7p

Interjú Bálint Attilával, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának vezetőjével.

Mennyire forgatta fel a háborús környezet a privátbanki ügyfelek elvárásait?

Ez a háború sajnos túl nagy és túl közel van hozzánk ahhoz, hogy ne indítson el minden emberben alapvető gondolatokat. Ennek megfelelő módon természetesen átrajzolódtak az ügyfélelvárások és most éppen a kockázatmentes irányok dominálnak, miközben taktikai alapú kockázatos eszközök is megjelennek az eszközszelekciókban. Mindeközben egyértelműen erősödött a földrajzi diverzifikáció iránti igény, csökkent a forint szerepe és nagyobb likviditással is futunk.

Egymást érik a valós vagy mesterséges pánikok a pénzpiacokon. Hogyan változott az ügyfelek viselkedése?

Igen, ha kicsit kinyitjuk a spektrumot, akkor azt láthatjuk, hogy a Covidokkal együtt már lassan négy éve tart egy pánikokkal, botrányokkal és háborúval terhelt rossz periódus. Minden arra mutat, hogy akár egy klasszikus 7 éves mélyrepülés részesei is lehetünk, amely a sokéves aranykorszak után talán nem is annyira váratlan. Aki azonban részese ennek, vagy most kezdi befektetői pályafutását, az bizonyára sok kérdést tesz fel magában. Ilyenkor helyrerázódnak a kockázat–hozam összefüggések, arra is fény derül, hogy ki az, akinek való ez a szakterület és kinek nem. Lényegében a befektetési bankárok segítő hozzáértése válik a gyakorlatban egészen kézzelfoghatóvá.

Bálint Attila, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának vezetője.
Bálint Attila, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának vezetője.

Miben tud ilyenkor segíteni egy privátbankár? Tényleg tud olyan megoldásokat, amelyek nem érhetők el egy internetes kereséssel?

A keretek definiálása és tartása, az összefüggések feltárása, nem utolsósorban pedig a kivételes lehetőségek megragadása feltétlenül olyan emberi hozzáadott érték, amire nekem eddig még nem sikerült hasznos eredményt produkáló internetes keresést indítanom. A keretekre azért van szükség, mert néhány emberi jellemző, mint például a pánik könnyen felboríthatják az alapstartégiát. Az sosem jó, amikor a befektetés játékszenvedélybe csúszik át és adott esetben kontrollálatlan spekulációk veszik át a fundamentális gondolkodás helyét. Az összefüggéseket is jó látni, mert már számtalanszor tapasztalhattuk, hogy egy-egy gazdasági esemény kapcsán sokszor teljesen más irányt vesz egy részvény, vagy deviza árfolyama, mint azt előzetesen gondoltuk. A kivételes lehetőségek pedig azért kivételesek, mert az nem mindenki számára triviálisan elérhető, következésképpen nem baj, ha van egy élő hang, akinek pont az a feladata, hogy ezekre proaktívan felhívja a figyelmet.  

Önök milyen típusú stratégiákat látnak most a piacon? Több az óvatos kockázatkerülő ügyfél, aki a biztosra megy, vagy a bátrak és sokat kockáztatók vannak túlsúlyban?

Megítélésem szerint a kockázatkerülő habitus dominál jelenleg, amely természetes is – az ismert környezetben. Aztán persze, hogy ki mit gondol kockázatmentesnek, az megérne egy külön vitát, de ettől még tény, hogy az infláció megjelenésével és a kamatkörnyezet berobbanásával ismét sokan keresik a vállalati és államkötvényeket, a jelentős árfolyamesést elszenvedő részvényeket és a tekintélyes kifizetéseket ígérő korábban kibocsátott strukturált termékeket. Mások változatlanul az ingatlanpiacban hisznek, sok esetben nem is Magyarországon, hanem távolabb a háborútól, amely szintén logikus stratégia, de költséges sportág.

Magyarországon mennyire alakult ki a privátbanki kultúra? Büszkék az ügyfelek a vagyonukra, vagy éppen ellenkezőleg, inkább elrejteni próbálják a kíváncsi szemek elől?

Én azt vallom és az ügyfelek túlnyomó többségénél azt is tapasztalom, hogy az üres, öncélú magamutogatások egyáltalán nem jellemzőek. Nem azt mondom, hogy nem létező kategória, de aki így tesz, az jellemzően nem privátbanki ügyfél. Fontos megjegyeznem, hogy ez így van minden más ország esetén is, tehát nem magyar specifikumról beszélünk. A privátbanki archetípust tehát nem a durrogó kipufogójú, világító alvázú autók környékén kell keresni - amit aztán vissza is visznek hétfőn a kölcsönzőbe -, hanem sokkal inkább az igényes gasztronómia, a szép épített környezet, a kultúrafogyasztás, a felelősségteljes gondolkodás és a világ iránti kíváncsiság az, amely kohéziót alkot és rendező elvként megjelenik.

Van ideje most bárkinek is foglalkozni a generációváltás kérdésével?

Hogyne! Éppen az imént hivatkoztam, hogy a felelős gondolkodás szinte minden privátbanki ügyfél fókuszában ott van, hiszen senki nem szeretné gondozatlanul hagyni azt, amit előteremtett. Legyen az család, vállalkozás, egészség, természet, kapcsolati háló, vagyon, vagy akár jólét; az ügyfeleknek muszáj a jövő eseményeivel is foglalkozniuk, hogy minden rendezett is maradhasson. A szomorú tapasztalat az, hogy szinte semmi nem rendeződik magától olyan kívánatos módon, mint ahogyan azt előzetesen terveztük, következésképpen indokolt és helyes is minden, a cél elérését segítő aktivitás.

Nagyon eltérő megoldásokat kínálnak az egyes szolgáltatók, mi a különbség egy itthoni és egy külföldi privátbank között?

A legnagyobb különbséget én az ügyfelek aktivitásában látom. Nyugaton inkább az a jellemző, hogy az ügyfelek vesznek egy aktívan (vagy éppen passzívan) kezelt kész értékpapír portfóliót, kifizetnek egy éves díjat, majd időről-időre ránéznek a teljesítményre. A vagyon értéken tartása tehát az alapvető cél. A volt keleti blokkban ennek az eljárásnak szinte minden pontja elképzelhetetlen. Minden egyes pozíció egyeztetésre kerül, a tranzakciókhoz az ügyfelek jóváhagyása szükséges, a költségek esetlegesek és mindent meghatároz a teljesítmény. Az ügyfeleink tehát a vagyoni háttér aktív építőelemeiként tekintenek a pozícióikra. Egyik sem jobb, vagy rosszabb stratégia a másiknál, de munkaszervezési szempontból a mi gyakorlatunknak mindenképpen erőssége, hogy valódi pénzügyi szakembereket képzünk és alkalmazunk, hogy hasznos és eredményes párbeszédeket tudjanak az ügyfelekkel folytatni.

Jelentősen megváltozott a befektetések adózási szabályozása. Milyen segítséget tudnak Önök nyújtani ebben a helyzetben, várható-e, hogy megváltozik a befektetői magatartás?

Látnunk kell először is, hogy az újonnan bevezetett 13 százalékos szociális hozzájárulási adó a kamatjövedelmekre vonatkozik. Nyilvánvalóan nem terjed ki az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek - a részvények, certifikátok, ETF-ek, prémium befektetések - árfolyamnyerségére, vagy magára a tőkére sem. Ha befektet tehát egy természetes személy 100 forintot, ami hoz 10 forint kamatot (hozamot), akkor 2023. június 30. után csak 7,2 forint üti a markát, hiszen 1,5 elment kamatadóra, 1,3 pedig szocho-ra. Az ügylet végén tehát 107,2 forintja lesz.

Az érintett termékkör az egyébként kamatadó köteles befektetések köre, például a betét, a nyilvánosan forgalomba hozott befektetési jegyek az ingatlanalapok kivételével. A számítás alapját a 2023. július 1-től lekötött betétek, megszerzett értékpapírok kamata, hozama határozza meg. Semmilyen plusz adóteher nem rakódik tehát azon értékpapírok kamatára, hozamára, amelyek megszerzésére 2023. július 1-je előtt került sor. Hasonlóan  nem terheli az újonnan bevezetett adó a 2023. július 1-je előtt lekötött betétek kamatát, de ez utóbbinál fontos, hogy például az ismétlődő lekötött betéteknek ez csak a 2023. július 1-ét is magába foglaló kamatperiódusára igaz.

Ugyancsak nincs és – jelen tudásunk szerint - nem is lesz többlet teher a Tartós Befektetési Számlán tartott állomány nyereségére.

Miután a rendelkezés alapvető célja az állampapírok preferálása, ezért ezen a befektetési típuson sem jelentkezik többletteher, így TBSZ-re sem érdemes ezeket a megtakarítási típusokat helyezni.

Miután Ügyfeleink többsége eleve hosszútávú elköteleződéseket keres, ezért ezen ügyfeleink megnyugtatására megerősíthetjük, hogy a TBSZ-en tartott vagyonok és azok pozícióváltozásai a továbbiakban is mentesülni fognak az új adóteher alól.

Mégis azt gondolom, hogy miután a befektetők különböző rétegeit különböző módon fogja az új rendelkezés érinteni, ezért intenzív júniusnak nézünk elébe, hiszen most lehet jó stratégiai pozíciókat felvenni.

(x)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezek a kínaiak Bahiába mentek, de a BYD gyárépítés „rabszolgái” lettek
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 15:45
A brazil tisztviselők 163 kínai állampolgárt találtak, akik „rabszolgasághoz hasonló körülmények között” dolgoztak a BYD kínai elektromos járműgyártó gyárának építkezésén a brazil Bahia államban.
Vállalat Ha ebben tétovázik Joe Biden, az felbosszanthatja Donald Trumpot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:15
A Nippon Steel és az U.S. Steel egyesülési terve, amely 15 milliárd dolláros üzletet jelent, az amerikai elnök elé került, aki a következő 15 napban dönthet a megállapodás sorsáról.
Vállalat Ezért zár be rengeteg amerikai Starbucks karácsonykor
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:13
Nem azért, hogy kedveskedjen a cég dolgozóinak, épp ellenkezőleg.
Vállalat Bizony, ekkora forgalommal indult a Gránit Bank kereskedése a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 08:29
A bank részvényeinek kereskedelme ünnepélyes keretek között kezdődött hétfőn.
Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG