Kína nem elég

Az orosz lap szerint egyértelműen érdemi változásra van szükség: növelni kell a bevételeket és ennek érdekében új vevőket kell találni, és/vagy érdemben meg kell vágni a működési kiadásokat és a tőkebefektetéseket.

A cég vezetése a bevételek növelésének kulcsát a Kínába irányuló szállítások bővítésében látja. 2023-ra 43,1 milliárd dollár bevételt jelzett előre a gázeladásokból, de ettől a céltól végül 10,7 milliárd dollárral elmaradtak.

Most már egyértelmű – írja a Meduza –, hogy Kína és Közép-Ázsia nem tudja megfelelően pótolni az európai piacot.

A Gazprom 2023-ban 22,7 milliárd köbméter gázt szállított Kínába, egyes számítások szerint 245 dollár/ezer köbméter áron. Mindeközben az európai piacon 550 dollár volt az átlagár 2023-ban – azaz Európában több mint kétszer annyi bevételre tehetett volna szert.    

2025-ben a még megmaradt európai exportok tovább csökkennek majd – a jelenlegi érték felére, évi 12 milliárd köbméterre –, amennyiben Ukrajna nem fogja meghosszabbítani az Oroszországgal kötött tranzitegyezményét (az orosz gáz részben Oroszországon keresztül érkezik Európába).

Ha Kijev – ahogy ezt előre jelezte – valóban nem hosszabbít, akkor a Gazprom becslések szerint további 3 milliárd dollárnyi bevételt veszíthet évente.

Mindezzel párhuzamosan a Reuters elemzői is úgy vélik, hogy az egykor Oroszország legnyereségesebb cégének számító vállalat hosszabb távon is gyengén teljesíthet, mivel az európai piacot nem tudja megfelelő mértékben pótolni a hazai piaccal és a kínai exporttal.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ő lesz Donald Trump pénzügyminisztere
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:44
Scott Bessent befektetési szakember lehet a Trump-adminisztráció pénzügyminisztere; egyik feladata az amerikai vámpolitika szigorításának kidolgozása lesz – jelentette be a leendő elnök pénteken.
Nemzetközi Új országban jelent meg a majomhimlő
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:29
A kanadai közegészségügyi hivatal (PHAC) pénteken megerősítette, hogy Kanadában elsőként egy Manitoba tartománybeli embernél mutatták ki az mpox, leánykori nevén majomhimlő fertőzést.
Nemzetközi Berlin még jól elgondolkodik, hogy letartóztatná-e Benjámin Netanjahut
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 19:55
A német kormány alaposan megvizsgálja a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsát, amelyet Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és volt védelmi főnöke ellen adott, de nem tesz további lépéseket addig, amíg ők nemterveznek németországi látogatást.
Nemzetközi Dmitrij Medvegyev kifakadt és kioktatta a NATO-országokat
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 19:18
A nyugatot eszkalációval fenyegette, ha szerinte nem értik meg a helyzetet.
Nemzetközi A Gazprombank-szankció kivételezettje: az ország, amely mindent megtesz az orosz gázért
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 18:15
Az Egyesült Államok új szankciókat vezetett be csütörtökön az orosz Gazprombankkal szemben.
Nemzetközi Újabb csapásra készül Moszkva az új orosz szuperrakétával
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:43
A fő üzenete Vlagyimir Putyin elnöknek az volt, hogy a nyugati országoknak az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos meggondolatlan lépéseit Moszkva nem hagyhatja reagálás nélkül – jelentette ki pénteken újságíróknak Dmitrij Peszkov.
Nemzetközi Meglepő, mennyivel segítette eddig Magyarország Ukrajnát és a menekülteket
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:16
Magyarország az orosz-ukrán háború ezer napja alatt 98,5 milliárd forinttal támogatta Ukrajnát és az onnan érkező menekülteket – jelentette ki a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára a beregsurányi segítségponton tartott sajtótájékoztatóján pénteken.
Nemzetközi Január elsejétől leomolhat egy szomszédos határ Orbán Viktor szerint
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 15:31
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel folytatott tárgyalást követően adott sajtónyilatkozatában.
Nemzetközi Jó hírt hozott Pintér Sándor Romániának és Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 13:46
Ismét egy lépéssel közelebb került Bulgária és Románia ahhoz, hogy teljes jogú schengeni tag legyen – mondta Pintér Sándor belügyminiszter pénteken Budapesten a többoldalú belügyminiszteri sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Gerhard Karner osztrák, Atanas Ilkov bolgár és Cătalin Predoiu román belügyminiszter, valamint Ylva Johansson uniós belügyi biztos.
Nemzetközi Szijjártó Péter amerikai támadást lát
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 11:28
Szuverenitásunk elleni akció, hogy az orosz Gazprombankot amerikai szankciós listára tették.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG