Még mindig az üzemanyag húz a legjobban
Márciusban a kiskereskedelmi forgalom a nyers adat szerint 6,5, naptárhatástól megtisztítva 5,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,0, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 5,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,7%-kal emelkedett az értékesítés volumene. A részadatok kissé eltérnek az előzetes becsléstől (élelmiszerből és üzemanyagból több, minden másból valamivel kevesebb fogyott), de összességében a forgalmi adat megegyezik az előzetesen közölttel.
Az év eddig eltelt részében, január–márciusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 6,7%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.
724 milliárdot költöttünk egy hónap alatt - hol ment el több pénz?
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma máriusban folyó áron 724 milliárd forint volt; ennek 49%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 34%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17%-a pedig az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Ahogy a grafikonunkon is látszik: minden üzlettípusban nőtt a forgalom a forgalom az előző évhez képest, a legnagyobb növekedést, közel 20 százalékot a használtcikk-üzleteknél mérte a KSH.
Az egyes üzlettípusok forgalmának változása márciusban tavalyhoz képest. Pirossal a nem élelmiszerjellegű, zölddel az élelmiszer-jellegű üzleteket különböztettük meg, kékkel értelemszerűen a benzinkutakat jelöltük. |
A KSH TEÁOR-határozója szerint a használtcikk-kiskereskedelem körébe tartozik a használt könyv kiskereskedelme, az egyéb használt árucikk kiskereskedelme (pl. használt ruházati cikk, sportszer, bútor), és a régiség kiskereskedelme. A használt autó és autóalkatrész viszont nem tartozik ide.