6,9 milliárd dolláros szerződést kötöt az angol-svéd AstraZeneca és a japán Daiichi Sankyo gyógyszergyártó, mely keretében együtt fejlesztenek ki egy új, ígéretes rákgyógyszert, a fejlesztés és terjesztés költségeit pedig megosztják egymással, csak úgy, mint a nyereséget. Ez alól kivételt képez a japán piac, ahol a Daiichi exkluzív jogokat élvez majd. A két cégnek már korábban is voltak együttműködései, de azok nem voltak ilyen volumenűek.
A japán vállalat várakozásai szerint a trastuzumab deruxtecan nevű antitest-hatóanyag konjugátuma óriási siker lesz, az éves értékesítését több mint 4,5 milliárd dollárnyira becslik. A gyógyszert célzottan a mell- és a gyomorrák gyógyítására fejlesztik, és elvileg szelektív kemoterápiás kezelést biztosít majd, vagyis csak a rákos sejteket támadja majd, míg az egészségesekben mérsékelten tesz kárt.
A gyógyszert az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (US Food and Drug Administration, FDA) a fejlesztése közben, 2017-ben már díjazta, mivel nagyon ígéretes eredményeket mutatott a klinikai vizsgálatok során. A Daiichi most azt közölte, hogy a korábban tervezettnél egy évvel hamarabb, még idén az FDA elé viszi a végleges, mellrák ellen kifejlesztett készítményt is.
Külön az AstraZeneca legutóbbi rákgyógyszer-vizsgálati eredményei is bíztatóak voltak, mind a Tagrisso (osimertinib), mind az Imfinzi (durvalumab) és a Lynparza (olaparib) is sikeres készítménynek ígérkezik.