Taxisok demonstrációja Budapesten, 2015. június 16-án. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
Több mint 250 Uber-ellenőrzést végzett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal idén január 1-jétől, a mulasztási bírságok összege megközelíti a 3,6 millió forintot, és a revizorok kiszűrtek 20 adószám nélküli – kontár - sofőrt - összegezte közleményében a NAV az Uber elleni harc jelenlegi állását. Április 25-től a NAV új „formával” bővítette ellenőrzési repertoárját. A rendőrséggel és BKK-val közösen végzett ellenőrzések eddigi eredménye: 4 rendszámlevétel.
Így buktatnak le
A NAV által vezetett – rendőrséggel és BKK-val közös – akciók nemcsak az adózás ellenőrzésére, hanem a közlekedési szabályok betartására is kiterjednek. A NAV a sikeresség érdekében, a fővárosban megújította korábbi megállapodását a BKK-val, mely szerint együttesen végzik a személyszállítási szolgáltatások ellenőrzését.
A NAV két revizora „próbafuvar” keretében veszi igénybe az uber szolgáltatást. Az érkezési címen a közlekedési központ és a rendőrség munkatársai fejezik be az ellenőrzést. A revizorok az adózási szabályok megszegéséért mulasztási bírságot szabhatnak ki, a BKK a taxizásra vonatkozó engedélyek és feltételek meglétét vizsgálja, melyek hiánya esetén a rendőrség leveheti az autó rendszámát. A jövőben a nap bármely időszakában is számítani lehet az ellenőrök jelenlétére, akár munkaidőn kívül (késő délután, éjszaka) és hétvégén is.
Baj van az autóval is
Az adóhivatal nemcsak azt ellenőrzi, hogy a próbafuvar után a sofőr ad-e szabályos számlát, és van-e adószáma. A revizorok tapasztalata szerint a szolgáltatást számos esetben olyan személygépkocsival végzik, mely egy cég tulajdonában van, a sofőr pedig egy másik társaság alkalmazottja. A NAV ezekben az esetekben a cégeknél is megvizsgálja a működés és a foglalkoztatás szabályszerűségét.
Az Uber-sofőrök a tevékenységet egyéni vállalkozóként vagy gazdasági társaság alkalmazottjaként végezhetik. Tehát adószám és bejelentés mindenképpen szükséges. Mindemellett a szolgáltatáshoz egyéb adókötelezettségek is tartoznak, például számlát kell adni, bevallást kell készíteni és nem utolsó sorban, adót kell fizetni.
Az ellenőrzéseknek itt még nincs vége, a NAV és a BKK a rendszeres és összehangolt akciókkal, az utasok és a jogkövető taxisok érdekei védelmében igyekeznek kiszűrni a jogellenesen működő szolgáltatókat a jövőben is.