Típusai és hajlamosító tényezők
A stroke-nak bármelyik, fent megnevezett típusáról is legyen szó, rendkívül fontos, hogy haladéktalanul orvosi segítséget kapjon a beteg, így minimalizálhatók az egészségkárosító következmények. A Halom Medical Egészségközpont neurológiai szakrendelésén felhívják a figyelmünket arra, ha a hajlamosító tényezők jelen vannak az életünkben, vagy egy stroke utáni állapot kezelésében is segítséget tudnak nyújtani a szakorvosok.
Iszkémiás stroke-ról akkor beszélünk, amikor az agy egy részének vérellátása egy időre megszűnik, mert valami – jellemzően egy vérrög vagy érszűkület – elzárja az agyi artériában áramló vér útját. A vérzéses stroke során pedig egy agyi ér megrepedéséről van szó, aminek következtében vér szivárog az agyba. A fentiekből jól láthatjuk, hogy nagyon súlyos mértékű egészségügyi kockázatot rejt mindkét állapot, így az orvosi segítség elengedhetetlen.
A kialakulásban többféle tényező is szerepet játszhat. Vannak, akik jobban ki vannak téve a stroke veszélyének másoknál. Ilyen például a magas életkor, vagy a családban korábban bekövetkezett szélütés.
A hajlamosító tényezők közül a legjelentősebbek:
- Dohányzás
- Cukorbetegség
- Túlsúly
- Magas vérnyomás
- Szívbetegségek
- Magas koleszterinszint
- Rendszeres alkoholfogyasztás
- Mozgásszegény életmód
A stroke tünetei
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire azonnal felismerjük a stroke tüneteit, és mentőt hívjunk, akár magunkon, akár máson tapasztaljuk ezeket a jeleket, mert csak a mihamarabb megkezdett kezelés segíthet abban, hogy a beteg teljesen felépüljön. Általában hirtelen, előjelek nélkül jelentkeznek a tünetek, és kifejezetten jellemzőnek számítanak, ami megkönnyítheti a felismerést:
- Erős, hirtelen jelentkező fejfájás
- Zavartság
- Beszédnehézség vagy más beszédproblémák
- Végtagok zsibbadása
- Féloldali gyengeség
- Az arc egyik oldalának lebénulása
- Látásproblémák
- Egyensúlyvesztés és koordinációs nehézségek
A stroke kezelése
A stroke kezelésével a neurológia szakterülete foglalkozik. A diagnózis felállítása során beazonosítják a típusát, a súlyosság mértékét, valamint az érintett területet. A stroke fajtájának meghatározása rendkívül lényeges a kezelés szempontjából, ugyanis eltérő eljárásra van szükség ennek alapján.
A diagnózis felállítása után megkezdik a páciens gyógyszeres és terápiás kezelését, majd lépéseket tesznek az életminőség javítására is. Ne feledjük, hogy stroke esetén az időben nyújtott segítség életet menthet!