A Beszerzési Menedzser Index BMI szezonálisan kiigazított augusztusi értéke 56,6 pont lett. Ez azt jelenti, hogy két hónap lassulás után visszatért a magyar feldolgozóipar megszokott bővülési ütemhez. Persze a két hónap lassulás sem jelentett visszaesést, hiszen régóta 50 pont felett van az érték.
A BMI-nél pedig ez számít igazán: 50 feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. Így a grafikon ugyan valamiféle visszaesést sejtetett, de a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében rendre kedvezőbb folyamatokról számoltak be.
A korábbi augusztusokkal összevetve az idei érték meghaladja a hosszú távú augusztusi átlagot (52,6), és az elmúlt három év átlagát (52,6) is.
Hogy jött ez ki?
A felmérésben vizsgált részindexek többsége nőtt júliushoz képest, de ennek mértéke csak két esetben haladta meg az 5 százalékpontot.
A termelési mennyiség indexe nőtt júliusi értékéhez képest, és 50,0 pont felett maradva a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, immár huszonnegyedik alkalommal.
Az új rendelések indexe enyhébben nőtt, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva.
Az augusztusi szállítási átfutási idő rövidebb lett júliushoz képest, és az ütem erősödött.
A vásárolt készletek nyolcadik hónapja bővülnek, most némileg erősödő ütemben.
A foglalkoztatottsági index az elmúlt hónapokhoz hasonlóan augusztusban is növekedésre utal, az elmúlt egy évben folyamatosan. Az index értéke alacsonyabb lett júliushoz képest, közelebb került az 50,0 ponthoz, de ezzel együtt is a második legmagasabb augusztusi 1995 óta.
Az exportindex csökkent
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt júliushoz képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt. Az exportindex ugyan csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének enyhébb ütemű bővülését.
Drágul a réz, hiánycikk a hidraulikus munkahenger
Ebben a hónapban különféle alapanyagok és réz kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acél alapanyagból, felvonó alkatrészekből, hidraulikus munkahengerből, lágy polietilénből, papíripari alapanyagból (rostból), vasból és vegyipari alapanyagból. Jelentősebb árcsökkenésről egy termék esetében sem számoltak be a válaszadók.