Devecseri ház fala a katasztrófa után egy hónappal. |
Erre azért van szükség, mert a Győri Ítélőtábla végzésében kizárta a Veszprémi Törvényszéket - tájékoztatta a táblabíróság szóvivője az MTI-t.
Ferenczy Tamás elmondta, a Veszprémi Törvényszék elnöke azt közölte az ítélőtáblával, hogy ügyelosztási rendje szerint nincs olyan bírója, aki az ügyben jogosult lenne eljárni és ne lenne kizárva a megismételt eljárásból. A Győri Ítélőtábla a megismételt eljárásból kizárta ugyanis az első fokon eljáró bírót, két másik bíró az ügy nyomozati szakaszában járt el, egy bíróval szemben pedig kizárási ok áll fenn.
Régóta húzódik az ügy
A másodfokú bíróság idén február 6-án hatályon kívül helyezte a Veszprémi Törvényszéknek a vörösiszapper összes vádlottját minden vádpont alól felmentő határozatát. A döntés szerint az új eljárást az elsőfokú bíróság egy másik tanácsának kell lefolytatnia.
A másodfokú tárgyalás idén január 23-án kezdődött, miután a feljebbviteli főügyészség az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás lefolytatását kérte. Fejes Péter ügyész arra alapozta fellebbezését, hogy a törvényszék eljárási szabálysértést követett el, ítélete megalapozatlan, indoklási kötelezettségének nem tett eleget, így az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.
A Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház pedig lakhatatlanná vált.
Az ügyben tizenöt ember ellen emeltek vádat halált okozó gondatlan közveszélyokozás, gondatlanságból elkövetett környezet- és természetkárosítás, valamint a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése miatt.