Az Eurologus blog vizsgálta az Európai Bizottság legfrissebb rangsorát, amelyben összeállították a kutatási és fejlesztési programokba legtöbbet fektető ezer vállalatot az Európai Unión belül. Magyar részről lesújtó az eredmény.
Egy, csak egy legény
Talán nem okoz nagy meglepetést, hogy az egyetlen magyar székhelyű vállalat, amelyik szerepel a listán, az a Richter Gedeon, ők viszont az élbolyban, a 166. helyen szerepelnek. A pozíció megszerzéséhez a vállalat 142 millió eurót költött kutatásra és fejlesztésre úgy, hogy az elmúlt három évben több mint 10 százalékos profitcsökkenéssel kellett szembenézniük.
A Richter Gedeon honlapja szerint kiemelt figyelmet fordítanak a központi idegrendszerre ható termékekre, a szív- és érrendszeri, valamint a nőgyógyászati gyógymódok fejlesztésére.
Autósok az élen
Németország, Franciaország és Nagy-Britannia vállalatai viszik a prímet, ők adják a beruházások kétharmadát. A rangsor élén a német székhelyű Volkswagen áll, akik több mint 11,7 milliárd eurót költöttek K+F tevékenységre 2013-ban, dupla annyit, mint a második helyezett Daimler, amely szintén német.
A legtöbb kutató-fejlesztő cég országokra lebontva. Forrás: Európai Bizottság |
Ahogy az az általunk is közölt infografikából kiderült, az uniós bevételek töredéke megy el a vállalati kutatás és fejlesztés támogatására, konkrétan 178 millió eurónyi uniós pénzzel támogatja az állam a fejlesztéseket, ezzel szemben a mezőgazdaság 1, 7 milliárd eurót kap. A Deloitte 2014-es jelentése szerint ahhoz, hogy a Nemzeti Reformprogramban foglaltak szerint, uniós követelményeknek megfelelően növelje 2030-ra a K+F ráfordításokat három százalékra a GDP arányában, már most jelentős növekedéseket kellene elérnie a gazdaságnak.