Nem könnyű fába vágták fejszéjüket a bankok Nagy László Nándor, a Privátbankár.hu elemzője szerint: a bankadó csökkentéséért cserébe a jegybank azt várja a pénzintézetektől, hogy pörgessék fel a hitelezési kedvet és támogassák a vállalati beruházásokat. Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója szerint a bankoknak át kell venniük a hitelezést az államtól a Növekedési Hitelprogram év végi kifutásával, de igen nehéz olyan vállalkozásoknak hitelezni, amelyek egyáltalán nem akarnak élni a lehetőséggel.
Kivárják a Kánaánt
A Növekedési Hitelprogram célja az volt, hogy a válság alatt is olcsón lehessen fejlesztési forrásokhoz nyúlni, így a jól eleresztett kis- és középvállalkozások jó áron valósíthatták meg a fejlesztéseket és beruházásokat. A hitelprogram végével azonban a beruházási kedv is elszállt: a K&H KKV-bizalmi indexe alapján mélyponton, 43 százalékon van azon cégek aránya, amelyek terveznek valamilyen fejlesztést az elkövetkező időszakra, ami drasztikus visszaesés az egy évvel korábbi 64 százalékhoz képest.
A bankok nehéz helyzetén még tovább ront, hogy gyakorlatilag boldog-boldogtalan lecsaphatott az uniós forrásokra, amelyekből bőven volt, ráadásul rövid időn belül újratöltik a tankot: a 2014-2020-as periódusra újabb 25 milliárd eurót vágnak hozzánk, jelentős része pedig mehet a magánszektorba, így azok a hazai vállalkozások, amelyek még nem fejezték volna be a beruházásaikat, most óvatosak és kivárják az újabb pénzesőt. Mindegy, milyen ajánlattal kopogtatnak a bankok.