1. Határozzuk meg a prioritásokat
A maximalista emberek számára nehéz elfogadni, hogy senki sem mindenható. Nagyon fontos felismerni azt, hogy egyedül nem vagyunk képesek mindent megoldani, ezért állítsunk fel prioritásokat és tanuljuk meg beosztani az időnket. A karácsonyi ajándékokat elkezdhetjük megvásárolni már szeptemberben, így az év vége nem a boltok közötti rohanásról fog szólni.
A munkánkat persze muszáj elvégezni, az azonban nem tragédia, ha otthon elöl marad néhány mosatlan edény, vagy nem minden este jut idő a lakás teljes felmosására. Tervezzünk előre, elsőként pedig tudjuk le a kisebb feladatokat, így sokkal hatékonyabbnak érezzük majd magunkat, ami a teljesítőképességünkre is pozitív hatással lesz.
2. Jusson idő a testmozgásra
Amikor ki sem látunk a feladatokból, jó eséllyel az esti edzésről fogunk elsőként lemondani. Kétségtelen, hogy ezzel nyerhetünk egy extra órát, az energiaszintünk azonban drasztikusan esni fog, így hosszú távon egyáltalán nem kifizetődő kihagyni a testmozgást. Próbáljunk meg beiktatni legalább heti 2-3 edzést, aminek során levezethetjük a feszültséget, javíthatjuk a hangulatunkat és kitisztíthatjuk a fejünket: ha így teszünk, sokkal könnyebbé válik az egyéb teendők menedzselése is.
3. Figyeljünk az egészséges táplálkozásra
Ha szeretnénk energiával tele – és egy erős immunrendszerrel – nekivágni az év végi időszaknak, muszáj lesz odafigyelnünk arra, hogy milyen ételeket viszünk be a szervezetünkbe. A testünknek szükséges tápanyagokat elsősorban táplálkozás útján pótolhatjuk: együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, antioxidánsokban gazdag ételeket, halakat és olajos magvakat, a feldolgozott, cukros fogásokat pedig próbáljuk elkerülni.
Télen persze szükség lehet a vitaminok és ásványi anyagok pótlására is, ha pedig semmiképpen sem tudunk ellenállni az édességeknek, nagy segítséget nyújthat a mio inozitol is: ez a vitaminszerű anyag számos tanulmány szerint segíthet a vércukorszint normalizálásában.
4. Forduljunk egy kicsit magunkba
A meditáció vagy a jóga segíthet abban, hogy csökkentsük a szervezetünkben felgyűlő stressz szintjét, megnyugodjunk és a jelen pillanatra koncentráljunk. Ahhoz, hogy a módszer hatékony legyen, nem feltétlenül szükséges profi, vezetett meditációra járnunk, hiszen néha az is elég, ha néhány percre elvonulunk, kiürítjük a fejünket és csak önmagunkra, a légzésünkre koncentrálunk.
5. Aludjunk eleget
Amikor sok a teendő, és időt szeretnénk nyerni, gyakran az alvásidőből csípünk le néhány órát. Ezzel alkalmanként nincs különösebb probléma, ha azonban rendszeressé válik az, hogy a pihenést koffeinbevitellel ellensúlyozzuk, hosszú távon komolyan megterheljük a szervezetünket. Az alváshiány következtében fáradékonyabbak, ingerlékenyebbek és stresszesebbek leszünk, ezáltal pedig a teljesítményünk is romlik, láthatjuk tehát, hogy ez nem jó megoldás.
Vigyázzunk magunkra!
Az év vége mindannyiunk számára megterhelő lehet, a feladatok intézése során azonban nem szabad megfeledkeznünk a mentális egészségünk támogatásáról sem. Ha szeretnénk ebben az időszakban is hatékonyak maradni, törődjünk magunkkal: ügyeljünk az egészséges étkezésre, a vitaminok, ásványi anyagok és a mio inozitol pótlására, fordítsunk időt a pihenésre és a rendszeres testmozgásra is, mindenekelőtt pedig legyünk türelmesek saját magunkkal szemben, és ne terheljük túl a szervezetünket. Ne feledjük, az egészségünk fontosabb annál, mint hogy minden feladatot az általunk felállított határidőre elvégezzük.