Rendőr ellenőrzi szájmaszkban egy kamionos hőmérsékletét Hegyeshalomnál, a határátkelőnél 2020. március 16-án. MTI/Krizsán Csaba |
A pécsi lakástextil cég eddig készfüggönyöket, terítőket gyártott azokon a gépsorokon, melyeket a megváltozott körülmények miatt pár nap alatt tettek alkalmassá orvosi maszkok előállítására.
Még mielőtt a járvány megjelent volna Európában a Rovitex a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karával közösen egy úgynevezett antibakteriális szuszpenzió kifejlesztésébe kezdett. A pécsi gyár most ennek felhasználásával tud napi tízezer mosható és autoklávozható, azaz tökéletesen sterilizálható és újrafelhasználható orvosi maszkot gyártani.
A gyár, addig is, amíg megérkezik a magyar szabványoknak teljes mértékben megfelelő orvosi textília, saját raktárkészletéből 20-25 féle anyagot küldött át a Pécsi Tudományegyetemnek, hogy teszteljék azokat légáteresztés, baktériummegfogás és egyéb szempontok szerint, vajon alkalmasak-e arra, hogy belőlük további maszkok készüljenek.
Amennyiben pedig a hét folyamán beérkezik az országba Litvániából a szükséges tanúsítványokkal rendelkező, száz százalékban pamut orvosi textil, úgy azonnal megkezdődhet mintegy 400 ezer egészségügyi maszk gyártása.
A cég tájékoztatása szerint a maszkok már „lábon” elkeltek, a megrendelők között állami intézmények és magáncégek vegyesen vannak.
Közben a Máltai Szeretetszolgálat a tiszaburai varrodában napi 1500 szájmaszk gyártásába fogott.
A Nagykanizsán működő Kanizsa Rehab Nonprofit Kft. csökkent munkaképességű dolgozói szintén szájmaszkokat varr, egyelőre 1000 darabos megrendelést kaptak.