A kiszivárogtatott iratokban, amiben május elseje óta bárki szabadon keresgélhet, a milliárdos vállalkozóhoz kapcsolódó cégháló több tagjánál feltűnik egy Dorel Securities nevű, Panamavárosban bejegyzett cég. Az Opten adatai szerint a Dorel Securities volt 2004 és 2011 között az Árkopás Vagyonkezelő Kft. közvetlen irányítást biztosító befolyással rendelkező tulajdonosa. A társaság 2004 és 2014 között összesen több mint 1 milliárd forint eredményt ért el, és 2010-ben 100 millió forint osztalékot fizetett ki tulajdonosainak - olvasható az Origón.
A vállalkozó 2013-ig a Hybrid Logistics Kft.-nek is az ügyvezetője volt, ennek a cégnek a panamai Dorel Securities 2012-ig volt többségi tulajdonosa. A Hybrid Logistics a cégadatok szerint saját tulajdonú ingatlan adásvételével és szállítmányozással foglalkozik. Mindezek mellett 2010-ben Varga Zoltán vezető tisztségviselője lett az Első Magyar Kockázati Tőkealap-kezelő nevű vállalkozásnak. A cég többségi szavazati jogát nem sokkal korábban még a Marshall-szigetekre bejegyzett Rocabella Investment Ltd. birtokolta.
Varga Zoltán a maga 37 milliárdos vagyonával egyébként jelenleg a 18. leggazdagabb magyarnak számít, birodalmának része egyebek mellett a Nők Lapját és Story magazint is kiadó Central Médiacsoport.
Mit tudunk eddig a Panama papírokról?
A Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodától került ki egy méretes adatcsomag, amelyet több ország oknyomozó újságírói együtt fedtek fel.
Könnyebb felsorolni, ki nincs benne, mint az érintetteket: lemondott már egy spanyol miniszter, az izlandi miniszterelnök, de benne van a sztoriban Mario Vargas Llosa Nobel-díjas író, a spanyol király nagynénje, a Hypo Vorarlberg osztrák bank vezetője, Mahmoud Ahmedinedzsád volt iráni elnök, Nawaz Shariff pakisztáni miniszterelnök, Hoszni Mubárak volt egyiptomi elnök, Moammer Kadhafi líbiai diktátor, Bassár el-Aszad szíriai elnök is. Az offshore cégekhez kapcsolható személyek között előkerült Luca Cordero di Montezemolo, az Alitalia olasz légitársaság vezetője, Mauricio Macri argentin elnök, Michel Platini korábbi UEFA-elnök és David Cameron neve is.
Vlagyimir Putyin és a kínai vezetés is vastagon érintett, de magyarázkodni kényszerül egyebek közt Pedro Almodóvar Oscar-díjas spanyol filmrendező, a verespataki bányaprojekt kezdeményezője, az uniós energiaügyi biztos felesége, Leo Messi, Jackie Chan is.
A magyar vonalat Boldvai László, Horváth Zsolt, Erős János képviseli.
Van élet az offshore után? Bár offshore-céget alapítani és működtetni nem illegális, a szakemberek szerint 10-ből 9 ilyen vállalat valamit tényleg el akar rejteni. A világ azonban változik, mostanra óriási nemzetközi nyomás van az adóparadicsomokon, offshore-ozni egyáltalán nem trendi, sőt, kifejezetten rossz fényt vet egy cégre az offshore kapcsolat. Most akkor mindenki elkezd rendesen adót fizetni, vagy jön az onshore világa? Cikkünk folytatását itt olvashatod tovább. >>> |