Hanem azért is, mert nagyon sok eldöntendő kérdést kell megválaszolni hozzá. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy mi mindent kell átgondolni, mielőtt nekiindulunk.
Milyen hőszigetelő technológiát, illetve anyagot választunk?
A Rapidszigetelés a pince szigeteléséhez a purhabot javasolja, amely egyébként egyéb épületrészeknél, például a tetőn vagy a födémnél is ideális, de az aljzat szigeteléséhez is sikerrel használhatjuk. Attól függően, hogy az ingatlannak mely részét szeretnénk leszigetelni, más és más anyagok fognak opcióként szóba kerülni. Hiszen egy lábazatnál egyéb kihívásokkal szemben is ellenállónak kell lennie a szigetelésnek, mint a homlokzatnál. Ugyanez lesz igaz a pince esetében is.
A döntésünket azonban nemcsak annak kell megszabnia, hogy megfelel-e az adott szigetelőanyag azoknak a körülményeknek, amelyek körülveszik majd az adott területen, hanem egyéb szempontokat is mérlegelnünk kell. Mivel ez érinti azt is, hogy milyen technológiát alkalmazunk, ezért ez a két kérdés nem választható el egymástól.
Mibe fog ez fájni nekünk?
Hát először is kezdjük azzal, hogy bármelyik megoldást is választjuk, előbb vagy utóbb meg fog térülni a befektetésünk. Például a purhab esetében ez már 5 év alatt megtörténhet, ha nem is számolunk azzal, hogy ez idő alatt is megvadult ménes módjára, zabolátlanul száguldanak elképesztő magasságokba az energiaárak.
Ez tehát akárhogy is nézzük, egy olyan beruházás, amely nemcsak megtérül, hanem a megtérülés pillanatától kezdve folyamatosan pénzt spórol nekünk.
Milyen jelentősége van éppen a pince szigetelésének?
Alapvetően – és ma is gyakran így van – a pincék nem olyan használatra készültek, mint a ház lakórészei. Mivel többnyire az elsődleges funkció a tárolás, ezért nem építünk ki fűtést ezen a területen, mondván, hogy a dobozok vagy élelmiszerek nem fognak vacogni.
Igen ám, de ez azt jelenti, hogy nagyjából a talajnak megfelelő hőmérséklet uralkodik odalent, ami hatást gyakorol a lakás hőfokára is, és bizony rontja a komfortérzetünket. Emellett még egy nehézséggel kell szembenéznünk, amennyiben a pince egyáltalán nincs ellátva szigeteléssel.
Ez pedig nem más, mint a nedvesség okozta probléma, no meg persze azok következményei. A falakba szivárgó nedvesség hatására megjelenhet a penész, a folyamatos jelenléte pedig előbb vagy utóbb az egész ház szerkezetére is káros hatást gyakorol majd. A helyzetet nem oldja meg az ablakok kinyitása, ráadásul ezzel azt is kockáztatjuk, hogy hívatlan látogatók (egerek, patkányok) költözzenek be a házunkba.
A purhab szigeteléssel ellátott pincében ezek a problémák nem fordulnak elő, hiszen ez a szigetelés egyben vízszigetelésként is képes funkcionálni.