A Mol újrabeszerzési árakkal becsült tiszta (CCS) EBITDA-ja 976 millió dollár lett a harmadik negyedévben, ami ugyan a tavalyi évi, nagyon magas szintekhez képest továbbra is visszaesést jelent, ugyanakkor az elemzői konszenzust 10,4 százalékkal meghaladja - hívja fel a figyelmet elemzésében Árokszállási Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. A tiszta (CCS) EBIT éves alapon közel 40 százalékkal, 686 millió dollárra csökkent. A nettó anyavállalati eredmény 498 millió dollárra esett a harmadik negyedévben, ami több, mint 24 százalékos visszaesés egy év alatt, ugyanakkor 3,3 százalékkal az elemzői várakozás felett alakult.
A Kutatás-Termelés (Upstream) szegmens 195,3 millió dollárnyi, speciális tételek nélkül számított EBITDA-t ért el. Ez az elemzői konszenzustól közel 20 százalékkal elmarad, és 70 százalékos csökkenést jelent a tavalyi, nagyon magas bázishoz képest. A vártnál gyengébb eredmény az emelkedő nyersolajárak ellenére következett be. Habár a szénhidrogén kitermelés is csökkent valamelyest, a realizált szénhidrogén árak is csak kismértékben haladták meg a második negyedévi szintet a társaság szerint. A kitermelés alacsonyabb szintjét a Shaikan mezőn továbbra is tapasztalható mérsékeltebb output, valamint a horvátországi alacsonyabb termelési szintek okozták. A horvátországi helyzet a társaság szerint a negyedik negyedévben megfordul, míg a Shaikan mezőn történik némi kitermelés, amit helyileg értékesít a MOL. Az éves kitermelési várakozásán (átlagosan napi ~90 ezer hordónyi kőolaj-egyenértékes termelés 2023-ban) nem módosított a cég.
A harmadik negyedévben már sem az Upstream, sem a Downstream szegmens eredményét nem befolyásolta az éves árbevételarányos különadó, mivel azt már a második negyedévben teljes mértékben elszámolta a társaság.
A Feldolgozás és Kereskedelem (Downstream) szegmens ugyanakkor az elemzői konszenzusnál jobban teljesített. A szegmens 536,9 milliós, speciális tételek nélkül számított EBITDA-ja 21,5 százalékkal haladja meg a konszenzust, ugyanakkor 25 százalékkal esett éves alapon. A Brent-alapú finomítói marzsok emelkedése segítette a szegmens teljesítményét, ugyanakkor a Brent-Ural szpred tovább esett, ami rontotta az eredményességet. A kőolaj-feldolgozás és a termékértékesítés 6, illetve 4 százalékkal emelkedett éves alapon a harmadik negyedévben. A petrolkémiai teljesítmény ugyanakkor negatívan járult hozzá az EBITDA-hoz. Fontos megemlíteni, hogy a szegmens mintegy 70 millió dolláros szén-dioxid kvóta adót számolt el a negyedévben.
A Fogyasztói szolgáltatások szegmens ismét remek negyedévet zárt. A speciális tételek nélkül számított EBITDA közel 250 millió dollárt ért el, ami több, mint 10 százalékkal haladja meg az elemzők által várt értéket, és az egy évvel ezelőtti szintnek több, mint a duplájára rúg. A nem organikus hatásoknak jelentős szerepük van ebben az eredményben. Az üzemanyagértékesítés a Lotos és az OMV Slovenia hálózatának megszerzése következtében mintegy 390 millió literrel emelkedett. A nem-üzemanyag kereskedelem 21 százalékkal nőtt éves alapon (ez 6 százalékra csökken, amennyiben az inorganikus hatásokat nem vesszük figyelembe).
A Gáz üzletág is folytatta a jó teljesítményt. A speciális tételek nélkül számított EBITDA közel 74 millió dollárt tett ki, ami az elemzői konszenzust 23 százalékkal meghaladja, éves alapon pedig közel kétszeresére emelkedett. A tranzitvolumen további növekedése segítette a szegmens teljesítményét.
Az idei évi EBITDA várakozás megemelése pozitív hír. Ugyanakkor, bár az adóteher az előttünk álló időszakban csökkenhet, a társaság adóterhelése továbbra is igen magas. Az is megemlítendő, hogy a vártnál alacsonyabb beruházást hajtott végre eddig ebben az évben a Mol, a bizonytalan környezetre és az adóterhelésre hivatkozva.